Pomidory wytworzą witaminę D

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2022 22:10
Wykorzystując technologię edycji genów CRISPR-Cas9, naukowcy wyhodowali pomidory bogate w witaminę D.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Olena Yakobchuk/Shutterstock

Witamina D to niezbędny składnik odżywczy, który zwykle występuje w produktach pochodzenia zwierzęcego. Stąd też, naukowcy postanowili poszerzyć nieco rodzaj produktów, w których się ten komponent znajduje.

Rośliny są na ogół ubogim źródłem witaminy D, aczkolwiek pomidory zawierają w swoich liściach jeden z elementów budulcowych witaminy D3 - prowitaminę D3. Jednakże to wciąż nie są duże ilości i ten składnik nie kumuluje się w dojrzałych owcach pomidora, dlatego profesor Cathie Martin z John Innes Center wraz ze swoim zespołem wykorzystała metodę edycję genów CRISPR-Cas9 do wprowadzenia zmian w kodzie genetycznym tej rośliny. Wyeliminowanie pojedynczego genu spowodowało, że prowitamina D3 zaczęła gromadzić się w owocach.

„Wykazaliśmy, że można wzbogacać pomidory prowitaminą D3 za pomocą edycji genów, co oznacza, że ​​pomidory mogą być rozwijane jako roślinne, zrównoważone źródło witaminy D3” – powiedziała profesor Martin. – „Czterdzieści procent Europejczyków ma niedobór tego składnika podobnie jak miliard ludzi na całym świecie. Nie tylko zajmujemy się ogromnym problemem zdrowotnym, ale pomagamy producentom, ponieważ liście pomidorów, które obecnie się marnują, można wykorzystać do produkcji suplementów. Taki pomidor zapewnia około 20 procent zalecanego dziennego spożycia witaminy D.” – dodała.

Zobacz więcej na temat: dieta witaminy