Polskie Radio
Section05
witaminy

Lody dla ochłody!

Lody mogą być mleczne, ale spotkamy je również pod postacią sorbetów, które zrobione są z mrożonych owoców. Lody mogą być na patyku, w wafelku, w kubeczku albo w pucharku, możliwości jest mnóstwo! Mają niezliczoną ilość smaków - od tych podstawowych, jak śmietankowe, truskawkowe czy czekoladowe, przez nieco bardziej oryginalne, jak lawendowe czy maślane, po cebulowe i ziemniaczane!
Zobacz więcej na temat:  lemoniada owoce witaminy upały Popołudnik w PR Dzieciom radio dla dzieci

Witaminy i suplementy w ciąży – pomagają czy szkodzą?

Około 65 procent ciąż to ciąże zaplanowane. Z tego wynika, że 35 procent kobiet ciąży nie planuje i zgłasza się do lekarza dopiero po zajściu w ciążę. Zaledwie jedna na sto kobiet zgłasza się do ginekologa w ramach wizyty prekoncepcyjnej, planując ciążę. Taka wizyta jest jednak bardzo ważna, ponieważ składa się z różnych badań, które pozwalają rozpoznać patologie, o których pacjentka nie miała pojęcia.  
Zobacz więcej na temat:  ciąża zdrowie i dieta zdrowie dziecka suplementy diety witaminy Strefa Rodzica radio dla rodziców Joanna Ficińska

Zbliża się sezon na topinambur. Jakie ma właściwości lecznicze?

Zbliża się sezon na rodzimy topinambur. Kopie się go od końca listopada do wiosny – wtedy jest najlepszy do spożycia. Jego bulwy przypominają imbir, a smak topinamburu jest zbliżony do smaku młodego ziemniaka. Topinambur w Polsce, jak i w polskich kulinariach znany jest od siedemnastego wieku, czyli od momentu przypłynięcia do Francji. Stamtąd bardzo szybko rozprzestrzenił się w Europie zachodniej. Z czasem topinambur został wyparty przez ziemniaka, a teraz przeżywa swój renesans. 
Zobacz więcej na temat:  zdrowe odżywianie zdrowie i dieta witaminy radio dla rodziców warzywa