Zmiany klimatu mogą wywołać nowe pandemie

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2022 16:41
Odkryto ponad 900 nieznanych gatunków mikrobów żyjących wewnątrz lodowców na Płaskowyżu Tybetańskim.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Oskari Porkka/Shutterstock

Badacze z Chińskiej Akademii Nauk dokonali analizy lodu pobranego z 21 lodowców z Wyżyny Tybetańskiej. Zespół ekspertów sekwencjonował DNA mikroskopijnych organizmów, tworząc ogromną bazę danych genomów tych mikroorganizmów. Baza otrzymała nazwę TG2G (od „Tibetan Glacier Genome and Gene”) i jest pierwszą tego typu na świecie.

Naukowcy odkryli łącznie 968 gatunków mikroorganizmów zamrożonych w lodzie. W większości były to bakterie, ale także glony, archeony i grzyby. Wyniki swoich badań opublikowali w czasopiśmie Nature Biotechnology.

Analiza genomów ujawniła, że niektóre mogą wywołać nowe pandemie, jeśli szybkie topnienie spowodowane zmianami klimatycznymi uwolni je z lodowców. Co ciekawe, około 98 procent odkrytych gatunków było zupełnie nieznanych.

Jak czytamy na łamach czasopisma: „Dowody wskazują, że niektóre z nowo odkrytych bakterii mogą być bardzo niebezpieczne dla ludzi i innych organizmów. Zespół zidentyfikował 27 tysięcy czynników wirulencji - cząsteczek, które pomagają patogenom w inwazji i kolonizacji potencjalnych gospodarzy”.

Zobacz więcej na temat: zmiany klimatyczne pandemia