Polskie Radio
Section05
pandemia

Publicysta: Unia Europejska nie sprawdza się w walce z kryzysem

- Ze strony Unii Europejskiej słyszymy głównie górnolotne deklaracje i oświadczenia. Wspólnota nie sprawdziła się w walce z kryzysem związanym z epidemią. Sprawdziły się natomiast państwa narodowe. Pokazały, że są i będą potrzebne - powiedział w Polskim Radu 24 publicysta Wojciech Reszczyński. Gośćmi audycji byli także: Sławomir Jastrzębowski i Andrzej Potocki. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT koronawirus Unia Europejska pandemia

Polka mieszkająca w USA: w Nowym Jorku sytuacja jest tragiczna

- Od dwóch dni w Waszyngtonie jest zakaz wychodzenia na ulice. Restauracje serwują posiłki na wynos. Ogólnie w stolicy nie czuje się jeszcze tego, co dzieje się w Nowym Jorku, czyli że koronawirus jest wszędzie, a szpitale są przepełnione - powiedziała Irena Lasota, polska publicystka mieszkająca w Waszyngtonie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 USA Stany Zjednoczone koronawirus pandemia Antoni Opaliński epidemia Donald Trump Ameryka Północna ŚWIAT

"Okazujemy solidarność z przyjaciółmi". Dr Paweł Kukiz-Szczuciński o misji polskich lekarzy we Włoszech

- We Włoszech jest już ponad 60 ofiar śmiertelnych wśród personelu medycznego. Dlatego choć trochę chcemy odciążyć tamtejszych lekarzy i pielęgniarki. Niezwykle istotnym celem naszej misji jest również pozyskanie informacji o tym, jak najskuteczniej zmagać się z koronawirusem - powiedział pediatra i psychiatra dr Paweł Kukiz-Szczuciński.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 koronawirus Włochy Lombardia lekarz medycyna choroby zakaźne choroby płuc pandemia wirus wirusy Tadeusz Płużański ŚWIAT Europa

Politolog: Unia Europejska nie ma zdolności szybkiego reagowania

- Unia Europejska nie ma zdolności reagowania w tempie, które zapewniałoby skuteczną pomoc ofiarom rozmaitych kataklizmów - czy to naturalnych czy stworzonych przez człowieka. Do tego potrzeba środków, a ich mobilizacja zależy od państw członkowskich, bo one nimi dysponują - powiedział w Polskim Radu 24 politolog prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT koronawirus Unia Europejska pandemia

"W czasie pandemii dzieci chorują rzadziej". Konsultant krajowy ds. pediatrii o zdrowiu najmłodszych

- Zakażenie koronawirusem u dzieci do 9. roku życia występuje bardzo rzadko. Co nie znaczy, że nie mogą być bezobjawowymi nosicielami koronawirusa. Mogą zarażać innych - powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Teresa Jackowska, konsultant krajowy ds. pediatrii.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Koronawirus w Polsce zdrowie choroba choroby zakaźne wirus wirusy pandemia dzieci pediatra Tadeusz Płużański