Polskie Radio
Section05
pandemia

Nowy wyjątek od kwarantanny granicznej? Ministerstwo Sprawiedliwości: zwolnienie powinno objąć kontakty z dzieckiem

Wyjątki od kwarantanny granicznej nie obejmują obecnie sytuacji kontaktów rodziców z dziećmi wynikających z orzeczenia sądu; zwolnienie z kwarantanny tych osób powinno zostać uwzględnione przy najbliższej zmianie rozporządzenia - wskazuje resort sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Michał Woś Ministerstwo Sprawiedliwości pandemia koronawirus COVID-19 kwarantanna

Były szef GIS: osoby niezaszczepione będą kreowały czwartą falę pandemii

- Wszyscy będziemy rysować krzywą czwartej fali pandemii. Te osoby, które będą zaszczepione, które będą już po przechorowaniu będą ciągnęły tą linię w dół, a te osoby, które świadomie rezygnują ze szczepień to będą kreatorami jesiennej fali zachorowań i zgonów - mówił w Polskim Radiu 24 dr Marek Posobkiewicz (były szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego).  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Małgorzata Raczyńska-Weinsberg Koronawirus w Polsce COVID-19 pandemia społeczeństwo zdrowie szczepienia szczepionka

Dyrektor WIM: w drugiej połowie sierpnia możemy spodziewać się dużej liczby osób zakażonych

- Druga połowa sierpnia to moment, kiedy możemy spodziewać się dużej, żeby nie powiedzieć bardzo dużej, liczby osób zakażonych koronawirusem - mówił w niedzielę w Polskim Radiu 24 dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego prof. Grzegorz Gielerak. - Jedyny dziś skuteczny sposób, by stać się niepodatnym to zaszczepienie - dodał.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus Koronawirus w Polsce COVID-19 pandemia szczepienia Adam Niedzielski

Dr Rafał Bakalarczyk o sytuacji opiekunów osób starszych: nie za bardzo się o tej grupie mówi

- To jest w zasadzie tak trochę poza sferą publiczną, mimo, że akurat mówimy o grupie, która jest jest bardzo blisko osób starszych - o opiekunach osób starszych mówił w Polskim Radiu 24 dr Rafał Bakalarczyk, współredaktor naczelny pisma Polityka Senioralna, członek zespołu ekspertów Instytutu Polityki Senioralnej.
Zobacz więcej na temat:  COVID-19 koronawirus POLSKA pandemia Polskie Radio 24

poradnik Jedziesz na wakacje, nie zapomnij maseczki. Oto zasady obowiązujące w poszczególnych krajach

Wiele krajów, do których pomimo pandemii COVID-19 można udać się z Polski na wakacje, odeszło od wymogu noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Nakaz zakrywania twarzy dotyczy najczęściej pomieszczeń zamkniętych. Za lekceważenie zasad grożą kary w wysokości od 12 złotych w Egipcie do 3000 złotych na Islandii.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT społeczeństwo zdrowie bezpieczeństwo wakacje wakacje 2021 maseczka maseczki koronawirus COVID-19 sars-cov-2 pandemia

Jakie są koszty polityki klimatycznej UE dla polskich firm i rodzin? Znamy wyliczenia PIE

Redukcja emisji dwutlenku węgla w krajach unijnych, dzięki częściowemu zniesieniu darmowych uprawnień i wprowadzeniu tzw. "granicznego podatku węglowego", wyniesie 14 proc. do  2030 r. Ale w innych częściach świata zmniejszy ją zaledwie o 0,3 proc. - stwierdzili analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Tak drastyczne ograniczenie emisji Co2  z pakietu "Fitfor55", to także ogromne wyzwanie dla gospodarki i finansów rodzin.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pandemia ekologia Komisja Europejska dwutlenek węgla Unia Europejska energetyka zielona energia OZE