Satelita "rolnik" z Polski

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 16:49
Stworzony w Gliwicach satelita rolniczy Intuition-1 będzie mieć za zadanie określanie zawartych w glebie makroelementów. Pomoże to rolnikom m.in. w doborze odpowiednich nawozów.  
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Mechanik/Shutterstock

W kwietniu przyszłego roku na orbitę wyniesiony zostanie satelita stworzony przez gliwicką spółkę KP Labs, która oficjalnie uruchomiła centrum badawczo-rozwojowe, gdzie powstają rozwiązania i produkty na potrzeby przedsięwzięć kosmicznych. Dziełem inżynierów jest m.in. komputer Leopard, którego moc obliczeniowa jest około 100 razy większa od jednostek dotąd wykorzystywanych w misjach kosmicznych.

Jak podają autorzy nowego urządzenia: „Prace nad Intuition-1 trwały ponad cztery lata i są na końcowym etapie. Za niedługo w Szkocji ma rozpocząć się integracja satelity z przygotowanych w Gliwicach elementów, by w kwietniu 2023 r. możliwe było umieszczenie satelity na orbicie. Prawdopodobnie zostanie on wystrzelony z amerykańskiej bazy na Florydzie. Kalibracja sprzętu w kosmosie potrwa około pół roku, a następnie na Ziemię trafią pierwsze dane.

Intuition-1 to satelita z instrumentem hiperspektralnym, czyli instrumentem optycznym służącym do obserwacji Ziemi. „Jego zadaniem jest mapowanie powierzchni Ziemi w celu znajdowania makroelementów w glebie – potasu, fosforu, magnezu oraz badania PH gleby. Wszystko to będzie działo się na pokładzie satelity” – wyjaśniają inżynierowie.

Dzięki zastosowanym rozwiązaniom i komputerowi o dużej mocy, wszystkie niezbędne obliczenia będą wykonywane w kosmosie, na pokładzie satelity.

Jak dodają naukowcy: „Informacja o zawartości makroelementów w glebie jest potrzebna do tego, żeby rolnik wiedział, jak precyzyjnie nawozić swoje pola”.  

 

Zobacz więcej na temat: kosmos technologie Gliwice