Polskie Radio
Section05
Gliwice

16. Międzynarodowy Festiwal All’Improvviso - Theresia Orchestra i Sulamita Ślubowska na inaugurację

- Zapraszamy zagranicznych artystów, ale wplatamy w tę współpracę wątki polskie, łączymy te zespoły z naszymi artystami. Podczas inauguracyjnego koncertu szesnastej edycji festiwalu All’Improvviso w Gliwicach zabrzmi symfonia Karola Lipińskiego, a obok Theresia Orchestra wystąpi Sulamita Ślubowska, znakomita skrzypaczka młodego pokolenia - mówił w Dwójce Artur Malke.
Zobacz więcej na temat:  muzyka dawna Dwójka Jakub Kukla Gliwice Sulamita Ślubowska

Piotr Schmidt: Jazz w Ruinach to festiwal młodości

- Od początku festiwalu gustujemy przede wszystkim w artystach młodszego pokolenia, którzy swoją twórczością mają do wniesienia coś bardzo ciekawego. Aczkolwiek nie są to jedynie debiutanci, wręcz jest ich mniejszość. Są to jednak ludzie, którzy na pewno mają mniejszy dorobek niż ugruntowane nazwiska w świecie jazzu - mówił w Dwójce Piotr Schmidt, dyrektor artystyczny 19. Międzynarodowego Festiwalu Jazz w Ruinach.
Zobacz więcej na temat:  Jazz Gliwice Jakub Jamrozek MUZYKA Dwójka

Wojciech Pszoniak. "Tam, gdzie kończy się słowo"

– Mam wrażenie, że przedwczoraj skończyłem studia i zacząłem być aktorem, a bierze się ono stąd, że nigdy się nie znudziłem tym, co robię – mówił wybitny aktor w 2017 roku. 2 maja 2022 wspominamy 81. rocznicę urodzin Wojciecha Pszoniaka. Z tej okazji prezentujemy archiwalne nagrania spotkań z artystą w Polskim Radiu.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Pszoniak aktorzy film polski kino Lwów Gliwice Warszawa Paryż emigracja artysta aktor aktorstwo Andrzej Wajda HISTORIA TEATR FILM

Krystyna Radzikowska. Poznaj prawdziwą królową gambitów

Długo musiała walczyć o pozycję i uznanie w zdominowanym przez mężczyzn świecie zawodowych szachów, i to nawet wtedy, gdy jako wielokrotna szachowa mistrzyni Polski brała udział w eliminacjach do mistrzostw świata. W ostatnim wywiadzie mówiła o sobie i swoich koleżankach: "byłyśmy pionierkami polskich szachów kobiecych".
Zobacz więcej na temat:  szachy netflix historia Polski HISTORIA historia PRL PRL II wojna światowa Lwów Gliwice mecze turniej serial telewizja literatura książki olimpiada