Polskie Radio
Section05
Gliwice

Gliwice. Wariacje Goldbergowskie i muzyka, którą inspirował się Bach

- Po raz pierwszy na naszej festiwalowej scenie wystąpi zespół muzyki dawnej Il Giardino d'Amore kierowany przez Stefana Plewniaka, znakomitego skrzypka, ale także dyrygenta między innymi orkiestry Opery Royal w Wersalu. W programie muzyka mistrzów weneckich, którzy Bacha inspirowali - tak o środowym (20.07) koncercie w ramach 23. Gliwickiego Festiwalu Bachowskiego mówił w "Poranku Dwójki" jego dyrektor Piotr Oczkowski.
Zobacz więcej na temat:  Jan Sebastian Bach Gliwice Dwójka Paweł Siwek MUZYKA

Wojciech Pszoniak. "Tam, gdzie kończy się słowo"

– Mam wrażenie, że przedwczoraj skończyłem studia i zacząłem być aktorem, a bierze się ono stąd, że nigdy się nie znudziłem tym, co robię – mówił wybitny aktor w 2017 roku. 2 maja 2022 wspominamy 80. rocznicę urodzin Wojciecha Pszoniaka. Z tej okazji prezentujemy archiwalne nagrania spotkań z artystą w Polskim Radiu.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Pszoniak aktorzy film polski kino Lwów Gliwice Warszawa Paryż emigracja artysta aktor aktorstwo Andrzej Wajda HISTORIA TEATR FILM

15. Festiwal Muzyki Dawnej w Gliwicach. "Czeka nas koncertowy sezon"

- Od dawna w naszych głowach była idea, aby festiwal wyszedł poza miasto Gliwice i pojawiał się również w innych miejscach. Udawało nam się organizować pojedyncze koncerty w Katowicach, natomiast nawiązaliśmy też stałe partnerstwo, dzięki któremu pojawimy się w Cavatina Hall w Bielsku-Białej - mówił w Dwójce Artur Malke, współorganizator gliwickiego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej "All'improvviso".
Zobacz więcej na temat:  muzyka dawna Gliwice Jakub Jamrozek KULTURA

Krystyna Radzikowska. Poznaj prawdziwą królową gambitów

Długo musiała walczyć o pozycję i uznanie w zdominowanym przez mężczyzn świecie zawodowych szachów, i to nawet wtedy, gdy jako wielokrotna szachowa mistrzyni Polski brała udział w eliminacjach do mistrzostw świata. W ostatnim wywiadzie mówiła o sobie i swoich koleżankach: "byłyśmy pionierkami polskich szachów kobiecych".
Zobacz więcej na temat:  szachy netflix historia Polski HISTORIA historia PRL PRL II wojna światowa Lwów Gliwice mecze turniej serial telewizja literatura książki olimpiada

Tadeusz Zagajewski. Pionier polskiej elektroniki

109 lat temu, 16 grudnia 1912 roku, urodził się we Lwowie Tadeusz Zagajewski, wybitny naukowiec w dziedzinie elektroniki, radiotechniki i komunikacji. Był osobą silnego charakteru, niezłomnych zasad, ale też wybitnym pedagogiem, który wychował rzesze inżynierów i położył podwaliny pod automatykę i elektronikę przemysłową.
Zobacz więcej na temat:  elektronika technika przemysł automatyka Lwów Śląsk Gliwice odkrycia i ciekawostki