Polski teleskop w Chile

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2022 20:30
Uniwersytet Zielonogórski przeniósł swój teleskop z Hiszpanii do Chile.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

ROTUZ to Robotyczny Optyczny Teleskop Uniwersytetu Zielonogórskiego. Dyrektor Instytutu Astronomii UZ prof. Andrzej Maciejewski wyjaśnił, że dzięki globalnej sieci obsługa tego typu teleskopów jest możliwa z każdego miejsca. Specjalne oprogramowanie pozwala na prowadzenie obserwacji i ich dokumentowanie z Zielonej Góry.

Jak tłumaczą Polscy badacze: „Umieszczenie teleskopu w Chile pozwala zmaksymalizować ilość nocy obserwacyjnych, a więc ilość gromadzonych danych. W Polsce mamy średnio około 100 pogodnych nocy w roku, natomiast w Chile, gdzie obecnie znajduje się teleskop jest ich aż 320.”

Dzięki teleskopowi zielonogórscy astronomowie biorą udział w międzynarodowych projektach jak: GAIA Follow-up czy TESS Follow-up. Obie misje kosmiczne dotyczą poszukiwania i badania planet pozasłonecznych, gwiazdowych czarnych dziur, a także brązowych karłów w naszej galaktyce.

Jednakże to niejedyne zadanie tego urządzenia. Inną z misji ROTUZ jest prowadzenie obserwacji we współpracy z firmami z przemysłu kosmicznego w ramach projektu „European Space Surveillance and Tracking” prowadzonego przez Europejską Agencję Kosmiczną. Przedsięwzięcie to polega na obserwacji i wyznaczaniu orbit śmieci kosmicznych zagrażających satelitom i statkom kosmicznym.

Zobacz więcej na temat: kosmos Chile Zielona Góra