Od lat liczba kobiet wśród nauczycieli akademickich utrzymuje się na podobnym poziomie

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2023 17:55
W Polsce jest 2,7 tys. kobiet profesorów i 7,4 tys. mężczyzn z tym tytułem. Przewagę mężczyzn wśród nauczycieli akademickich i badaczy widać wraz z kolejnymi stopniami i tytułami naukowymi.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Pixel-Shot

"Udział kobiet zatrudnionych na wszystkich uczelniach publicznych wyniósł 46 proc. Biorąc jednak pod uwagę tylko uczelnie techniczne, wskaźnik ten spada do 32 procent Kobietom jest trudniej również osiągnąć tytuł profesora" - powiedziała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej dr Anna Knapińska, autorka książki „Kobiety w technonauce. Biografie zawodowe profesorek”.

Ekspertka dodała, że wśród osób prowadzących działalność naukową w pedagogice jest 70 procent kobiet, a w informatyce 80 procent badaczy to mężczyźni. "Problemem jest to, że niektóre dziedziny nauki są mocno zmaskulinizowane, a inne sfeminizowane. Wydaje się, że wciąż żywe są stereotypy, zgodnie z którymi kobiety "pasują" do zawodów związanych z troszczeniem się o najbliższe otoczenie, a mężczyźni do profesji wymagających umiejętności technicznych" - dodała dr Anna Knapińska. 

mk

Zobacz więcej na temat: kobieta NAUKA