Polskie Radio
Section05
kobieta

"Same życzenia nie wystarczą." Mamy powinny pamiętać o badaniach

W Dniu Matki słowo "zdrowie" pojawia się w każdych życzeniach. Same słowa jednak nie wystarczą. - Zachęcam wszystkie dzieci, i te młodsze, i te starsze, żeby zainteresowały swoje mamy badaniami profilaktycznymi. Dzięki temu nie będą musiały w starszym wieku leczyć bardzo zaawansowanych schorzeń - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.
Zobacz więcej na temat:  choroba zdrowie kobieta

Kobieca aktywność sportowa. Jak pogodzić sport i rodzinę?

Chciałabym, ale... Zarówno przeciwności, jak i wątpliwości przy podjęciu decyzji o rozpoczęciu aktywności fizycznej mogą się pojawić. Wbrew pozorom taka decyzja wymaga odwagi. O tym, jak wprowadzić ruch do swojego życia opowiedziała w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom Ewa Szmitka, która nie tylko gra w piłkę, ale też zrzesza wiele kobiet grających amatorsko w gry zespołowe.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica aktywność fizyczna kobieta rodzicielstwo psychologia motywacja radio dla rodziców

Fundacja Polska360 dla uchodźców. Irena Biernacka: przebywają tam 32 osoby

- Uruchomiliśmy ośrodek dla uchodźców w Konstancinie, gdzie znajdował się zaniedbany sierociniec, który wyremontowaliśmy. Obecnie przebywają w nim 32 osoby - kobiety wraz z dziećmi, którzy przyjechali do nas ze wschodu Ukrainy - powiedziała w Polskim Radiu 24 Irena Biernacka, dyrektor Fundacji Polska360 i działaczka polonijna na Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Anna Popek uchodźcy Konstancin wojna na Ukrainie wojna 2022 kobieta Ukraina

Sprzeciwiają się wpisaniu aborcji do Karty praw podstawowych UE . Wielka mobilizacja pro-life przed unijną debatą

Sto organizacji pro-life z ponad 20 krajów Unii Europejskiej wzięło w weekend w Brukseli udział w konwencji "Europa wierna ludzkiej godności". Organizatorzy wydarzenia podkreślają, że tak licznie zebrani obrońcy życia są wyrazem mobilizacji ruchów pro-life w Europie.
Zobacz więcej na temat:  aborcja prawo społeczeństwo polityka Za życiem kobieta dziecko ciąża rodzina Europa POLSKA

"Prawo kobiety do wyboru" tematem spotkania w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie

"Prawo kobiety do wyboru" – to tytuł kolejnego spotkania w cyklu "Napięcia kulturowe", które odbędzie się już 12 maja w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. – Założeniem cyklu jest rozmowa na tematy, które pozornie są czarno-białe, znalezienie szerszego pola, w którym możemy otworzyć tę dyskusję, i zapraszanie gości, którzy będą mieli różne podejście do proponowanych tematów – wyjaśniała w audycji "Trójka przed południem" kuratorka cyklu Agnieszka Kolek. Jednym z patronów wydarzenia jest radiowa Trójka.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Katarzyna Cygler Trójka Centrum Sztuki Współczesnej feminizm kobieta prawo Warszawa Zamek Ujazdowski patronat

Ostatni dzień Przeglądu Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz. Tematem przewodnim rola kobiet w sporcie

Rola kobiet we współczesnej spinaczce wysokogórskiej oraz sporcie jest tematem przewodnim ostatniego dnia Przeglądu Filmów Alpinistycznych imienia Wandy Rutkiewicz. Tegoroczna - 29. edycja przeglądu jest wyjątkowa, bo rok 2022 został ogłoszony przez Sejm rokiem najsłynniejszej polskiej himalaistki.
Zobacz więcej na temat:  Wanda Rutkiewicz alpinizm wspinaczka kobieta góry film polski KULTURA FILM

Jak rozmawiać o swoim ciele by nie budzić kompleksów u dziecka?

Kompleksy dotyczące wyglądu leżą w interesie producentów kosmetyków, ubrań, a także miejsc świadczących usługi związane z poprawianiem urody. Świat, w którym przyszło nam żyć, promuje określone kanony piękna, a celem wielu z nas stało się dążenie do nieistniejącego ideału. Już w dzieciństwie dostrzegamy, co jest w wyglądzie mile widziane, a co mniej. Nie pomaga także matka, która sama zmaga się z kompleksami.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica psychologia psychologia dziecięca rozwój dziecka kobieta radio dla rodziców radio bez reklam Podcast Strefa rodzica rodzicielstwo

Pociągiem, autem czy autobusem? Który środek transportu okaże się szybszy w drodze na majówkę?

Nasza ekipa w składzie: Wiktoria Jurczewska, Kuba Marcinowicz i Patryk Kuniszewicz postanowili to sprawdzić! Cel był jeden – jak najszybciej dostać się z Warszawy do Łodzi (i to w godzinach szczytu!) Kto okazał się wielkim zwycięzcą? [SPRAWDŹ]
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo na drodze bezpieczeństwo drogi kierowca kobieta infrastruktura Radio kierowców radio kierowców jedynka radio kierowcow Polskie Radio Kierowców polskie radio kierowców online polskie radio kierowców dab+ konkurs zawody regiony Warszawa Łódź

Jadwiga Jędrzejowska – wielka poprzedniczka Igi Świątek

Po Robercie Lewandowskim Iga Świątek stała się kolejnym polskim sportowcem najwyższej światowej klasy. 4 kwietnia tenisistka po triumfach w prestiżowych turniejach w Dosze, Indian Wells oraz w Miami została liderką rankingu WTA. Pierwszy raz w historii tenisistka z naszego kraju objęła prowadzenie w światowym zestawieniu. Kilkadziesiąt lat wcześniej, jeszcze przed wybuchem drugiej wojny światowej podobne, choć nie aż tak wielkie sukcesy na korcie odnosiła inna nasza rodaczka – Jadwiga Jędrzejowska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Zapert Iga Świątek Tenis kobieta Adam Romer historia Polski II wojna światowa