W Sonacie A-dur "Kreutzerowskiej" skrzypce mają głos

- W repertuarze "Filharmonii w pigułce" dominuje zdecydowanie fortepian. Najwyższa pora dopuścić wreszcie do głosu skrzypce - rozpoczął audycję Piotr Wierzbicki, by tym razem oddać głos temu instrumentowi.  
zdj. il.
zdj. il.Foto: shutterstock.com/helshik
O Audycji

klawesyn 1200.jpg
Koncert Bacha - jak byśmy słuchali jazzu

Zdaniem prowadzącego audycję Sonata A-dur "Kreutzerowska" Ludwiga van Beethovena to najwspanialsza spośród sonat skrzypcowych kompozytora. - Mówimy sonata skrzypcowa, ale tam obecny jest także fortepian i to nie w podrzędnej roli akompaniatora, lecz jako równoprawny partner - podkreśla ekspert. 


Posłuchaj
12:17 2020_12_06 08_47_41_PR4_Filharmonia_w_pigulce.mp3 Piotr Wierzbicki opowiada o Sonacie A-dur "Kreutzerowskiej" Ludwiga van Beethovena (Filharmonia w pigułce/Czwórka)

W swej audycji porywającą pierwszą część kompozycji Beethovena przedstawia w wykonaniu wielkich talentów: skrzypce - Bronisław Huberman, fortepian - Ignacy Friedman. 


Huberman and Friedman: Beethoven "Kreutzer" Sonata (1st Mov't)/
579passiontone

Historia muzyki przydomek sonaty Beethovena "Kreutzerowska" wiąże z dedykacją dla słynnego skrzypka francuskiego Rudophe'a Kreutzera, który jednak nigdy nie zagrał jej publicznie. W rzeczywistości Beethoven napisał to świetne dzieło dla nadwornego skrzypka księcia Walii, Mulata George'a Polgreena Bridgetowera. Z nim też to dzieło wykonał. Oddając utwór do druku zdecydował się zadedykować go Francuzowi. 

***

Tytuł audycji: Filharmonia w pigułce

Prowadzący: Piotr Wierzbicki

Data emisji: 06.12.2020

Godzina emisji: 8:47

pj

Playlista
  • ronislaw Huberman, Ignacy Friedman , - Sonata A-dur "Kreutzerowska" op.47