Koncert Bacha - jak byśmy słuchali jazzu

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2020 10:04
Tego największego kompozytora wszystkich czasów trudno pomylić, mimo że po nim znamy jeszcze trzech sławnych Bachów - jego synów.
Audio
  • Piotr Wierzbicki opowiada o "Koncert na 4 klawesyny i smyczki a-moll BWV 1065" Jana Sebastiana Bacha (Filharmonia w pigułce/Czwórka)
wnętrze klawesynu (zdjęcie ilustracyjne)
wnętrze klawesynu (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock/Ivan Yohan

Piotr Wierzbicki w audycji "Filharmonia w pigułce" prezentuje "Koncert na 4 klawesyny i smyczki a-moll BWV 1065" Jana Sebastiana Bacha. - To porywająca muzyka, niesamowite parcie do przodu, nieugięty rytm - mówi prowadzący. - Jak byśmy słuchali jazzu.

Co ciekawe prezentowany koncert to przeróbka. Jan Sebastian Bach często robił przeróbki utworów. Tu sięgnął po "Koncert na czworo skrzypiec" Vivaldiego. - Zamienił skrzypce na klawesyny, dodał szczyptę bachowskiej mocy i mamy wielki muzyczny szlagier - podkreśla. - Utwór ma trzy części: pierwsza w tempie umiarkowanym, druga wolna, dostojna, trzecia szybka - dodaje.

W Czwórce prezentujemy bachowski koncert w wykonaniu zespołu The English Concert.

***

Tytuł audycji: Filharmonia w pigułce

Prowadzący: Piotr Wierzbicki

Data emisji: 03.05.2020

Godzina emisji: 8:48

pj


Czytaj także

Marcin Masecki: eksperymenty zmieniają odbiór muzyki

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2019 15:00
- Lubię łączyć środowiska i pracować między gatunkami - opowiada kompozytor i pianista Marcin Masecki - kurator muzyczny i współtwórca koncertowych cykli: "Urodziny kompozytorów" oraz "Duety z Barbarą Kingą Majewską" w Teatrze Studio w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kasia Lins z płytą "Moja wina". Ten krążek jest "bardziej" niż poprzednie

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2020 15:22
Kasia Lins zapowiada nowy album "Moja wina", następcę świetnie przyjętego debiutu "Wiersz ostatni" z 2018 roku. Już teraz można posłuchać pierwszego singla "Rób tak dalej". 
rozwiń zwiń