Up To Date Festival 2022: "nie odgrzewamy kotletów"

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2022 09:00
- Lista artystów, których chcielibyśmy gościć na festiwalu, nie kurczy się, ale wręcz wydłuża, bo dobrej muzyki nie brakuje. Ale przy pracy nad line-upem kierujemy się naszymi scenami i tym, żeby nowe szło w parze z klasykami, ale nie z odgrzewanymi kotletami - opowiada Jędrzej Dondziło, dyrektor artystyczny Up To Date.  
UTDF 2022. Czwarta Scena Czwórki - Daniel Szwed.
UTDF 2022. Czwarta Scena Czwórki - Daniel Szwed.Foto: Radosław Kamiński

- Jedną z ikon jest dla nas DJ Hype, legenda jungle, która ciągle zaskakuje, choć Hype śmiało mógłby być dziadkiem dla części festiwalowiczów - śmieje się Dtekk. - Zapraszając wybitne postaci muzyki elektronicznej często spełniamy też swoje marzenie, żeby móc wreszcie posłuchać ich na żywo.

UTDF 2022: 2 września - ZOBACZ GALERIĘ >>>

LCY in the sky with bass

W gronie artystów zaproszonych w tym roku do Białegostoku jest m.in. LCY - osoba, która zajmuje się produkcją muzyczną i która dopiero dwa lata temu pojawiła się na scenie, a już mówi się, że jest jedną z najważniejszych postaci brytyjskiego undergroundu. - To wiodąca postać w muzyce basowej, która dała świetny występ. Byłem mocno poruszony, bo nie spodziewałem się aż takiej energii. I chyba nie tylko ja, bo pod sceną Beats w trakcie tego występu było bardzo gęsto - opowiada gość Czwórki.

UTDF 2022. UTDF 2022.

Pozdro - nie tylko - techno

W tym roku - po raz pierwszy w historii Up To Date - w garażach Stadionu Miejskiego w Białymstoku - zabrzmiał glam rock. I to na Czwartej Scenie Czwórki. Zespół Swayzee zrobił to, co zapowiedział, porwał koszulki, porwał publiczność i przypomniał, w czym tkwi siła gitar. Jak podkreśla rozmówca Gosi Jakubowskiej, to nie jedyny żywy instrument, który pojawił się na festiwalu. - W tym roku w ogóle mamy rekordową liczbę perkusji i żywych instrumentów. Pojawiły się one już pierwszego wieczoru w Centralnym Salonie Ambientu, gdzie zaprezentowali się No Moon, który zagrał bardzo vangelisowy set, i Marta Forsberg z wokalizami i ze skrzypcami - opowiada Jędrzej Dondziło. - A na scenie Czwórki do pieca, a właściwie do garów, dorzucił Daniel Szwed.

UPTF 2022. Czwarta Scena Czwórki - Pepe. UPTF 2022. Czwarta Scena Czwórki - Pepe.

Czarny koń na scenie Czwórki

Współtwórca kolektywu BNNT elektryfikuje bębny i na bazie rytmu zapuszcza się w technoidalne formy i metaliczne powidoki. Niekonwencjonalnie wykorzystuje perkusję, buduje pogłos, skręca w rejony surowego techno i szorstkiej muzyki noise. - Dla wielu osób to był najlepszy punkt ubiegłej nocy. Szwed wyskoczył w line-upie jak jajko z niespodzianką - dodaje Dtekk.

Publiczność na UTDF 2022. Publiczność na UTDF 2022.
Posłuchaj
54:01 2022_09_03 18_05_54_PR4_Plantacja_Dzwiekow.mp3 Up To Date to nie tylko festiwal techno. O artystach tegorocznej odsłony opowiada Dtekk, czyli Jędrzej Dondziło (Plantacja dźwięków/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Plantacja dźwięków

Prowadzi: Gosia Jakubowska 

Gość: Jędrzej Dondziło (dyrektor artystyczny festiwalu Up To Date)

Data emisji: 03.09.2022 

Godzina emisji: 18.05

kul