Logo Polskiego Radia
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 03.05.2021

Obowiązkowe i dodatkowe wyposażenie roweru - o czym pamiętać?

Moda na rowery przeżywa w tym roku prawdziwy boom – zarówno nowe jak i używane rozchodzą się jak świeże bułeczki. Zazwyczaj kupujemy je w wersji podstawowej – rama, koła, łańcuch i kierownica. Warto wyposażyć się jednak w dodatki, które zwiększą Twoje bezpieczeństwo i poprawią komfort jazdy.

Lista gadżetów i dodatków rowerowych jest naprawdę długa. W zależności od częstotliwości jazdy na rowerze oraz terenu, na jakim będziemy z niego korzystać, wyposażenie może znacząco się różnić. Istnieją jednak elementy, o których bez względu na okoliczności powinieneś pomyśleć.

Po pierwsze i najważniejsze: bądź widoczny!

Aktualne przepisy jasno określają obowiązkowe oświetlenie roweru. Musi mieć on:

  • z przodu - przynajmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej (może być migające),
  • z tyłu - światło odblaskowe barwy czerwonej, o kształcie innym niż trójkąt oraz światło pozycyjne barwy czerwonej (może być migające).


Rowerzysta powinien poruszać się z włączonymi światłami od zmierzchu do świtu oraz w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza - np. w czasie deszczu czy mgły. Nowoczesne lampki LED oferują naprawdę mocny strumień światła – aby nie oślepiać innych rowerzystów i kierowców, warto ustawić je tak, żeby światło padało pod kątem na jezdnię.


Adam Osuch ze stowarzyszenia Zdrowy Rower przekonuje, że od oświetlenia rowerzysty zależy jego bezpieczeństwo, a niejednokrotnie i życie!

Posłuchaj
00:53 OSUCH 1.mp3 Bądź widoczny! (Na luzie/PRK)

Prawo obliguje rowerzystę do wyposażenia się w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku. Jednoślad musi też mieć co najmniej jeden sprawny hamulec – tyle w kwestii obowiązkowego wyposażenia. Reszta jest już kwestią inwencji i możliwości portfela.

Na gadżety rowerowe można wydać równie dużo, co na sam rower.


Zabezpieczenie i bezpieczeństwo

Na pewno nie warto oszczędzać też na porządnym zabezpieczeniu sprzętu – jeżeli często podróżujesz rowerem po mieście, warto zainwestować w porządny system antykradzieżowy. Najtańsze linki to zabezpieczenie prowizoryczne - jej przecięcie zajmie złodziejowi kilka sekund. Najlepiej zainwestować w zabezpieczenie typu U-Lock - to mocny, żelazny sprzęt w kształcie litery "U", który zamykany jest najczęściej na kluczyk. Najlepiej przypiąć nim rower do stojaka za ramę - radzi Adam Osuch.

Posłuchaj
01:00 OSUCH 2.mp3 Zabezpieczenie roweru (Na luzie/PRK)

Każdy rowerzysta powinien wyposażyć się w kask ochronny. Wielu z nas uważa to za zbędny dodatek, ale w czasie spotkania z samochodem czy innym rowerzystą uszkodzenia głowy mogą być śmiertelne. Umrzesz przez to, że nie założyłeś kasku. Słaba perspektywa, co?


Błotniki i sakwy

Rower można też doposażyć np. w błotniki, które w czasie jazdy po deszczu ochronią Twoje plecy od błota. Jeżeli stwierdzisz, że przyda Ci się komplet imbusów, łatka na oponę czy bandaż – musisz mieć gdzie je trzymać! Gama toreb, pokrowców, etui rowerowych i sakw jest bardzo szeroka i z pewnością znajdziesz idealne dla Ciebie rozwiązanie.



Tak wyposażeni możemy przemierzać świat na dwóch kółkach i czerpać z tego mnóstwo radości! Miejmy nadzieję, że pogoda w maju pozwoli rozwinąć nam rowerowe skrzydła!

Bezpiecznej jazdy!



Patryk Michalski


CZYTAJ TAKŻE: