Polskie Radio
Section05
piesi

Rusza ogólnopolska akcja "Senior na drodze do… bezpieczeństwa!"

Kształtowanie prawidłowych postaw i zachowań wśród kierowców, pieszych i rowerzystów powyżej 60. roku życia to główne cele ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej, która startuje 18 września 2023 roku. Warsztaty Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego będą odbywały się w wybranych lokalizacjach w każdym z 16 województw w okresie od września do listopada 2023 r.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców bezpieczeństwo na drodze kierowcy piesi drogi samochody rower senior policja Drogówka ministerstwo infrastruktury

Hulajnogi, rolki, deskorolki – coraz większy problem w miastach. Jak go rozwiązać?

Hulajnogi, rolki, deskorolki to tani, szybki i ekologiczny sposób poruszania się po zatłoczonych miastach. Ale zarazem coraz bardziej problematyczny, gdyż ich użytkownicy coraz częściej wymykają się spod jakiejkolwiek kontroli: nie przestrzegają przepisów, jeżdżą zbyt szybko po chodnikach, porzucają hulajnogi gdzie popadnie. Władze niektórych polskich miast zastanawiają się nad wprowadzeniem poważnych ograniczeń.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA hulajnoga miasto piesi Łódź Kraków Damian Grosicki Radosław Nałęcz Trójka

Nagroda PIN 2023 dla Polski. Szef ITS: jesteśmy europejskim liderem w zakresie poprawy bezpieczeństwa na drogach

Wreszcie nie jesteśmy na końcu, a wręcz odwrotnie - jesteśmy na pierwszym miejscu w Europie w dziedzinie poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego - ocenił szef Instytutu Transportu Samochodowego prof. Marcin Ślęzak odnosząc się do przyznania Polsce przez ETSC nagrody za osiągnięcia w poprawie bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bezpieczeństwo na drodze drogi wypadek samochody piesi ITS infrastruktura

Raport ITS. Kobiety jeżdżą bezpieczniej

Kobiety jeżdżą bezpieczniej, powodują mniej wypadków i kolizji – oto wyniki najnowszego raportu Instytutu Transportu Samochodowego. Z opracowania wynika, że w 2022 roku kobiety kierujące samochodami osobowymi spowodowały nieco ponad 23 procent wypadków drogowych, zaś mężczyźni ponad 72 procent.
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo na drodze bezpieczeństwo drogi kierowca kobieta piesi infrastruktura Radio kierowców Polskie Radio Kierowców

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Edukacyjna akcja policji "Na drodze - patrz i słuchaj"

Nadmierna prędkość i nieustąpienie pierwszeństwa to główne przyczyny zdarzeń w ruchu drogowym, ale ostatnio poważnym problemem stały się telefony komórkowe, które potrafią znacząco odwrócić naszą uwagę i spowolnić czas reakcji. W "Bezpiecznej Jedynce" zaprezentowaliśmy edukacyjną akcję policji "Na drodze - patrz i słuchaj" skierowaną do wszystkich uczestników ruchu drogowego.
Zobacz więcej na temat:  Klaudia Porębska Patryk Kuniszewicz bezpieczeństwo na drodze policja kierowcy samochody piesi kodeks drogowy

Pieniądze na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego. Resort infrastruktury ogłasza nabór

Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło nabór wniosków na projekty, które poprawią bezpieczeństwo w ruchu drogowym (BRD) na drogach wojewódzkich. Do rozdania są 252 miliony złotych. Pieniądze te mają posłużyć między innymi na montaż dodatkowego oświetlenia, czy odseparowanie ruchu pieszego od samochodowego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura inwestycje transport piesi rower bezpieczeństwo

Systemowe rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo na drogach

Znaki wskazujące maksymalną dopuszczalną prędkość to nie wszystko – respektuje je tylko 25% uczestników ruchu drogowego. W związku z tym konieczne są inne rozwiązania, które zmuszą kierowców do zdjęcia nogi z gazu. Jak to zrobić? Sprawa jest prosta! 
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze kierowca kierowcy motoryzacja POLSKA regiony społeczeństwo wypadek piesi infrastruktura GOSPODARKA edukacja służby i bezpieczeństwo nowe technologie

7 niebezpiecznych zachowań za kierownicą

Jak mówi przysłowie – czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał. Utrwalane przez lata nieprawidłowe wzorce budują złe nawyki, mające bezpośredni wpływ na nasze bezpieczeństwo na drodze. Które niebezpieczne zachowania są najpopularniejsze u polskich kierowców?
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców samochody samochód motoryzacja kierowca kierowcy bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze piesi drogi prawo policja policja polska światło papierosy czystość zdrowie

Katowice: Dziesięć przejść dla pieszych z czujnikami aplikacji "Rozejrzyj się i żyj"

Dziesięć przejść dla pieszych w Katowicach zostanie wyposażonych w czujniki aplikacji "Rozejrzyj się i żyj". Aplikacja ostrzega użytkowników smartfonów, że są w pobliżu przejścia i powinni być ostrożni. Pilotaż Katowic to część kampanii informacyjnej, której partnerem jest PZU S.A.
Zobacz więcej na temat:  kierowcy piesi przepisy drogowe Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochód bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze POLSKA zdrowie wypadek