Polskie Radio
Section05
piesi

7 niebezpiecznych zachowań za kierownicą

Jak mówi przysłowie – czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał. Utrwalane przez lata nieprawidłowe wzorce budują złe nawyki, mające bezpośredni wpływ na nasze bezpieczeństwo na drodze. Które niebezpieczne zachowania są najpopularniejsze u polskich kierowców?
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców samochody samochód motoryzacja kierowca kierowcy bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze piesi drogi prawo policja policja polska światło papierosy czystość zdrowie

Katowice: Dziesięć przejść dla pieszych z czujnikami aplikacji "Rozejrzyj się i żyj"

Dziesięć przejść dla pieszych w Katowicach zostanie wyposażonych w czujniki aplikacji "Rozejrzyj się i żyj". Aplikacja ostrzega użytkowników smartfonów, że są w pobliżu przejścia i powinni być ostrożni. Pilotaż Katowic to część kampanii informacyjnej, której partnerem jest PZU S.A.
Zobacz więcej na temat:  kierowcy piesi przepisy drogowe Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochód bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze POLSKA zdrowie wypadek

TYLKO U NAS Warszawa: Od początku roku odholowano ponad 1,1 tys. hulajnóg

- Od początku roku do naszego magazynu trafiły już 1152 e-hulajnogi. Właściciel ponosi koszty odholowania i przechowywania pojazdu - poinformował rzecznik Zarządu Dróg Miejskich Jakub Dybalski. Zaapelował też do użytkowników, aby odstawiali jednoślady w miejscach przepisowych.
Zobacz więcej na temat:  hulajnoga Sejm ministerstwo infrastruktury piesi kierowcy POLSKA Radio kierowców Polskie Radio Kierowców

Sprawdź oświetlenie w samochodzie. Ruszyła akcja "Twoje światła – nasze bezpieczeństwo"

Od czwartku policja uruchamia kolejną edycją kampanii "Twoje światła – nasze bezpieczeństwo", która ma uświadomić kierowcom wpływ stanu oświetlenia pojazdów na bezpieczeństwo. W ramach akcji na wybranych stacjach kontroli pojazdów kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić stan i ustawienie świateł. W co drugą sobotę, czyli 22 października, 5 i 19 listopada oraz 3 grudnia, na wybranych stacjach kontroli pojazdów kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić stan i ustawienie świateł. W kampanii bierze udział ok. 1300 stacji diagnostycznych w całej Polsce.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo policja piesi kierowcy bezpieczeństwo na drodze

Jak pieszy ma świecić przykładem? Wystarczy, że założy odblask

Jesienna aura i szybko zapadający zmrok sprawiają, że piesi są słabo widoczni na drogach. - Widoczność najlepiej zapewnić poprzez noszenie elementów odblaskowych - podpowiada w Programie 1 Polskiego Radia Joanna Skręt z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Gdańsku. Odblaski powinny zakładać nie tylko dzieci, ale również dorośli.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Grzegorz Armatowski Joanna Skręt Gdańsk piesi kierowca bezpieczeństwo

Ruszyła akcja "Świeć Przykładem". Policja przypomina o noszeniu odblasków

Rozpoczęła się akcja "Świeć Przykładem", która ma przypomnieć pieszym o konieczności korzystania z elementów odblaskowych i bezpiecznym poruszaniu się po drodze. - Pamiętajmy, że niewielki element odblaskowy może uratować nam życie, ponieważ dzięki niemu jesteśmy widoczni z odległości - podkreślił nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo policja piesi

Chodnik staje się, z definicji, drogą dla pieszych. Ministerstwo Infrastruktury informuje o zmianach

Chodniki i drogi dla pieszych staną się "drogami dla pieszych", wynika z rozporządzenia resortu infrastruktury, które wchodzi w życie w środę 21 września. Nowe przepisy nie zmieniają zasad zatrzymania lub postoju pojazdów. Nadal dopuszczalne jest poruszanie się hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego. Pojawia się także pojęcie "przejścia sugerowanego".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura drogi piesi ministerstwo infrastruktury

Kobiety za kierownicą. Badanie ITS: mniej wypadków, mniej agresji

Z badań wynika, że kobiety są mniej zagrożone śmiercią w wypadku drogowym niż mężczyźni. Także ryzyko uczestniczenia w takim zdarzeniu - w przeliczeniu na 1 kilometr podróży - jest dla kobiet od 2 do 4 razy niższe niż dla mężczyzn. Analizy wskazują również, że panie rzadziej ryzykują za kierownicą i częściej stosują się do przepisów kodeksu drogowego. Raport na ten temat sporządził Instytut Transportu Samochodowego.
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo na drodze bezpieczeństwo drogi kierowca kobieta piesi infrastruktura Radio kierowców Polskie Radio Kierowców

18 września Bruksela będzie największą w Europie strefą wolną od samochodów

Region Stołeczny Brukseli stanie się w niedzielę 18 września na jeden dzień największą strefą wolną od samochodów w Europie. Według niedawnego sondażu większość mieszkańców stolicy Belgii byłaby za zwiększeniem liczby dni bez samochodu w roku, a władze obecnie badają takie możliwości.
Zobacz więcej na temat:  rower prawo drogi przepisy drogowe Radio kierowców Polskie Radio Kierowców ścieżka rowerowa zdrowie piesi GOSPODARKA Belgia motoryzacja samochód elektromobilność

Odblokuj się na drogę

Jazda po polskich drogach jest naprawdę dynamiczna. Ktoś nagle skręca, przyspiesza, hamuje, wchodzi niespodziewanie na drogę. Z tyłu słychać klakson, z przodu widzisz karetkę na sygnale. W radio leci Zbyszek Wodecki, ale dziecku na fotelu pasażera muzyka widocznie się nie podoba, bo niemiłosiernie płacze. Na drodze i w samochodzie dużo się dzieje. Nasze mózgi są nieustannie bombardowanie informacjami i agresywnymi bodźcami. Czy wśród tego komunikacyjnego chaosu jest jeszcze miejsce na rozpraszanie się smartfonem?
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo na drodze motoryzacja kodeks drogowy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody piesi rower bezpieczeństwo wypadek społeczeństwo prawo regiony

„Późne żółte” – hamulec czy gaz do dechy?

To pytanie setki tysięcy kierowców zadaje sobie każdego dnia, poruszając się po polskich ulicach. Czy przejazd na żółtym jest legalny? Kiedy powinniśmy postąpić wbrew kodeksowi? Czy złamanie prawa można w jakiś sposób usprawiedliwić?
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców samochody samochód motoryzacja kierowca kierowcy bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze piesi drogi prawo policja policja polska światło Polskie Radio Kierowców Polskie Radio społeczeństwo

TYLKO U NAS Hulajnogi elektryczne wciąż zagrożeniem dla pieszych? "Przepisy nie poprawiły bezpieczeństwa"

Przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych nie poprawiły bezpieczeństwa na chodnikach. Piesi i kierowcy, z którymi rozmawiał portal PolskieRadio24.pl krytykują nie tylko użytkowników tych pojazdów, ale również policję, która przymyka oko na łamiących prawo. - Szeroko kontrolujemy poruszających się hulajnogami - odpowiada Robert Opas z Komendy Głównej Policji.
Zobacz więcej na temat:  hulajnoga Sejm ministerstwo infrastruktury TYLKO U NAS piesi kierowcy POLSKA