Polskie Radio
Section05
bezpieczeństwo

Tragedia na Ukrainie. Trzy osoby nie mogły dostać się do schronu. Zarządzono inspekcje

W sobotę szef MSW Ukrainy Ihor Kłymenko poinformował, że "sprawdzono już ponad 4800 schronów w całym kraju". - 252 były zamknięte, blisko 900 nie nadawało się do użycia - przekazano. Władze Ukrainy kontrolują schrony po tym jak trzy osoby zginęły, nie mogąc dostać się do ukrycia z powodu zamkniętych drzwi.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina ŚWIAT Europa bezpieczeństwo wojna na Ukrainie wojna 2023 serwis wschodni

Cyberbezpieczeństwo. Jak zabezpieczyć hasło przed hakerem?

Kilka dni temu doszło do gigantycznego wycieku danych w internecie, m.in. loginów, haseł i innych zabezpieczeń. Wiele osób zastanawia się, jak uchronić się przed taką sytuacją. - Do każdego serwisu powinniśmy mieć osobne i trudne hasło - podpowiada w Programie 1 Polskiego Radia Joanna Wziątek-Ładosz, specjalistka ds. cyberbezpieczeństwa. W jaki sposób sprawdzić, czy nasze hasła z portali społecznościowych są na liście wycieku?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek bezpieczeństwo bezpieczeństwo danych

Marszałek Witek w Wilnie: chcemy wzmocnić polski głos w sprawach bezpieczeństwa Europy

Przed szczytem NATO w Wilnie zorganizowano spotkanie liderów parlamentów państw Sojuszu. Bierze w nim udział marszałek Sejmu. - Cieszymy się, że przewodniczący parlamentów zostali włączeni w te ważne dyskusje dotyczące obronności i bezpieczeństwa, nie tylko w Europie, ale bezpieczeństwa globalnego - podkreśliła Elżbieta Witek
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Litwa bezpieczeństwo Sejm Elżbieta Witek NATO Wilno

Korytarz życia

Sekundy decydują o ludzkim życiu. Pół minuty w ratownictwie to wieczność, od której naprawdę zależy czyjeś „być albo nie być”. W jaki sposób umożliwić służbom najszybszy dojazd do zdarzenia? Czy kierowcy są świadomi nałożonych na nich obowiązków?
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze drogi POLSKA prawo kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio motoryzacja samochody samochód służby i bezpieczeństwo policja ratownik medyczny zdrowie pomoc

Dzień dziecka - przekaż dziecku swoją moto-pasję!

Wspólna moto-pasja rodzica i dziecka przynosi co najmniej dwa wymierne skutki: pogłębienie relacji rodzinnych oraz wzrost świadomości zagrożeń drogowych. Czy nie warto zatem połączyć przyjemne z pożytecznym?
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja kierowca kierowcy samochód samochody dzieci dziecko hobby NAUKA edukacja psychologia rodzina społeczeństwo POLSKA bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze drogi szkoła STYL ŻYCIA zabawa

"Wall Street Journal" pisze o Polsce. "Wzmacnia obronę, ale martwi się europejską słabością"

W reakcji na inwazję Rosji na Ukrainę Polska poważnie zwiększyła swoje wydatki na obronę, ale politycy w Warszawie martwią się militarną słabością Europy i tym, czy USA pozostaną zaangażowane w obronę kontynentu - pisze w środę w komentarzu Jillian Kay Melchior, członkini rady redakcyjnej "Wall Street Journal".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA USA Europa służby i bezpieczeństwo Ukraina wojna na Ukrainie media bezpieczeństwo

Przedłużone stopnie alarmowe CHARLIE-CRP i BRAVO. Premier zdecydował

Premier Mateusz Morawiecki przedłużył do końca sierpnia obowiązywanie stopni alarmowych BRAVO i CHARLIE–CRP dotyczących zagrożenia terroryzmem i cyberterroryzmem - poinformowało ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji. Resort zaapelował także do obywateli o wzmożoną czujność.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA bezpieczeństwo służby i bezpieczeństwo terroryzm cyberbezpieczeństwo MSWiA infografika

NATO wyśle 700 żołnierzy do Kosowa. Stoltenberg: postawiliśmy w stan gotowości dodatkowy batalion

Szef Sojuszu Jens Stoltenberg zapowiedział w Oslo, że "NATO wyśle 700 dodatkowych żołnierzy do Kosowa". Decyzja jest rezultatem poniedziałkowych starć między siłami pokojowymi Sojuszu a serbskimi demonstrantami. W zamieszkach w północnym Kosowie rannych zostało ponad 50 Serbów i 30 żołnierzy NATO.
Zobacz więcej na temat:  Kosowo Serbia NATO żołnierze konflikty międzynarodowe Bałkany bezpieczeństwo zamieszki Europa ŚWIAT Jens Stoltenberg