Nowe Technologie

Kompleksowa infrastruktura sieciowa SDN

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2013 10:00
Firma HP zaprezentowała infrastrukturę sieci do centrów przetwarzania danych opartą na architekturze HP FlexNetwork. Umożliwia ona klientom HP, usprawnienie działalności dzięki dwukrotnie większej skalowalności(1) oraz o 75% mniejszej złożoności infrastruktury przy jednoczesnym skróceniu czasu wdrożenia sieci z kilku miesięcy do kilku minut.
Kompleksowa infrastruktura sieciowa SDN
Wraz z przechodzeniem przedsiębiorstw na funkcjonowanie w modelu chmury obliczeniowej, dotychczasowe architektury sieciowe przestają sobie radzić z zapewnianiem natychmiastowego dostępu do aplikacji i usług oraz płynną obsługą wszystkich funkcji. Działy informatyczne coraz słabiej radzą sobie też ze złożonością aktualnie stosowanych infrastruktur sieciowych, które wymagają ręcznego konfigurowania każdego urządzenia z osobna oraz nakładają ograniczenia na wydajność aplikacji wymagających dużej przepustowości łącza.
SDN
HP znalazł odpowiedź na te bolączki - jest to nowa seria przełączników definiowanych przez oprogramowanie SDN (software-defined network) przeznaczona dla centrów przetwarzania danych, zapewniająca zaawansowane funkcje automatyzacji oraz najlepszą w branży skalowalność na potrzeby aplikacji wymagających dużej przepustowości łącza (takich jak Hadoop. Nowa oferta obejmuje między innymi HP FlexFabric 12900, pierwszy w branży przełącznik rdzeniowy z obsługą technologii OpenFlow oraz rozbudowanymi możliwościami skalowania. Umożliwia on obsługę coraz bardziej wymagających obciążeń zwirtualizowanych.
Prostsza struktura i eksploatacja sieci
Nowe rozwiązania działu HP Networking, upraszczają strukturę oraz eksploatację sieci, co umożliwia klientom:
  • Poprawę wydajności środowiska informatycznego poprzez ujednolicenie infrastruktury wirtualnej i fizycznej za pomocą oprogramowania HP FlexFabric Virtual Switch 5900v, które w połączeniu z przełącznikiem fizycznym HP FlexFabric 5900 oferuje w środowisku VMware zaawansowane funkcje sieciowe, takie jak strategie czy QoS. Korzystanie ze zintegrowanego standardu VEPA (Virtual Ethernet Port Aggregator) do wyraźnego rozdzielenia sieci od serwerów w celu uproszczenia eksploatacji.
  • Zmniejszenie ilości miejsca zajmowanego przez sprzęt w centrum przetwarzania danych dzięki wykorzystaniu rutera HP Virtualized Services Router (VSR), który umożliwia udostępnianie usług na maszynie wirtualnej, co eliminuje konieczność stosowania zbędnego sprzętu, z wykorzystaniem pierwszej w branży programowej wirtualizacji funkcji sieciowych klasy operatorskiej — NFV (Network Function Virtualization).
Skalowanie infrastruktury centrum przetwarzania danych w celu zwiększenia wydajności aplikacji
Rozwiązania HP FlexFabric upraszczają obsługę aplikacji i umożliwiają klientom:
  • Lepsze wsparcie złożonych aplikacji intensywnie korzystających z danych z wykorzystaniem przełączników z serii HP FlexFabric 12900, które dzięki wbudowanej obsłudze standardu sieciowego TRILL (Transparent Interconnection of Lots of Links) doskonale radzą sobie ze skokami zapotrzebowania na przepustowość sieci (przełączniki z serii HP FlexFabric 12900 są w stanie przesłać przez sieć nawet trzykrotnie więcej danych na każdy port 40-gigabit Ethernet (GbE) w porównaniu z najlepszymi rozwiązaniami konkurencji.
  • Zwiększenie wydajności zwirtualizowanych aplikacji nawet o 50 procent  przy użyciu pierwszego w branży przełącznika agregującego z obsługą technologii OpenFlow — HP FlexFabric 11908, który umożliwia serwerom typu blade (takim jak serwery HP klasy c z modułami Virtual Connect FlexFabric) korzystanie z łączy 10/40 GbE, co zwiększa elastyczność i wydajność kosztową wdrożeń sprzętowych w data center.
  • Zwiększenie niezawodności sieci poprzez uproszczenie udostępniania usług sieciowych z wykorzystaniem ruterów z serii HP HSR 6800, które konsolidują funkcje rutingu, zapory sieciowej, przełączania ruchu oraz pięciokrotnie więcej funkcji zabezpieczeń niż produkty konkurencji. Ponadto są w stanie obsługiwać nawet tysiące użytkowników.
Automatyzacja sieci - zarządzanie i SDN
Oferowane przez HP jedyne w swoim rodzaju funkcje zarządzania, udostępniane w jednej konsoli, automatyzują i przyspieszają wprowadzanie nowych aplikacji i usług na urządzeniach sieciowych (zarówno tradycyjnych, jak i obsługujących sieci SDN) od centrum przetwarzania danych przez kampusy po oddziały lokalne. Dzięki temu klienci mogą:
  • Zwiększyć wydajność aplikacji poprzez stosowanie szablonów usług sieciowych w oprogramowaniu HP Intelligent Management Center (IMC) Virtual Application Network Resource Automation Manager, co upraszcza i automatyzuje konfigurowanie sieci na potrzeby aplikacji od brzegu po rdzeń.
  • Uprościć zarządzanie funkcjonowaniem infrastruktury sieci (zarówno tradycyjnej, jak i sterowanej programowo) przy użyciu oprogramowania HP IMC SDN Manager - pierwszego na rynku kompletnego oprogramowania do konfigurowania i monitorowania sieci oraz zarządzania strategiami, obejmującego sieć kampusową, sieć centrów przetwarzania danych oraz sieci lokalnych oddziałów.
Skupienie się na innowacjach i potrzebach biznesowych
Dział usług technologicznych HP Technology Services pomaga klientom w rozwoju i eksploatacji złożonych sieci centrów przetwarzania danych, w tym w przesuwaniu zasobów do zadań związanych z opracowywaniem innowacji i rozwojem działalności. Nowe usługi:
  • HP Connectivity Transformation Experience Workshop - pomaga klientom w osiągnięciu skalowalności i sprawności sieci dzięki zastosowaniu precyzyjnie określonej strategii przekształcenia sieci, zgodnej z priorytetami działalności gospodarczej oraz celami IT.
  • HP IPv6 Roadmap Service - zapewnia dostęp do doświadczonych konsultantów, którzy wspólnie z klientem opracują plan przejścia na protokół IPv6 z uwzględnieniem aspektów dotyczących wszystkich sześciu domen, na które ten ruch będzie mieć wpływ: sieci, bezpieczeństwa, infrastruktury, aplikacji, ładu korporacyjnego i finansów.
  • HP Datacenter Care for Networking - pojedynczy punkt kontaktu na potrzeby uzyskania wsparcia interwencyjnego oraz prewencyjnego, umożliwiający klientom szybkie rozwiązywanie problemów z siecią, sprawne rozwijanie sieci w celu zaspokojenia zmieniających się potrzeb biznesowych oraz zmniejszenie pracochłonności zadań administracyjnych związanych z infrastrukturą IT, co pozwoli skupić się mocniej na wprowadzaniu innowacji.autor: Cezary Tchorek-Helm

Czytaj także

Nowe serwery HP

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2013 08:29
Dzisiejsze wielkie centra przetwarzania danych zbliżają się do punktu, gdzie dalszy rozwój będzie ograniczony ze względu na niską efektywność ekonomiczną tradycyjnej infrastruktury. HP zaprezentował system HP Moonshot, który zużywa nawet o 89% mniej energii, zajmuje o 80% mniej miejsca i jest ponad 77% tańszy od tradycyjnych serwerów.
rozwiń zwiń