Nowe Technologie

Ultraszybki przesył danych bez zakłóceń

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2013 13:22
Żyjemy w środowisku, w którym szybkość przesyłu danych ma ogromne znaczenie, a niektóre z informacji są często warte miliony dolarów. W takich przypadkach sieci o prędkości 100G stają się naturalnym wyborem, a nie rzadkością jak było do tej pory.
Ultraszybki przesył danych bez zakłóceń

Dostawcy usług telekomunikacyjnych oraz przedsiębiorstwa w których priorytetem jest szybki, bezpieczny i stabilny przepływ danych, dały jasno do zrozumienia, że potrzebna jest transmisja o szybkości 100G, w celu obsługi wzrostu wytwarzanych danych oraz masowej konsumpcji w sieci. Taka transmisja danych jest bardzo wydajna dzięki szybkości, redukcji czasu przesyłu pomiędzy źródłem i miejscem docelowym oraz niskim wskaźnikom opóźnienia (latencji).

3500 utworów w 1 sekundę

Technologia pozwalająca wysyłać 100Gb danych na sekundę po jednej długości fali w łączu światłowodowym, staję się podstawowym elementem infrastruktury super nowoczesnych centrów danych, które potrzebują usług ultra-szerokopasmowego transferu. Szybkość popularnych sieci 10G staje się nie wystarczająca w dzisiejszych czasach, dlatego niezbędne jest jej ciągłe zwiększenie. Spowodowane jest to między innymi deficytem pasma transmisyjnego w centrach danych, stałym wzrostem zasobów danych, ale także, co istotne, związane jest z rosnącą popularnością usług takich jak na przykład rozwiązania wirtualnych dysków - chmurowych. Ważnym czynnikiem sieci 100G, który powoduję jej coraz większą popularność w wielu branżach, jest transmisja informacji w relatywnie niskich cenach. Co ważne, przekaz w 100G musi przebiegać bezkonfliktowo, w zgodzie z istniejącymi instalacjami – adaptowalna optyka musi zapewniać współpracę z różnymi światłowodami dostępnymi i działającymi już na rynkach. Jedynie takie systemy gwarantują dla teraźniejszych rozwiązań, produktywną aktualizacje sprzętu. Dzięki temu obecna infrastruktura będzie wykorzystywana w maksymalnym stopniu. Wdrożenie 100G jest wprowadzane przez wielu operatorów na rynku światowym, w tym również w Polsce. Postawiono przed nami wymagania, że ta technologia musi być kompatybilna z rozwiązaniami które były już dostarczone w przeszłości pod względem pojemności, zasięgu, kompensacji dyspersji chromatycznej i prezencyjnej, jak i funkcjonalności sieci. Poprzez  badania i różne próby wdrożenia 100G przez takich producentów jak Ekinops, Ciena, Alcatel - Lucent okazało się, że najbardziej optymalne jest wykorzystanie modulacji QPSK z detekcją koherentną sygnału – mówi Norbert Gulczyński z Ekinops. Sieci 100G pozwalają na zwiększenie transferu w taki sposób, że jeden petabajt danych zostaje przesłany do odbiorcy w zaledwie 12 godzin. Aby lepiej zobrazować jakiego rzędu są to wielkości, niech posłuży przykład, że w zaledwie 1 sekundę można przesłać ok. 3500 utworów muzycznych w formacie MP3.

Obsługa sieci wymaga wydajnego sprzętu hardware dlatego dostawcy prześcigają się w nowych rozwiązaniach sprzętowych oraz w innowacyjnych pomysłach. W chwili obecnej jedynym dostępnym na Polskim rynku rozwiązaniem, które zapewnia m.in. stabilne połączenie na dużych dystansach oraz dużo tańszą topologie pozwalającą ominąć regenerację, która często podnosi koszy o 100% całej inwestycji, jest Ekinops 100G Transponder/Multiplekser DWDM. Sprzęt rozmiarów jedynie 1RU jest samowystarczalny nawet przy odległościach rzędu kilku tysięcy kilometrów. Może być również wykorzystany  do zastosowań w ograniczonej przestrzeni, na przykład dla bezprzewodowych systemów transmisyjnych, które muszą być czasem rozmieszczone w małych gablotach na szczytach budynków lub innych ograniczonych przestrzennie lokalizacjach. Ekinops 100G spełnia swoje funkcje w przypadku pojedynczych usług 100G, czy też przy agregacji usług sieciowych niższej prędkości do 100G, zaś zastosowanie  w infrastrukturze przesyłowej znacznie ułatwia wymianę danych i użytkowanie (2 w 1)  – mówi Marcin Długołęcki z Mega Sonic S.A. Rozwiązanie to nie wymaga także rekonfiguracji sieci dlatego nawet odcinki powyżej 1500 km nie stanowią problemów. Do  kolejnych oszczędności należy zaliczyć konkurencyjną cenę samego urządzenia w porównaniu do innych tego typu rozwiązań. Minimalne rozmiary, 1RU, niski pobór prądu, mała ilość urządzeń oraz dłuższe przęsła, wyraźnie obniżają koszty eksploatacji. Ważną kwestią jest również to, że Ekinops 100G pozwala odczytać sygnał zaszumiony niezależnie od długości linii co jest częstym problem u konkurencji.

Podobne rozwiązanie 100G, zapewniające spójną transmisje, od niedawna funkcjonuje między Moskwą i ukraińskim miastem Charków (sieć o długości 700 km). Wdrożenia Ekinops mają też między innymi takie firmy jak: Bezeq (Izrael), UARnet (Ukraina), Bandwidth and Cloud Services (Afryka Wschodnia), Belgacom & GEO (Wielka Brytania), Clearwire (USA), NWIX Networks (Wielka Brytania) oraz Free Telecom (Francja). Nieustany rozwój technologii, stawia przed firmami z branży telekomunikacyjnej nowe wymagania w których rozwiązania oparte na integracji multipleksera z transponderem w sieciach 100G nie będą jedynie udogodnieniem, a staną się standardem.autor: Robert Kamiński