Nowe Technologie

Lenovo kupuje część technologii IBM za 2,3 mld dolarów

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2014 19:31
Lenovo oraz IBM zawarły umowę, na podstawie, której Lenovo kupi następujące linie produktowe: serwery typu System x, serwery blade i przełączniki BladeCenter i Flex System, zintegrowane systemy Flex System oparte na x86, serwery NeXtScale oraz iDataPlex.
Lenovo kupuje część technologii IBM za 2,3 mld dolarów

Lenovo przejmie również powiązane oprogramowanie, komponenty sieciowe i usługi utrzymaniowe a także około 7,500 pracowników IBM na całym świecie, włączając w to tych zatrudnionych w głównych centrach np. Raleigh, Szanghaj, Shenzhen czy Tajpej, którzy powinni otrzymać ofertę pracy od nowego pracodawcy.

  • Cena zakupu wynosi w przybliżeniu 2,3 mld USD z czego dwa miliardy zostaną wpłacone w gotówce, a rozliczenia pozostałej należności nastąpi w akcjach Lenovo.

Po sfinalizowaniu transakcji, Lenovo przejmie obszar związany z obsługą klienta i utrzymaniem. IBM będzie świadczył usługi utrzymania sprzętu w imieniu Lenovo przez pewien czas po sfinalizowaniu transakcji także zmiana powinna być praktycznie nieodczuwalna dla Klientów. IBM zachowa serwery System z (mainframe), serwery Power Systems, pamięci masowe Storage Systems, serwery Flex opare o architekturę Power i systemy PureApplication i PureData.

Zawarta umowa opiera się na wieloletniej współpracy, której początki sięgają 2005r. kiedy Lenovo przejęło od IBM jego dział PC, który obejmował linię PC ThinkPad. Od tamtej pory firmy współpracowały ze sobą przy różnych projektach. Lenovo i IBM planują zawrzeć strategiczny sojusz, który będzie obejmował globalną umowę OEM i umowy odsprzedażowe (reselerskie) obejmujące wiodące w branży systemy pamięci masowej  Storwize, systemy taśmowe, oprogramowanie General Parallel File System, ofertę SmartCloud Entry oraz elementy portfolio System Software IBM, np. System Director i rozwiązania Platform Computing.

Zawarcie tej umowy jest kolejnym krokiem następującym po ogłoszeniu w ostatnich dniach ponad 1 mld USD inwestycji w nowopowstałą grupę IBM Watson Group i 1,2 mld USD w rozwój oferty cloud computing  w 15 krajach na 5 kontynentach.

  • Transakcja musi spełnić odpowiednie warunki legislacyjne i zdobyć wszelkie inne wymagane pozwolenia. Transakcja zostanie sfinalizowana po spełnieniu wszystkich warunków prawnych, administracyjnych i innych oraz po zamknięciu procesu konsultacji w pozostałych krajach objętych umową. Chodzi m.in. o zgodę amerykańskiego Committee on Foreign Investment in the United States (CFIUS).

W trakcie finalizowania transakcji, obie firmy nie planują przeprowadzić żadnych zmian w swoich obecnych niezależnych działaniach związanych z funkcjonowaniem linii serwerowych np. obsłudze klienta czy dostępności produktów.autor: Cezary Tchorek-Helm

Zobacz więcej na temat: ibm lenovo serwer serwer x86
Czytaj także

Storage klasy serwerowej

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2013 08:03
Lenovo wprowadza na rynek wysokiej wydajności macierz do szaf rackowych Lenovo EMC px4-300r Network Storage klasy serwerowej. Urządzenie jest idealne do obsługi do 150 użytkowników w małych i średnich przedsiębiorstwach oraz firmach z rozproszonymi oddziałami, które wymagają zaawansowanej ochrony i możliwości współdzielenia danych.
rozwiń zwiń