X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nowe Technologie

Monitory BenQ Eye-Care bez migotania

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2013 06:00
Nowe monitory zwiększają komfort, przyjemność oraz wydajność pracy dzięki rozwiązaniom technicznym minimalizującym zmęczenie spowodowane długotrwałą koncentracją wzroku na ekranie monitora.
Monitory BenQ Eye-Care bez migotania
Foto: materiały promocyjne

 

Z nowych rozwiązań mogą korzystać nie tylko użytkownicy komputerów stacjonarnych – wymieniając monitor, ale i użytkownicy laptopów, podłączając nowe monitory BenQ jako dodatkowy ekran zewnętrzny, wtedy gdy pracują w biurze lub w domu.

Przyjazne dla wzroku rozwiązania techniczne BenQ to m.in. Flicker-free, Senseye Reading Mode, Eye Protector Sensor i inne rozwiązania zwiększające ergonomię pracy oraz cyfrowy kabel sygnałowy HDMI lub DVI, dołączany jako standardowe wyposażenie w niektórych modelach.

Migotanie monitora – skąd się bierze

Migotanie (ang. flicker, flashing effect) to termin określający postrzeganie przez człowieka szybkich i zwykle znacznych zmian jasności emitującego światło obiektu jakim jest np. ekran monitora. Długotrwałe obserwowanie migoczącego obiektu - nawet jeśli go praktycznie nie zauważamy (migotania) czyli mającego częstotliwość ponad 50 Hz (zmian na sekundę) – powoduje zmęczenie wzroku i może powodować bóle głowy oraz utrudniać koncentrację czyli powodować ogólne zmęczenie.

  • Historycznie patrząc, migotanie monitorów praktycznie przestało być problemem od momentu gdy odświeżanie obrazy w monitorach CRT (ang. Cathode Ray Tube) czyli ze „szklaną bańką” zaczęło się odbywać z częstotliwością 72 Hz (norma TCO 92). W monitorach LCD z podświetlaniem CCFL czyli elektroluminescencyjnym (ang. Cold Cathode Fluorescent Lamp) migotania też praktycznie nie było, a dokładniej występowało w minimalnym stopniu, co nie było uciążliwe. Wynika to z faktu, że co prawda zmniejszanie jasności ekranu odbywała się podobnie, poprzez włączanie i wyłączanie lamp CCFL ale czas przejścia od stanu pełnej jasności do pełnej ciemności jest dużo dłuższy – dzięki tzw. bezwładności luminoforu, którym pokryta jest od wewnątrz lampa CCFL.
  • Problem migotania powrócił z pojawieniem się monitorów z podświetlaniem diodami LED, a szczególnie z chwilą umożliwienia użytkownikowi zmniejszania jasności ekranu. Efekt migotania ekranu tylko wtedy gdy użytkownik sam zmniejszy jasność ekranu lub monitor automatycznie – jeśli jest wyposażony w odpowiedni czujnik – dostosuje jasność ekranu (podświetlenia) do oświetlenia zewnętrznego w pomieszczeniu, w którym pracuje. Migotanie wynika z prostego faktu, że zmniejszenie jasności ekranu podświetlanego diodami LED uzyskujemy nie poprzez zmniejszenia jasności świecenia poszczególnych diod tylko poprzez ich naprzemienne włączanie i wyłączanie z częstotliwością ok. 200 Hz przy minimalnym zmniejszeniu jasności ekranu. Efekt ten potęguje fakt, iż diody LED mają praktycznie tylko dwa stany 0% i 100% jasności. Co więcej, przejście od pełnej jasności do pełnej ciemności jest natychmiastowe.

Jak sprawdzić czy monitor miga

Są dwa bardzo proste sposoby sprawdzenia czy posiadany monitor miga: z pomocą domowego wentylatora lub smartfona.
Wentylator – patrzymy na ekran monitora poprzez obracające się łopatki wentylatora (Uwaga: lepiej dmuchać na monitor a nie w oczy, bo mogą łzawić) i jednocześnie zmieniamy jasność podświetlania. Przy maksymalnej jasności nie widać łopatek wentylatora. W miarę zmniejszania jasności widać je coraz wyraźniej – patrz prawy obrazek.

Smartfon – uruchamiamy aplikację do filmowania i na ekranie smartfona obserwujemy ekran monitora. Przy maksymalnej jasności obraz wygląda normalnie – jest stabilny. W miarę zmniejszania jasności pojawiają się czarne poziome, przesuwające się pasy o coraz większej szerokości – patrz prawy obrazek. Jeśli w pierwszej chwili ich nie widać, to trzeba zbliżyć się lub oddalić od ekranu.

BenQ Flicker-free LED czyli brak migotania

Dla wyeliminowania migotania w swoich monitorach LED BenQ zmienił sposób zasilania podświetlania. Zamiast powszechnie używanego, tańszego zasilania pulsacyjnego (ang. PWM - Pulse Width Modulation) zastosowano droższe i bardziej skomplikowane technicznie, zasilanie prądem stałym (ang. DC – Direct Current).

27 calowy Monitor BenQ GW2760HS jest pierwszym dostępnym w Polsce monitorem z rodziny Eye-Care Flicker-free.

Więcej niż brak migotania

Nowe monitory są przyjazne dla wzroku (ang. Eyegonomic) także dzięki zastosowaniu kilku innych rozwiązań zwiększających komfort pracy.

  • tryb Senseye® Reading Mode – czyli tryb czytania, automatycznie zmieniający jasność, kontrast, ostrość oraz temperaturę barwową (na cieplejszą) tak by czytanie tekstów na ekranie było mniej uciążliwe i podobne do czytania teksty drukowanego na papierze;
  • czujnik natężenia światła otoczenia (ang. Automatic Eye-Protect Sensor), który automatycznie optymalizuje jasność podświetlania ekranu zależnie od jasności w pomieszczeniu;
  • regulacja położenia i pochylenia ekranu (ang. Height Adjustment Stand - HAS) – różny zakres regulacji zależnie od modelu – umożliwia ustawienie wysokości i pochylenia ekranu zgodnie z upodobaniami użytkownika. Możliwy jest również – także nie we wszystkich modelach – obrót ekranu aż do ustawienia w pionie (ang. pivot);
  • funkcja przypominania o odpoczynku (ang. Smart Reminder) – w wybranych modelach – co określoną przez użytkownika liczbę minut wyświetla na ekranie komunikat o konieczności zrobienia przerwy w pracy, by nie tylko dać wytchnienie oczom ale i zwiększyć efektywność pracy;
  • przeciwodblaskowy, matowy ekran (ang. Anti-Glare Display) – pozwala uniknąć uciążliwych odblasków np. lamp sufitowych na ekranie.autor: Mariola Czapkiewicz

Zobacz więcej na temat: benq monitor

Czytaj także

Monitor BenQ wysokiej rozdzielczości

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2013 10:50
BenQ wprowadzi na polski pierwszy monitor wysokiej rozdzielczości WQHD (2560x1440) zaprojektowany na potrzeby użytkowników systemów inżynierskich CAD/CAM.
rozwiń zwiń