Nowe Technologie

Testujemy Lenovo: ThinkPad Edge E431

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2013 19:08
Obok mocno promowanych na rynku ultrabooków można znaleźć wiele wydajnych klasycznych notebooków w dobrej cenie. Taki właśnie jest nowy Lenovo ThinkPad Edge E431.
Lenovo ThinkPad Edge E431
Lenovo ThinkPad Edge E431

Popularna linia laptopów biznesowych Lenovo ThinkPad Edge jest od dawna znana z udanego połączenia ceny i użyteczności. Dzięki najlepszej w swojej klasie klawiaturze, dobrej wydajności, rozlicznych portów, a opcjonalnie Windows 7 - dla tych, którzy nie lubią Windows 8 - 14-calowy ThinkPad E431  jest doskonałym wyborem dla pracowników, studentów i innych osób szukających niedrogiej, a przy tym wydajnej maszyny.

Wzornictwo

Jeśli lubisz tradycyjne wzornictwo ThinkPada - E431 przypadnie Ci do gustu. Obudowa i pokrywa wykonana jest z matowego czarnego tworzywa. Podobnie jak w poprzednich laptopach z serii Edge, również ta wersja posiada logo ThinkPad, na którym litera "I" ładnie świeci się na czerwono, gdy urządzenie jest włączone, lub miga, gdy system jest w stanie uśpienia.

Odporna na zalanie, wyspowa klawiatura to zdecydowanie wzór dla konkurencji. Dobra podpórka nadgarstków i klawisze o miękkim skoku pozwalają na szybkie wprowadzanie tekstu. Podobnie jak w innych ThinkPadach, E431 Edge wyposażono zarówno w TrackPoint jak i touchpad, które pozwalają na wygodną pracę.

Sporej wielkości touchpad pozwala na precyzyjną nawigację po pulpicie i obsługę za pomocą gestów. Po ustawieniu wszystkich opcji w panelu sterowania, byliśmy w stanie powiększać obraz, obracać, poruszać się po galerii czy uruchomić notatnik. Wszystkie gesty działają dobrze, choć czasami trzeba było spróbować kilka razy, aby system poprawnie rozpoznał obracanie za pomocą dwóch palców.

Wyświetlacz i audio

Matowy wyświetlacz o przekątnej 14,1-cala i rozdzielczości 1366 x 768 pikseli zapewnia jasne, dobrze nasycone kolory, choć przeciętne kąty widzenia. Może to być oczywiście zaletą dla tych, którzy cenią prywatność – nikt Ci nie zajrzy „przez ramię”..

Umieszczone z przodu głośniki emitują przyjemny dźwięk, wystarczająco głośny, aby wypełnić małe pomieszczenie. Oprogramowanie Dolby Home Theater v4 pozwala przełączać się między różnymi profilami dźwięku (muzyka, film, gry i VoIP), a nawet dostosować korektor graficzny. Wyłączenie Dolby sprawia, że muzyka staje się całkowicie „płaska” i bez życia. Tego wariantu nie polecamy.

Porty

Lenovo ThinkPad Edge E431 bardzo sensownie wyposażono w liczne porty i napęd optyczny DVD. Po prawej stronie umieszczono zasilany port USB 2.0, nagrywarkę DVD, port Ethernet oraz "Lenovo OneLink" czyli gniazdo zasilania / dokowania. Po lewej stronie znajduje się - rzadko już spotykany, a przydatny - portVGA, dwa porty USB 3.0, HDMI, gniazdo blokady Kensington, oraz 3.5mm gniazdo audio jack. Z przodu do dyspozycji masz pełnowymiarowy czytnik kart 4-w-1.

Jeżeli planujesz stacjonarną pracę przy biurku możesz zainwestować w staję dokującą OneLink, podłączaną bezpośrednio do gniazda zasilania. OneLink zapewnia zarówno ładowanie jak i mnóstwo dodatkowych portów, w tym Ethernet, HDMI, 3,5-mm audio jack,  cztery porty USB 3.0. Niestety, w przeciwieństwie do poprzednich stacji dokujących OneLink  pozwala podłączyć tylko jeden monitor zewnętrzny.

Wydajność

Lenovo ThinkPad Edge został wyposażony w procesor Intela trzeciej generacji Core i5-3230M CPU, 4GB pamięci RAM, kartę graficzną Intel HD 4000 i 500 GB dysk twardy. W efekcie mamy bardzo dobrą konfigurację do pracy, przeglądania internetu i odtwarzania filmów HD, a nawet gier.

500 GB (7200-rpm) dysk twardy Hitachi uruchamia Windows 7 Professional (64-bit) w ciągu 30 sekund. To 6 sekund szybciej niż średnia dla tej kategorii komputerów. W teście GeekBench uzyskał bardzo przyzwoity wynik Punktem odniesienia w teście Geekbench jest wynik bazowy równy 1000, którym jest ocena Power Mac G5@1.6GHz. Wyższe wyniki są lepsze.

ThinkPad Edge E431 w trakcie rutynowej pracy, jak również odtwarzania wideo nagrzewa się w minimalnym stopniu i co bardzo ważne pozostaje cichy. Nawet na spodzie, tradycyjnie w miejscu, które najbardziej się nagrzewa temperatura nie przekracza 30 stopni.

Wideo konferencje

Kamera internetowa 720p zapewnia szczegółowe obrazy, nawet w słabym świetle. W ciemnym pomieszczeniu twarz jest wyraźnie widoczna, choć kolory są nieco przytłumione, a w tle pojawiają się szumy. Lepsze oświetlenie gwarantuje doskonałe odwzorowanie kolorów i świetną, jakość obrazu.

Laptop korzysta z 2 różnych sterowników kamery: standardowego sterownika 720p i sterownika Camera Plus, który jest domyślnie włączony. Sterownik ten pozwala na śledzenie twarzy, ale ogranicza rozdzielczość wyjściową do zaledwie 640 x 480 px.  Aby uzyskać pełną rozdzielczość 1280 x 720 px zalecamy wyłączenie tego sterownika,.

Oprogramowanie konferencyjne Lenovo pozwala skonfigurować mikrofon dla jednego lub wielu rozmówców. Dobrze działa również funkcja tłumienia hałasu klawiatury, która przydaje się przy okazji np. sporządzania notatek w trakcie połączeń VoIP.

Żywotność baterii

Lenovo ThinkPad Edge E431 standardowo wyposażony jest w akumulator o pojemności 48 Wh, choć dostępna jest również wersja akumulatora 62 Wh.  Podstawowa wersja akumulatora umożliwia pracę z dala od gniazdka przez 5 i pół godziny. Zdecydowanie lepiej wypada większy akumulator – w tym przypadku czas pracy na baterii przekracza 6 godzin.

Oprogramowanie

Kupując Lenovo ThinkPad Edge E431 masz do wyboru Windows 8 lub Windows 7,  jeśli jesteś zwolennikiem tradycyjnego menu i przycisku Start. Testowany przez nas egzemplarz wyposażono w Windows 7 Professional (64 bit), oraz sporo pożytecznego oprogramowania biurowego, w tym rozwiązania Lenovo dla małych firm, zestaw narzędzi, który zawiera ulepszoną kopię zapasową i funkcję przywracanie systemu, Energy Saver dla zarządzania zasilaniem, aplikacje do zabezpieczania portów USB oraz monitorowania i ochrony integralności programów, a także Intel Wireless Display.

Aplikacja Lenovo do prowadzenia konferencji internetowych daje doskonałą kontrolę nad kamerą internetową i zapewnia specjalne ustawienia audio do połączeń VoIP. Interesującą funkcją jest również aplikacja Access Connection zamieniająca laptopa w hotspot, poprzez udostępnienie za pośrednictwem WiFi połączenia internetowego.

Werdykt

Lenovo ThinkPad Edge E431 ma wiele do zaoferowania za relatywnie małe pieniądze. W cenie poniżej 3000 zł można nabyć atrakcyjny latop biznesowy z doskonałą klawiaturą, touchpadem i wydajnością pozwalającą na komfortową pracę. Do pełni szczęścia zdecydowanie polecamy baterię o większej pojemności.


 

Sprzęt do testów dostarczyła firma Kuzniewski

 autor: Robert Kamiński