Nowe Technologie

Priorytetyzacja wzmacnia wideopołączenia

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2013 05:00
HUAWEI zapowiedział wprowadzenie na rynek rozwiązania opartego na nowej technologii FPI (Flow Priority Indicator – wskaźnika priorytetu przepływu), wspierającego jakość wideopołączeń.
Priorytetyzacja wzmacnia wideopołączenia
Foto: Glow Images/East News

 

Rozwiązanie oferuje także funkcję rozliczania klientów korzystających z pakietów rozmów wideo, jednocześnie znacząco zwiększając komfort użytkowników dzięki odpowiedniemu zarządzaniu obciążeniem łączy.

Badania przeprowadzone przez mLAB, laboratorium badawcze HUAWEI zajmujące się mobilnymi sieciami szerokopasmowymi (MBB), wykazały że rosnąca popularność internetowych wideorozmów  staje się główną przyczyną wzrostu obciążenia sieci. Eksperci mLAB opracowali i wprowadzili na rynek rozwiązanie oparte na technologii FPI, zapewniające utrzymanie wysokiej jakości rozmów wideo, odpowiadając tym samym na potrzeby użytkowników powszechnie dostępnych komunikatorów, których zmorą są przeciążone łącza.

  • Rosnąca popularność inteligentnych urządzeń mobilnych, usług OTT (Over-The-Top) i aplikacji generujących duży przepływ danych (takich jak streaming, P2P itd.), znacznie spotęgowała natężenie ruchu w sieciach danych. Mimo tej zmiany, przychody operatorów telekomunikacyjnych pozostały na tym samym poziomie.
  • Operatorzy zwiększają przepustowość łączy, optymalizując wykorzystanie stacji bazowych i częstotliwości – zwiększając przy tym zakres i zróżnicowanie pakietu oferowanych usług, aby uzyskać maksymalne zyski z eksploatacji sieci. Sondaże przeprowadzone wśród użytkowników wskazują jednak, że są oni skłonni zapłacić więcej w zamian za dostęp do wyższej jakości transferu danych.
  • Technologia FPI została stworzona przez HUAWEI z myślą zarówno o potrzebach operatorów jak i ich klientów. W przypadku ograniczonej przepustowości, abonenci, którzy wykupili pakiety na rozmowy wideo kompatybilne z technologią FPI otrzymują wyższy, priorytetowy status i mogą cieszyć się lepszą jakością obrazu i dźwięku.

 

Dzięki wykorzystaniu PCRF (Policy and Charging Rules Function), rozwiązanie dostosowuje usługi, z których korzystają użytkownicy do wykupionych przez nich pakietów, przydzielając dostęp do ograniczonych zasobów sieciowych zgodnie z listą priorytetową. Technologia FPI umożliwia też dokładne obliczenie czasu trwania usługi oraz przepustowości transferu wychodzącego i przychodzącego, pozwalając operatorom na naliczanie opłat za transfer treści oraz świadczenie usług premium.

 autor: Informacja prasowa