Polskie Radio
Section05
telekomunikacja

Niezapłacone rachunki za telefony i internet idą w miliardy. Zobowiązanie rekordzisty przekracza 14 mln zł

Zadłużenie konsumentów i przedsiębiorstw wobec firm telekomunikacyjnych wynosi obecnie 1,28 mld zł. Sytuacja zdecydowanie się poprawia, bowiem w połowie pandemicznego 2020 r. przekroczyło historyczne 1,5 mld zł. Rekord zadłużenia wśród przedsiębiorstw należy do firmy z branży rolniczej z województwa pomorskiego, która ma do spłacenia 14,4 mln zł.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA telekomunikacja telefony komórkowe rachunki długi

Polscy naukowcy pracują nad siecią 6G. Dr Buchner: mówimy o internecie z żarówki

- 6G to idea internetu, który używa światła rozproszonego jako medium, mówimy o "internecie z żarówki" - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Teodor Buchner z Politechniki Warszawskiej pracujący nad rozwojem sieci szóstej generacji. - Takie światło ma większą pojemność informacyjną, możemy dużo więcej informacji w nim przesłać - zaznaczył. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA telekomunikacja telefonia komórkowa sieć 5G

Skarga nadzwyczajna w sprawie Polskiej Grupy Telekomunikacyjnej. Sąd Najwyższy oceni dotychczasowe wyroki

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro skierował do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną w sprawie kobiety, która miała być poszkodowana przez Polską Grupę Telekomunikacyjną. Kobieta uważa, że podstępnie zawarto z nią umowę telekomunikacyjną, a podpis podrobiono. Sądy w Gostyninie i Poznaniu odrzuciły argumenty poszkodowanej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA telekomunikacja infrastruktura usługi Sąd Najwyższy UOKiK sąd

Inwestycje związane z łącznością mobilną bez decyzji środowiskowych. Rząd chce ułatwić budowę sieci 5G

Instalacje radiokomunikacyjne, radionawigacyjne i radiolokacyjne, mające na celu rozwój sieci mobilnej w Polsce, m.in. 5G, będą wyłączone z konieczności uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach - przewiduje projekt rozporządzenia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA łączność bezprzewodowa sieci mobilne sieć 5G internet mobilny prawo rozporządzenie telekomunikacja infrastruktura

Orange wypłaci klientom rekompensaty. Aktywacja usług nietelekomunikacyjnych zakwestionowana przez UOKiK

Orange Polska wypłaci abonentom rekompensatę za aktywację serwisów podmiotów trzecich i usług nietelekomunikacyjnych spółki, typu direct billing i tzw. flash SMS - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W większości były to usługi o charakterze subskrypcyjnym - opłaty potrafiły wynosić przykładowo 7,98 zł za miesiąc, ale i 14,99 zł za tydzień.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Orange Polska UOKiK telekomunikacja telefony komórkowe

Zmiany w nadawaniu naziemnej telewizji cyfrowej. Wie o nich tylko połowa Polaków

Jak poinformował Związek Cyfrowa Polska, według danych Krajowego Instytutu Mediów tylko 6 proc. odbiorców naziemnej telewizji cyfrowej (NTC) posiada sprzęt z funkcją obsługi telewizji hybrydowej (HbbTV). Połowa Polaków nie wie o nadchodzącej zmianie ws. nowego standardu odbioru NTC.
Zobacz więcej na temat:  telewizja GOSPODARKA POLSKA infrastruktura infrastruktura IT telekomunikacja cyfrowa telewizja naziemna

Gigantyczna kara dla TeleGo. Według UOKiK firma wprowadzała konsumentów w błąd

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na spółkę TeleGo kary o wartości prawie 8 mln zł. Według UOKiK operator telefoniczny wprowadzał konsumentów w błąd, a za cel swoich praktyk obierał przede wszystkim seniorów. Urząd - pod rygorem natychmiastowej wykonalności - nakazała zaniechać zakwestionowanych praktyk.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA UOKiK telekomunikacja umowa konsument

Ponad połowa powiatów jest zagrożona wykluczeniem cyfrowym. PIE: potrzebny jest rozwój sieci 5G

COVID-19 uwydatnił nierówności w dostępie do internetu i potrzebę szybkiego rozwoju sieci 5G w Polsce - uważa Polski Instytut Ekonomiczny. Według ekspertów w 53 proc. powiatów w pandemii wystąpiła przynajmniej jedna forma zagrożenia wykluczeniem cyfrowym ze względu na słabą jakość internetu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura telekomunikacja internet szerokopasmowy internet mobilny wykluczenie cyfrowe badania rynku

Radiostacja Babice. Dzięki niej uzyskano łączność radiową ze światem

Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku Polska nie posiadała nowoczesnych radiostacji zapewniających skuteczną i szybką komunikację z zagranicą i wielomilionową Polonią. Dlatego 100 lat temu - 4 sierpnia 1921 roku - Ministerstwo Poczt i Telegrafów RP zawarło umowę z Radio Corporation of America na wybudowanie Transatlantyckiej Radiotelegraficznej Centrali Nadawczej w Babicach pod Warszawą.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski radio telegraf Babice DAB+ telekomunikacja

PKN Orlen przetestuje prywatną, przemysłową sieć 5G. To pierwsza taka inwestycja w Polsce

PKN Orlen jako pierwszy w Polsce przetestuje prywatną, przemysłową sieć 5G w środowisku zaawansowanej infrastruktury przemysłowej. Testy odbędą się w głównym zakładzie spółki w Płocku. Ich wykonanie będzie możliwe m.in. dzięki zgodzie wydanej przez Urząd Komunikacji Elektronicznej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PKN Orlen telekomunikacja technologie mobilne inwestycje infrastruktura energetyka POLSKA społeczeństwo

Ile polskich rodzin nie ma dostępu do szerokopasmowego internetu? Nowe dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego

W Polsce ok. 2 mln gospodarstw domowych wciąż nie ma dostępu do sieci szerokopasmowej - uważają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Eksperci zwracają uwagę na fakt, że ponad 1/4 gospodarstw z internetem ma łącze o przepustowości niespełna 30 Mbps.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura IT infrastruktura internet cyfryzacja telekomunikacja praca mobilna