X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nowe Technologie

Higiena pracy ze smartfonem (i tabletem)

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2013 18:50
Mobilność powoli opanowuje świat komunikacji cyfrowej. Za chwilę smartfon stanie się podstawowym urządzeniem do powszechnej komunikacji. Warto jednak pamiętać o higienie postępowania z urządzeniem.
iPad mini
iPad mini
1. Zrób kopie zapasowe. Zanim przystąpisz do robienia porządków na swoim smartfonie lub tablecie konieczne jest wykonanie kopii zapasowych najważniejszych, zapisanych w nich danych. Należy wykonać je jeszcze przed zmianą jakichkolwiek ustawień. Proces ten dotyczy głównie SMSów, kontaktów w książce adresowej, zdjęć i aplikacji. 
 
2. Chroń urządzenie hasłem. To niezwykle prosta i przydatna czynność, jednak z badania Norton Cybercrime Report wynika, że aż 32 % użytkowników telefonów komórkowych w Polsce nie zabezpiecza swojego urządzenia hasłem. Skoro drzwi zamykamy zazwyczaj na klucz, to czemu mielibyśmy zostawiać odblokowany smartfon czy tablet?
 
3. Usuń stare aplikacje. Pobieranie aplikacji i widżetów na tablet czy smartfon jest bardzo proste - można to zrobić jednym kliknięciem. Jednak by chronić ekran przed zaśmieceniem ikonami i zwolnić pamięć urządzenia należy pamiętać o odinstalowywaniu nieużywanych aplikacji. Warto także wyrobić w sobie nawyk usuwania aplikacji, które przechowują cenne informacje, takie jak dane karty kredytowej czy adres domowy. W tym celu można pobrać bezpłatną aplikację Norton Spot, która skanuje wszystkie zainstalowane programy i określa jakie dane przechowuje i wysyła każdy z nich oraz które z aplikacji wykorzystywane są do przesyłania na urządzenie natarczywych reklam (madware). 
 
4. Aktualizuj oprogramowanie. Użytkownicy często ignorują przypomnienia o aktualizacjach - kojarzą im się głównie z wielogodzinnym transferem danych. Natomiast główne aktualizacje oprogramowania są ważne, gdyż znacznie poprawiają wydajność urządzenia, naprawiają błędy i usterki wykryte w aplikacjach oraz rozwiązują irytujące awarie. Pomagają również załatać dziury w zabezpieczeniach. 
 
5. Chroń cenne dane. Raport Norton Cybercrime pokazuje, że 8 na 10 Polaków przechowuje w swoich urządzeniach mobilnych lub ma za ich pośrednictwem dostęp do poufnych informacji. Warto je chronić poprzez stworzenie unikatowego hasła dla każdej aplikacji zainstalowanej na urządzeniu lub konta online. Dzięki temu, gdy telefon czy tablet dostanie się w niepowołane ręce, cyberprzestępcy będą mieli utrudniony dostęp do cennych informacji przechowywanych w urządzeniu. Norton radzi użytkownikom pobranie bezpłatnej aplikacji Norton Identity Safe, która bezpiecznie przechowuje wiele haseł użytkownika. 
 
6. Kasuj wiadomości. Ludzie łatwo przywiązują się do wiadomości tekstowych, MMS-ów czy maili, ale ile z nich musi być koniecznie przechowywanych na telefonie komórkowym? Większość smartfonów synchronizuje pocztę e-mail co najmniej raz dziennie, przechowując przy tym kopie wszystkich otrzymanych i wysłanych wiadomości oraz spamu. Oczyszczenie tych folderów to kolejny sposób na zwolnienie wewnętrznej pamięci, co sprawi, że korzystanie ze smartfona staje się szybsze i płynniejsze. 
 
7. Zabezpiecz swoje urządzenia. 11% Polskich użytkowników przyznaje, że padło ofiarą cyberprzestępców atakujących urządzenia przenośne, a eksperci Norton przewidują, że w tym roku liczba ta ulegnie zwiększeniu. Wiele osób uważa, że ich telefon komórkowy czy tablet są odporne na wirusy i inne zagrożenia związane z korzystaniem z internetu. Norton zachęca do pobrania programu zabezpieczającego Norton Mobile Security, który chroni dane zapisane w urządzeniu, a także pozwala zabezpieczyć je zdalnie w przypadku zgubienia czy kradzieży, a nawet zatrzymać działanie aplikacji czy zagrożenia wynikające z połączenia z internetem. 
 
8. Wyłączaj funkcje, z których nie korzystasz. Usługi takie jak Wi-Fi, Bluetooth czy GPS są często ustawione w trybie „zawsze włączone”, co w znacznym stopniu obciąża pamięć, baterię i procesor urządzenia. Nie używając w danym momencie internetu warto wyłączyć Wi-Fi, a jeśli nie potrzebujemy akurat nawigacji, nie warto włączać nadajnika GPS. Dzięki temu bateria wytrzyma dłużej, a więcej wolnej pamięci wewnętrznej usprawni zarówno działanie aplikacji jak i inne procesy. 
 
 
 autor: Mariola Czapkiewicz