Nowe Technologie

Nowy Mac Pro

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2014 07:52
Najnowszy model komputera Apple ma zwiększoną wydajność grafiki, ilość pamięci masowej, lepszą rozdzielczość i moc obliczeniową oraz wielkość pamięci RAM, w porównaniu do poprzedniego modelu - w dodatku w doskonałej formie konstrukcyjnej.

Nowy Mac Pro oferuje dwa procesory graficzne GPU klasy typowej dla stacji roboczych, pamięć masową flash z magistralą PCIe, wysoce wydajne porty Thunderbolt 2, procesory Xeon nowej generacji, ultraszybką pamięć RAM oraz obsługę wideo o rozdzielczości 4K.

Procesor

Głównym źródłem jego ogromnej mocy są procesory Intel Xeon E5, dostępne w wersji 4-, 6-, 8- lub 12-rdzeniowej na jednej matrycy. Pamięć podręczna L3 o pojemności do 30 MB, przepustowość 40 GB/s przez interfejs PCI Express trzeciej generacji oraz obsługa instrukcji zmiennopozycyjnych operujących na danych o szerokości 256 bitów — to wszystko sprawia, że nigdy nie braknie szybkości podczas pracy.

Pamięć operacyjna

Każdy komponent nowego Maca Pro został zoptymalizowany pod kątem wydajności. Także 4 kanałowy kontroler pamięci DDR3 działający z częstotliwością 1866 MHz. Obsługuje nawet 64 GB pamięci i oferuje przepustowość magistrali RAM do 60 GB/s. Mac Pro nigdy nie każe na siebie czekać – nawet, gdy wykonuje bardzo intensywne obliczeniowo zadania. Z kolei dzięki systemowi korekcji ECC przejściowe błędy w pamięci nie zatrzymają renderingu, eksportu wideo czy symulacji.

 • Przepustowość pamięci RAM 64 GB
 • Do 12 GB pamięci VRAM GDDR5
 • Do 7 teraflopów mocy obliczeniowej, poprzedni Mac Pro - do 2,7 teraflopa

/

 

 

Grafika

W nowym Macu Pro nie tylko został zastosowany supernowoczesny procesor graficzny AMD FirePro, należący do klasy jednostek GPU stosowanych w stacjach roboczych. Mac Pro ma coś więcej — dwa takie procesory. Każdy z nich może być wyposażony w 2 GB, 3 GB lub 6 GB dedykowanej pamięci VRAM i może zawierać do 2048 procesorów strumieniowych. Dysponując taką wydajnością, można bez problemu np. montować wideo w pełnej rozdzielczości 4K, jednocześnie w tle renderując efekty. W dodatku wciąż jest w zapasie dość mocy, by podłączyć nawet trzy monitory wysokiej rozdzielczości 4K.

Pamięć masowa

Pamięć masowa w nowym Macu Pro, to pamięć flash z magistralą PCIe następnej generacji. Ma 2,4 razy większą przepustowość od najszybszego dysku SSD z interfejsem SATA - do 10 razy większą niż dysk twardy SATA 7200 obr/min. Większość pamięci masowych flash wykorzystuje magistrale SATA zaprojektowane dla wolniejszych, tradycyjnych dysków twardych. Konstrukcja nowego maca Pro jest oparta na kontrolerze pamięci flash z magistralą PCIe. Dzięki temu Mac pro oferuje najszybsze dyski SSD dostępne standardowo w desktopach. Do dyspozycji jest wobec tego nawet 1 TB pamięci masowej, z której można natychmiastowo uruchamiać system i aplikacje oraz otwierać olbrzymie pliki.

Wydajność pamięci masowej

 • Pamięć masowa do 1TB
 • Do 2,4x szybsza niż dysk SSD SATA
 • Pamięć flash PCIe1200 MB/s
 • Dysk flash SATA500 MB/s
 • Dysk twardy SATA110 MB/s

Zunifikowany rdzeń chłodzący

Nowy Mac Pro mieści bezprecedensowo wielką moc w niezwykle małej obudowie. Za tym niezwykłym osiągnięciem stoi pomysłowa koncepcja zunifikowanego rdzenia chłodzącego. Zamiast chłodzić procesor i karty graficzne za pomocą wielu osobnych radiatorów i wentylatorów, cały komputer zbudowany jest wokół jednego rdzenia z wytłaczanego aluminium. Skutecznie zwiększa to przepływ powietrza i pojemność cieplną układu chłodzenia. Ciepło wydzielane przez procesory główne i graficzne jest rozprowadzane równomiernie po rdzeniu. Gdy jeden z procesorów jest mniej obciążony, dodatkowa pojemność cieplna może być efektywnie wykorzystana przez pozostałe, ciężko pracujące procesory. Żaden komputer nie był dotychczas tak skonstruowany.

Przełomowy, pojedynczy wentylator

System wentylacji tak wydajnego komputera jest inżynieryjną innowacją. Zamiast instalować dodatkowe wentylatory, w nowym komputerze Mac Pro jest jeden większy, który zasysa powietrze w górę przez dolne otwory. Powietrze przepływa pionowo przez środek komputera, odbiera ciepło i wyprowadza je górą. To proste i eleganckie rozwiązanie jest także zadziwiająco ciche. Aby osiągnąć ten efekt, wszystkie elementy musiały być szczegółowo przemyślane: liczba łopatek, ich wielkość, odległość między nimi, a nawet ich kształt. Minimalizując opory powietrza w systemie, stworzono wentylator z wirnikiem o łopatkach wygiętych w tył, który pracuje z mniejszą prędkością obrotową, bardziej efektywnie zasysa powietrze i wytwarza znacznie mniej hałasu.

 • Poziom akustyczny w stanie bezczynności - 12 dBA

Rozszerzenia

Mac Pro, wyposażony w porty Thunderbolt 2, USB 3, Gigabit Ethernet i HDMI 1.4, wyznacza nowy standard elastyczności i swobody podłączania urządzeń zewnętrznych. To jak dotąd najbardziej rozszerzalny Mac. Ma wszystko, czego trzeba do zbudowania stacji roboczej dopasowanej idealnie do potrzeb i sposobu pracy użytkownika.

 • Do 20 Gb/s szybkości transferu danych
 • Do 25x szybszy niż FireWire 800
 • Kaskadowe łączenie do 36 urządzeń
 • Nawet trzy monitory 4K

 

Thunderbolt 2

Thunderbolt to szybki i wszechstronny podsystem I/O łączący technologie PCI Expressi DisplayPort. W nowym Macu Pro Thunderbolt 2 dwukrotnie zwiększa przepustowość transferu do każdego urządzenia zewnętrznego, nawet do 20 Gb/s. Do każdego portu Thunderbolt 2 można podłączyć kaskadowo nawet sześć urządzeń - sam tylko podsystem I/O Thunderbolt 2, nie licząc pozostałych portów, pozwala na pracę z 36 urządzeniami zewnętrznymi.

Inne połączenia I/O

Mac Pro wyposażony jest we wszystkie rodzaje portów do podłączania wszystkich rodzajów urządzeń peryferyjnych. USB 3 to niezwykle uniwersalny interfejs obsługujący dziesiątki typów urządzeń zewnętrznych. Dwa porty Gigabit Ethernet umożliwią podłączenie komputera do więcej niż jednej sieci. A port HDMI 1.4 działa z najnowszymi telewizorami, projektorami i monitorami, w tym z odbiornikami TV klasy Ultra HD. Dodatkowym ułatwieniem jest to, że gdy obróci się Maca Pro, by podłączyć urządzenie, on wykryje ten ruch i automatycznie podświetli panel złączy I/O. Można wtedy wyraźnie zobaczysz porty, których się aktualnie potrzebuje.

 • Pierwsze w Polsce wydarzenie z udziałem ekspertów, na którym pokazano zastosowanie najnowszego modelu komputera od Apple w pracy twórczej zostało zorganizowane przez iSpot Apple Premium Reseller.

 autor: Cezary Tchorek-Helm