Nowe Technologie

Nokia Lumia 1520 coś na kształt świdra

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2014 18:56
Ni pies, ni wydra, coś na kształt świdra – tak można chyba określić koncepcję phabletu, czyli połączenie telefonu z tabletem. Pomysł znany z urządzeń z systemem Android doczekał się wcielenia Windows Phone w postaci Lumii 1520.

Nokia Lumia 1520 to duży (162 x 85 milimetrów), ale równocześnie smukły smartfon – ma zaledwie 9 mm grubości. Smartfon waży 210 gramów, przy czym w stosunku do swoich rozmiarów wydaje się zaskakująco lekki.  Podobnie jak pozostali przedstawiciele linii Lumia jest bardzo staranie wykonany. Wszystkie elementy są dokładnie spasowane, zaś wszystkie fizyczne przyciski sterujące (regulator głośności, włącznik i spust migawki) umieszczono na prawym boku. Po przeciwnej stronie znajdziemy szufladki na kartę pamięci i kartę SIM – niestety w mało jeszcze popularnym rozmiarze nano. Ekran zabezpieczony jest szkłem Gorilla Glass 2.  Ponad ekranem znajduje się kamera o rozdzielczości 1,3 MPx, czujnik zbliżeniowy i oświetlenia, u góry  gniazdo słuchawkowe. Na dole znajdziemy podświetlane, dotykowe przyciski sterujące pracą systemu operacyjnego, oraz gniazdo USB.

Tylna część urządzenia wykonana została z tworzywa o matowej fakturze odpornej na zarysowania. Znajdziemy tu również minimalnie wystający obiektyw Zeiss o rozdzielczości 20 MPx, wyposażony w optyczną stabilizację obrazu i podwójną diodę LED.

/

 

 

Pod maską…

Konfiguracja sprzętowa nie ustępuje konkurencji – Lumia 1520 wyposażona jest w najmocniejszy na rynku chipset Qualcomm Snapdragon 800, czterordzeniowy procesor taktowany zegarem 2,2 GHz. Uzupełnieniem jest układ graficzny Adreno 300, 2 GB pamięci operacyjnej, oraz 32 GB przestrzeni przeznaczonej na przechowywanie danych. Dodatkowo można zastosować kartę pamięci typu microSD/SDHC/SDXC o pojemności do 64 GB.

Do dyspozycji mamy również dwuzakresową kartę sieciową Wi-Fi IEEE 802.11 a/b/g/n/ac, moduł Bluetooth 4.0, odbiornik GPS wspierający również standard GLONASS, moduł NFC, radio FM i zestaw czujników: akcelerometr, żyroskop, czujnik oświetlenia, zbliżeniowy oraz cyfrowy kompas. Nokia Lumia 1520 pracuje praktycznie we wszystkich pasmach GSM, łącznie z LTE.

Na szczególną uwagę zasługuje akumulator o pojemności 3400 mAh, który może być ładowany bezprzewodowo. W praktyce oznacza to zaskakująco długi czas pracy na baterii – dochodzący do 3 dni!

Całością zarządza system Windows Phone 8 (GDR3), a więc z najnowszą poprawką o nazwie Lumia Black (wspierający obsługę czterordzeniowych procesorów i ekranów o rozdzielczości Full HD).

Prawie czyni różnicę...

Nokia 1520 to kolejny smartfon z serii Lumia napędzany systemem Windows Phone 8. Czy taki sam? Prawie…

Model 1520 to pierwsza Lumia z ekranem o rozdzielczości Full HD - 1920x1080 pikseli. Zastosowany wyświetlacz IPS ma przekątną 6 cali i pokryty został warstwami polaryzacyjnymi ClearBlack. Pomimo swoich sporych rozmiarów bardzo dobrze leży w ręku, co więcej mieści się zarówno w kieszeni marynarki, jak i w tylnej kieszeni spodni, choć trochę wystaje.

Jakość wyświetlanego obrazu jest bardzo dobra, a co ważne do dyspozycji jest zdecydowanie więcej miejsca na ekranie, głównie dzięki dodatkowej kolumnie kafelków. Trudno również zarzucić cokolwiek jakości prowadzonych rozmów, podobnie jakość dźwięku pojawiająca się na wyjściu słuchawkowym Lumii 1520 jest bardzo dobra. Dołączony w komplecie zestaw słuchawkowy dobrze sprawia się w podstawowych zastosowaniach.

Lumia 1520 dobrze sprawdzi się również w roli odtwarzacza filmów. Jest to zasługą dużego ekranu LCD IPS o rozdzielczości full HD i zainstalowanej grafiki, co umożliwia odwarzanie plików DivX HD, WMV9 HD oraz plików H.264 o rozszerzeniu .mp4.

Jednak to co zasługuje na szczególną uwagę to wspomniany akumulator o pojemności 3400 mAh. W przeciwieństwie do większości smartfonów zapewnia minimum półtorej doby pracy z dala od zasilania. Przy mniej intensywnej eksploatacji pozwala na pracę przez 3 doby. Na dziś to znakomity rezultat.

Kręcić każdy może…

Lumia 1520 to drugi smartfon firmy Nokia wyposażony w aparat o niespotykanej liczbie pikseli. Pomimo słabszych parametrów w stosunku do Lumii 1020, zalicza się do ścisłej czołówki wśród smartfonów. Zastosowana matryca światłoczuła o wielkości 1/2.5 cala i rozdzielczości 20 megapikseli jest zbliżona do przetworników cyfrowych aparatów kompaktowych. Dodatkowym atutem jest optyka Zeiss’a, zapewniająca jasność 1:2.4 czyli ekwiwalent ogniskowej dla aparatu małoobrazkowego wynoszący 26 milimetrów. Do dyspozycji mamy również optyczną stabilizację obrazu, podwójną lampę doświetlająca oraz system autofocus.

W trakcie fotografowania i kręcenia plików wideo aparat Lumii 1520 pracuje bardzo sprawnie. Szybko ustawia ostrość obrazu, wymagane parametry ekspozycji oraz zapisuje obrazy w swojej pamięci - także te wykonywane w dużej rozdzielczości, a więc mające objętość 4-6 MB.

Jakość zdjęć, a zwłaszcza materiałów wideo rejestrowanych w dobrych warunkach oświetleniowych jest bardzo dobra. Zdjęcia są ostre, zawierają dużą liczbę szczegółów, mają naturalne kolory i dobrze dobrane parametry ekspozycji. W przypadku klipów wideo wręcz zdumiewająco dobrze działa stabilizacja obrazu.

Podsumowanie

Pierwszy kontakt z Lumią 1520 to zaskoczenie – ależ duży i …lekki. Kolejne zaskoczenie to długi czas pracy na baterii. Szybkość działania, komfort przeglądania dokumentów, internetu – nie do przecenienia. Powrót do Lumii 920 był zaskakująco bolesny J Wady? Jak to nosić – każdy musi sam zdecydować…  Urządzenie warte swojej (niemałej) ceny, zwłaszcza że konkurencja stara się jak może aby ją przebić.

 autor: Robert Kamiński