Nowe Technologie

Nokia czyli nowa firma

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2014 08:35
W rezultacie niedawno ogłoszonej nowej strategii firmy Nokia, światowy lider mobilnej technologii szerokopasmowej Nokia Solutions and Networks (NSN), również w Polsce zmienia nazwę i staje się integralną częścią firmy Nokia.

Jest to wynikiem konsolidacji Nokii, znanej najbardziej z telefonów komórkowych, która w ciągu ostatniego roku przeszła dużą transformację, sprzedając dział telefonów komórkowych (Nokia Devices & Services) i skupiając się na technologiach przyszłości.

Dziś Nokia opiera się na trzech dochodowych i silnych filarach (działach) oraz całej rzeszy utalentowanych pracowników, którzy tworzą jej przyszłość:

  • dział Networks (dawniej firma NSN, należąca w 100% do Nokii) oferuje pełną infrastrukturę – oprogramowanie, sprzęt oraz usługi dla operatorów;
  • dział HERE skupia się na inteligentnych technologiach lokalizacyjnych;
  • dział Technologies zajmuje się rozwojem innowacyjnych technologii oraz zdobywaniem i zarządzaniem patentami.

Pod względem sprzedaży, dział Networks jest największym z działów Nokii, której przychody w  2013 roku wyniosły ok. 13 miliardów euro. Dział rozwija technologie dla operatorów telekomunikacyjnych, pozwalające sprostać szybko rosnącemu zapotrzebowaniu na usługi transmisji danych w sieciach bezprzewodowych. Inwestycje planowane w ramach rozwoju Networks mają na celu dalsze umocnienie silnej pozycji Nokii w obszarze infrastruktury mobilnych sieci szerokopasmowych i związanych z nią usług oraz w tworzeniu technologii następnych generacji sieci komórkowych.

Nokia przewiduje, że w ciągu najbliższych 10 lat sieci telekomunikacyjne połączą miliardy urządzeń w inteligentne i programowalne systemy.  Będzie to wymagało, miedzy innymi, stworzenia odpowiedniego systemu łączności dla tak ogromnej liczby urządzeń

„Nasi klienci w Polsce oraz na całym świecie, mogą mieć pewność, że tak jak do tej pory, będziemy dla nich tworzyć i wdrażać innowacyjne rozwiązania i technologie, które sprostają rosnącym wymaganiom użytkowników i pozwolą im z ufnością patrzeć w przyszłość – mówi Piotr Kaczmarek, szef firmy w Polsce.

  • W Polsce dział Networks dostarcza infrastrukturę i usługi głównym operatorom komórkowym, a jego dwa centra technologiczne we Wrocławiu i Krakowie zatrudniają ponad 2000 inżynierów i programistów, pracujących nad najnowszymi technologiami sieci radiowych i wspomagających operatorów z całego świata.

 autor: Hans-Christian Johansson/Nokia