Mucha: sytuacja biur podróży jest stabilna

Trójka
Petar Petrovic 30.07.2012
Joanna Mucha
Joanna Mucha, foto: Polskie Radio

Minister Joanna Mucha mówiła w "Salonie Politycznym Trójki”, że ostatnie bankructwa touroperatorów to jednostkowe przypadki, a rynek biur nie jest w naszym kraju tak zły, jak by się wydawało.


W tym miesiącu działalność zawiesiły trzy biura, a w piątek kolejne - "Atena" z Oświęcimia - złożyło oświadczenie o niewypłacalności.

W Polsce działa ponad 3 tysięcy biur podróży i pośredników, a od 2009 roku tylko trzykrotnie uruchamiano gwarancje dla podróżnych.

Minister Mucha wskazała też, że rośnie liczba sprzedanych wycieczek zagranicznych z biurami podróży.

Aby usprawnić wypłaty odszkodowań, minister chce wprowadzić bardziej szczegółowe zapisy, dotyczące funduszu gwarancyjnego. Zaproponuje, by klienci biur ponosili dodatkowe koszty - kolejnego funduszu gwarancyjnego.

Byłby on jednak dobrowolny i wiązałby się z dodatkową opłatą, ale - jak mówiła minister - ma ona być "niezauważalna" dla klienta. W praktyce ma to być dodatkowo od 10 złotych do 10 euro.

Minister Mucha zapowiedziała, że te rozwiązania zostaną wprowadzone jeszcze w tym roku kalendarzowym. Będą jednak obowiązywały dopiero od przyszłego sezonu wakacyjnego.

galeria: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

(pp/IAR)

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!