Polskie Radio
Section05
turystyka

Niebezpiecznie w Tatrach. Na szlakach zalega śnieg. TPN apeluje do turystów o rozwagę

Bardzo trudne warunki turystyczne panują w wyższych partiach Tatr. Na szlakach zalega śnieg, który powyżej górnej granicy lasu jest nieprzedeptany. Dodatkowe utrudnienie stanowi niski pułap chmur w partiach graniowych, który znacznie ogranicza widzialność - informują służby Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Tatry góry społeczeństwo bezpieczeństwo lawiny śnieg Kasprowy Wierch turystyka

Balice. Śnieg sparaliżował lotnisko na kilka godzin. Już wznowiono loty

Intensywne opady śniegu sparaliżowały lotnisko Kraków-Balice (Kraków Airport), na którym późnym popołudniem - na ok. dwie godziny - wstrzymano wszystkie operacje. - W tym czasie służby techniczne odśnieżały infrastrukturę lotniskową. Około godziny 18 loty zostały wznowione - podała rzecznik lotniska Natalia Vince.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kraków lotnictwo samoloty transport podróże turystyka małopolskie regiony śnieg pogoda

ART. SPONSOROWANY Poznaliśmy laureatów jubileuszowej XX edycji Konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny - Certyfikat POT

Po raz dwudziesty przyznane zostały najważniejsze i najbardziej prestiżowe nagrody w branży turystycznej. Podczas jubileuszowej gali dwudziestolecia Konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny – Certyfikat POT w Warszawie nagrodzono 16 produktów turystycznych. Złoty Certyfikat 2023 otrzymały Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe.
Zobacz więcej na temat:  Polska Organizacja Turystyczna turystyka POLSKA certyfikat mozaika

Chiny - spojrzenie na mniejszości. Tam się o tym nie mówi

- Na temat Ujgurów, Tybetańczyków czy o kwestii Tajwanu trudno się rozmawia z Chińczykami - mówi Michał Lubina, autor książki "Chiński obwarzanek. Od Tajwanu po Tybet, czyli jak Chiny tworzą imperium". - Taka rozmowa nie jest rozmową o mniejszościach, lecz chwaleniem rozwoju państwa i partii - dodaje i zdradza, jak poznawał Chiny, ich kresy, tamtejsze mniejszości narodowe i etniczne. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kamil Jasieński Chiny turystyka podróże Podróże z Czwórką Tajwan

Zasłabnięcia i ataki paniki na słynnej ulicy szopkarzy w Neapolu. Atrakcje przyciągają tłumy turystów

Na słynnej ulicy pracowni szopkarskich w Neapolu - San Gregorio Armeno już na ponad miesiąc przed Bożym Narodzeniem panuje kryzysowa sytuacja. Wąska ulica warsztatów i kramów szopkarzy jest całkowicie opanowana przez tłumy turystów. Dochodzi do zasłabnięć i ataków paniki w ogromnym tłoku - informują lokalne media przed czwartkową inauguracją świątecznego sezonu w tym znanym na całym świecie miejscu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy społeczeństwo Neapol KULTURA turystyka Boże Narodzenie

Rezydencja hetmanów, Lubomirskich i Radziwiłłów, czyli Pałac Prezydencki i jego historia

Wśród wielu pięknych pałaców Warszawy znajduje się też jeden z najważniejszych – i nie zawsze dostępnych dla zwiedzających – w kraju. – Dziś zabieramy państwa na Krakowskie Przedmieście, do dawnej okazałej rezydencji Koniecpolskich i Radziwiłłów, która znana jest obecnie jako Pałac Prezydencki. Może się wydawać, że swoją funkcję pełni od wielu lat, tak naprawdę siedzibą głowy państwa stał się dopiero w latach 90. – przypomina Marta Piasecka, zapraszając na "Trójkę po królewsku". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka zamki w Polsce Marta Piasecka Marek Gaworski turystyka Warszawa KULTURA Radziwiłłowie

Trudne warunki turystyczne w Tatrach. Ratownicy apelują o rozwagę

W Tatrach panują trudne warunki turystyczne. W ostatnich dniach nie tylko w wyższych partiach gór, ale też w okolicach Zakopanego spadło kilkadziesiąt centymetrów śniegu, w związku z czym na tych terenach wprowadzono pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Nadejście zimy nie zniechęca turystów, jednak niektórzy wyruszają w góry bez odpowiedniego wyposażenia.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Grzegorz Jankowski Zakopane Tatry zima turystyka TOPR Tatrzański Park Narodowy

Piotr Kilian: 11 listopada przywitałem na szczycie Mount Kościuszko

Jeszcze w październiku Piotr Kilian, Pirat Dyplomata, opuścił Polskę, by zdobyć Górę Kościuszki w Australii. Udało się. - 11 listopada przywitałem na szczycie Mount Kościuszko - zdradza szczegóły wyprawy podróżnik. Ta wyprawa odbyła się pod patronatem Czwórki. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Piotr Kilian Pirat Dyplomata podróże podróże zagraniczne turystyka Australia Paweł Edmund Strzelecki odkrycia i ciekawostki niepodległość 11 listopada