Caryca tyczki wreszcie pokonana

Marcin Nowak 07.08.2012
Jelena Isinbajewa
Jelena Isinbajewa, foto: PAP/EPA/KERIM OKTEN

Mistrzyni igrzysk z Pekinu i Aten Rosjanka Jelena Isinbajewa zajęła trzecie miejsce w olimpijskim konkursie skoku o tyczce.

Jelena Isinbajewa, która uzyskała wynik 4,70 m, musiała uznać wyższość Amerykanki Jennifer Suhr i Kubanki Yarisley Silvy. Obie pokonały 4,75.
Triumfator sprzed czterech lat w chodzie na 50 km Włoch Alex Schwazer, który przed czterema laty zdobył złoty medal olimpijski, został wykluczony z rywalizacji w Londynie z powodu dopingu. 27-letni Włoch miał pozytywny wynik kontroli, przeprowadzonej w niemieckim Oberstdorfie, gdzie trenował. Jak poinformował, kończy w związku z tym karierę.
Irańczyk Omid Haji Noroozi zdobył złoty medal w zapasach w stylu klasycznym (kat. 60 kg). To drugie złoto dla tego kraju w Londynie. W kategorii 84 kg triumfował Rosjanin Ałan Chugajew, a zwycięzcą kategorii 120 kg został Kubańczyk Mijain Lopez Nunez.
Bartłomiej Bonk (Budowlani Opole) sięgnął po brązowy medal w kategorii 105 kg w podnoszeniu ciężarów. Zwyciężył Ukrainiec Oleksij Trochitij, drugie miejsce zajął Irańczyk Navab Nasirshelal.
Białorusinka Nadieżda Ostapczuk wygrała konkurs pchnięcia kulą. W biegu na 400 m ppł triumfował Felix Sanchez z Dominikany. Rosjanka Julija Zaripowa była najszybsza na 3000 m z przeszkodami.
Japonia została pierwszym finalistą turnieju piłki nożnej kobiet, pokonując w meczu półfinałowym Francję 2:1 (1:0). Mistrzynie świata w finale zagrają z USA.
Rzucająca młotem mołdawska lekkoatletka Marina Margiewa została wycofana z igrzysk przez narodowy komitet olimpijski z powodu pozytywnego wyniku testu dopingowego. Szef komitetu Nicolae Juravschi powiedział, że pozytywny wynik dały testy przeprowadzone przez przyjazdem do Londynu. Z tego samego powodu w igrzyskach nie wystąpiła dyskobolka Natalia Artic, którą wycofano przed piątkowymi eliminacjami.
Również amerykański judoka Nicholas Delpopolo, który zajął siódme miejsce w kat. do 73 kg został zdyskwalifikowany za "złamanie przepisów antydopingowych".
Polscy siatkarze niespodziewanie przegrali z Australią 1:3 (21:25, 22:25, 25:18, 22:25). To był ostatni mecz obu drużyn w grupie A. Biało-czerwoni już wcześniej zapewnili sobie udział w ćwierćfinale, kończąc rywalizację w grupie na drugim miejscu; z pierwszej pozycji awansowali Bułgarzy, którzy pokonali Włochów 3:0.
Arthur Nabarette Zanetti, zdobywając złoty medal w ćwiczeniach na kółkach, został pierwszym Brazylijczykiem, który stanął w igrzyskach na najwyższym stopniu podium w gimnastyce. W ćwiczeniach na poręczach najlepsza była Rosjanka Alija Mustafina, a w skoku triumfował Hak Seon Yang z Korei Południowej.