Polskie Radio
Section05
Włochy

"Tych wspaniałości nie widział nikt przede mną". Galileusz ogląda kosmos przez teleskop

Wbrew legendom Galileusz nie wynalazł teleskopu, nie był też pierwszym, który użył tego przyrządu do obserwacji astronomicznych i z jego pomocą odkrył nowe zjawiska na niebie - jednak jako pierwszy w historii opublikował wyniki swoich badań i opisał je zupełnie nowym stylem: zwięzłym i rzeczowym, a przy tym zrozumiałym dla każdego (o ile znał łacinę).
Zobacz więcej na temat:  Galileo Galilei HISTORIA Wenecja Włochy Padwa astronomia NAUKA odkrywcy matematyka Kościół Kościół katolicki układ słoneczny księżyc wynalazek wynalazcy

Włochy: wielotysięczne manifestacje w wielu miastach. Nie milkną echa okrutnej zbrodni na 22-latce

We Włoszech, gdzie nie minął szok po niedawnej okrutnej zbrodni popełnionej na 22-letniej studentce przez jej byłego partnera, tysiące ludzi manifestowały w sobotę w wielu miastach przeciwko fali przemocy wobec kobiet. Wiece zorganizowano w Międzynarodowym Dniu Przeciw Przemocy wobec Kobiet, ustanowionym przez ONZ.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy przemoc demonstracje kobieta manifestacje przestępczość Rzym Neapol bezpieczeństwo społeczeństwo

Prof. Andrea Ceccherelli: zainteresowanie poezją Szymborskiej we Włoszech jest coraz większe

- Efekt Nobla trwa zazwyczaj rok albo dwa, w przypadku Wisławy Szymborskiej zainteresowanie jej poezją we Włoszech jest coraz większe - powiedział wykładowca polonistyki na Uniwersytecie w Bolonii profesor Andrea Ceccherelli. Był on jednym z prelegentów podczas trzydniowej serii wydarzeń i konferencji w Rzymie, dedykowanych poetce w związku z obchodzoną w tym roku setną rocznicą jej urodzin.
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska poezja Włochy literatura

Wojna Izraela z Hamasem. Włoscy rabini zarzucają papieżowi zrównanie agresorów i zaatakowanych

Rada Zgromadzenia Rabinów Włoch skrytykowała papieża Franciszka za to, że publicznie zarzucił obu stronom konfliktu na Bliskim Wschodzie "terroryzm" i "na jednym poziomie stawia agresorów i zaatakowanych". Do polemiki doszło po środowych osobnych spotkaniach papieża z delegacjami rodzin zakładników porwanych w Izraelu oraz Palestyńczyków więzionych w Izraelu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy papież papież Franciszek

Zasłabnięcia i ataki paniki na słynnej ulicy szopkarzy w Neapolu. Atrakcje przyciągają tłumy turystów

Na słynnej ulicy pracowni szopkarskich w Neapolu - San Gregorio Armeno już na ponad miesiąc przed Bożym Narodzeniem panuje kryzysowa sytuacja. Wąska ulica warsztatów i kramów szopkarzy jest całkowicie opanowana przez tłumy turystów. Dochodzi do zasłabnięć i ataków paniki w ogromnym tłoku - informują lokalne media przed czwartkową inauguracją świątecznego sezonu w tym znanym na całym świecie miejscu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy społeczeństwo Neapol KULTURA turystyka Boże Narodzenie

Włoski kierowca zebrał mandaty na sumę 150 tys. euro w ciągu roku

We Włoszech kierowca - rekordzista zebrał mandaty na sumę około 150 tysięcy euro i żadnego nie zapłacił. To kary za to, że 800 razy wjechał bez specjalnego zezwolenia do strefy ograniczonego ruchu w Mantui na północy. Wyczynu tego udało mu się dokonać w ciągu niecałego roku - podał lokalny dziennik "Gazzetta di Mantova".
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców radio kierowców online Polskie Radio Kierowców kierowcy Włochy mandat policja straż miejska bezpieczeństwo na drodze samochody parkingi

Narasta antysemityzm we Włoszech. Ambasada Izraela w Rzymie sugeruje Żydom ukrywanie tożsamości

Ambasada Izraela w Rzymie doradza izraelskim studentom ukrywanie swojej narodowości. Jest to spowodowane szeregiem przypadków agresji wobec żydowskich studentów we Włoszech, które odnotowało Centrum Dokumentacji Żydowskiej w Mediolanie (CDEC). Dziennik "La Stampa" pisze m.in. o młodych ludziach pobitych za noszenie łańcucha z gwiazdą Dawida.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy antysemityzm konflikt w Strefie Gazy

Nadzwyczajne odkrycie na terenie starożytnych term w Toskanii. Odnaleziono posąg Apolla

Kolejnego niezwykłego odkrycia archeologicznego dokonano w miejscowości San Casciano dei Bagni koło Sieny w Toskanii we Włoszech. W wodzie na terenie wykopalisk odkryto dwumetrowy marmurowy posągu Apolla - podała w sobotę Ansa. Jak wyjaśnili archeolodzy, to kopia statuy z brązu greckiego rzeźbiarza Praksytelesa z Aten.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA archeologia Włochy starożytność odkrycia i ciekawostki

Jeden z najdroższych samochodów w historii sprzedany!

To jeden z najrzadszych i najbardziej pożądanych samochodów, które kiedykolwiek wyjechały z fabryki w Maranello. Gdy świat obiega informacja, że Ferrari 250 GTO trafi na jakąś aukcję, wówczas najbogatsi ludzie świata sprawdzają swoje konta, aby wydać dziesiątki milionów na swoje największe marzenie. Tak było i tym razem. 
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 ferrari Włochy bogactwo aukcja internetowa lata 60