Ceremonia z rozmachem kończy niezwykłe igrzyska

polskieradio.pl
Aneta Hołówek 12.08.2012

Na Stadionie Olimpijskim w niedzielę wieczorem zakończyły się Igrzyska XXX Olimpiady Londyn 2012.

Uroczystość rozpoczęła Emeli Sande, która wykonała piosenkę "Read All About It".

Ceremonię zamknięcia przygotował choreograf Kim Gavin. Na Stadionie Olimpijskim pojawiły się ciężarówki, samochody, skutery, rowery i londyńska taksówka. W zminiaturyzowanej wersji pokazane zostały najbardziej znane architektoniczne obiekty Londynu: katedra św. Pawła, wieża zegarowa Big Ben, most Tower.

W trwającym blisko trzy godziny widowisku, z udziałem 3 tys. wolontariuszy, wystąpiły gwiazdy muzyki rozrywkowej. Zabrzmiały największe brytyjskie przeboje, zaśpiewały m.in. grupy Madness i Pet Shop Boys, Kate Bush i George Michael. Słynne Spice Girls, z Victorią Beckham na czele, które na ten jeden wieczór znów były razem, przyjechały na scenę w charakterystycznych londyńskich taksówkach.

The
The Spice Girls

Entuzjazm publiczności wywołał Eric Idle z grupy Monty Pythona. W otoczeniu jaskiniowców, rzymskich legionistów i zakonnic na wrotkach zaśpiewał słynną piosenkę "Always look on the bright side of life".
Jak zaznaczyli organizatorzy, artyści, podobnie jak podczas ceremonii otwarcia, za występ wzięli symboliczne honorarium w wysokości... jednego funta. Cały spektakl kosztował 15 mln funtów, co jest kwotą bardzo skromną w porównaniu z tym, co zaprezentowano cztery lata temu w Pekinie.

Pozostali w Londynie sportowcy przemaszerowali razem przez stadion, bez podziałów na kraje.

"To były igrzyska szczęśliwe i chwalebne" - oświadczył Przewodniczący MKOl Jacques Rogge, nawiązując do słów z brytyjskiego hymnu. Nie użył jednak tradycyjnej formuły o zamknięciu "najlepszych igrzysk w historii". Nie padła ona także w Atenach i Pekinie.
Na trybunie honorowej zabrakło tym razem królowej Elżbiety II, która 27 lipca otwierała tą wielką imprezę. Monarchini i jej mąż książę Filip przebywają na wakacjach w swojej ulubionej letniej rezydencji w Balmoral w Szkocji. Rodzinę królewską reprezentował książę Harry.
W igrzyskach, które po raz trzeci odbyły się w Londynie, co jest rekordem, startowało prawie 10,5 tysiąca sportowców z 204 krajów. Rywalizację zdominowali reprezentanci czterech krajów: USA, Chin, Wielkiej Brytanii i Rosji. Łącznie zdobyli prawie połowę z 302 złotych medali.
Dla Polaków nie były to udane igrzyska. Wywalczyli tylko dziesięć medali, ale tylko dwa złote (Tomasz Majewski w pchnięciu kulą i Adrian Zieliński w podnoszeniu ciężarów). Przesądziło to o odległym, 30. miejscu w klasyfikacji medalowej - najgorszym od igrzysk w 1948 roku w... Londynie.

Błyskawica z Jamajki uderzała w Londynie częściej niż burza >>>

Londyn 2012 - serwis specjalny >>>

ah, polskieradio.pl

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!