Polskie Radio
Section05
Szkocja

Mecz Szkocja - Polska. Relacje w Programie 1 od g. 20.45

Biało-Czerwoni, w związku z rosyjską agresją na Ukrainę, odrzucili możliwość gry z Rosją w barażach do Mistrzostw Świata. Dlatego w dzisiejszy wieczór Polacy zmierzą się w meczu towarzyskim ze Szkocją w Glasgow. To będzie próba generalna przed wtorkowym finałem baraży w Chorzowie. Czy udana? Zapraszamy po godz. 20.45 do śledzenia relacji w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Robert Lewandowski Czesław Michniewicz Szkocja

Alexander Selkirk. To on był prawdziwym Robinsonem

2 lutego 1709 roku angielskie okręty "Duke" i "Duchess" przybiły do brzegów Más a Tierra. Wyspa wyglądała na bezludną. Nagle oczom marynarzy ukazał się... Szkot. Zdarzenie to miało zainspirować Daniela Defoe do napisania słynnej książki o Robinsonie Kruzoe.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Defoe Robinson Crusoe oceany marynarze marynarka żeglarze żeglarstwo literatura książki Szkocja Wielka Brytania Chile Hiszpania wyspa pirat piractwo statek podróże

"Głębokie nieporozumienie". Psychoterapeuta o przyjmowaniu deklaracji chęci zmiany płci przez dzieci

- Przyjmowanie deklaracji o chęci zmiany płci od dzieci z pełną afirmacją, jest dla mnie głębokim nieporozumieniem. Dorośli czy świat medycyny, nauki nie powinni tego typu deklaracji składanych przez dzieci wspierać, ponieważ to są przecież tylko dzieci, w pełnym znaczeniu tego słowa - powiedział na antenie Polskiego radia 24 psychoterapeuta dr Andrzej Margasiński.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 transseksualizm ŚWIAT Wielka Brytania kobieta mężczyzna LGBT Szkocja rozwój dziecka rozwój dzieci

Mija 88 lat od pierwszej fotografii potwora z Loch Ness

12 listopada 1933 roku Hugh Gray, mieszkaniec szkockiej wioski Foyers, sfotografował wynurzające się z jeziora Loch Ness stworzenie o dużym tułowiu i długiej szyi. Trzy tygodnie później świeżo wywołane zdjęcie ukazało się w lokalnym dzienniku, a… reszta jest historią. Właśnie mija 88 lat odkąd legenda potwora z Loch Ness (pieszczotliwie zwanego Nessie) żyje w wyobraźni ludzi na całym świecie.
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Sobolewski Trójka STYL ŻYCIA Szkocja zwierzęta morskie legendy turystyka Michał Fedusio

"Uzysk tego szczytu będzie zerowy". Jacek Liziniewicz o efektach konferencji COP26

W Glasgow trwa 26. konferencja klimatyczna ONZ COP26. Wczoraj liderzy państw biorący udział w spotkaniu ogłosili porozumienie, które do 2030 roku ma odwrócić proces wylesiania Ziemi. Do tego wydarzenia odnieśli się na antenie Polskiego Radia 24: Marek Wróbel (Fundacja Republikańska), Jacek Liziniewicz ("Gazeta Polska"), dr Sebastian Gajewski (Centrum im. I. Daszyńskiego).
Zobacz więcej na temat:  klimat polityka środowisko ŚWIAT Glasgow Szkocja ONZ

Przewodniczący szczytu COP26: na panelu klimatycznym miga czerwone światło

Przewodniczący COP26 Alok Sharma podkreślił na rozpoczynającym się w Glasgow szczycie klimatycznym COP26, że kurczą się możliwości utrzymania globalnego ocieplenia na poziomie 1,5 stopnia w stosunku do poziomu sprzed rewolucji przemysłowej. Taki cel klimatyczny ustaliły kilka lat temu niemal wszystkie państwa świata, których przedstawiciele biorą udział w konferencji ONZ w Wielkiej Brytanii.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT klimat ekologia Wielka Brytania Glasgow Szkocja