Złoty piątek Polaków w Londynie

Marcin Nowak 04.08.2012
Adrian Zieliński i Tomasz Majewski
Adrian Zieliński i Tomasz Majewski , foto: PAP/EPA

Adrian Zieliński zdobył złoty medal olimpijski w kategorii 85 kg w turnieju podnoszenia ciężarów, a Tomasz Majewski był najlepszy w pchnięciu kulą.

Polskie Radio zaprasza do słuchania relacji i transmisji z Igrzysk Olimpijskich, które nadawane są na antenach Programu Pierwszego, Trzeciego i Czwartego Polskiego Radia.

Tomasz Majewski (AZS AWF Warszawa) wynikiem 21,89 zdobył swój drugi złoty medal olimpijski w pchnięciu kulą. O trzy centymetry wyprzedził mistrza świata Niemca Davida Storla. Trzecie miejsce zajął Amerykanin Reese Hoffa - 21,23.

Zobacz relację z finału pchnięcia kulą i złota Tomasza Majewskiego >>>

Adrian Zieliński zdobył złoty medal olimpijski w kategorii 85 kg w turnieju podnoszenia ciężarów igrzysk olimpijskich w Londynie. Zawodnik MGLKS Tarpan Mrocza uzyskał 385 kg w dwuboju. Drugie miejsce zajął Rosjanin Rosjanin Apti Ałchadow - 385 kg, a trzecie mistrz świata z Paryża z 2011 roku Irańczyk Kianoush Rostami - 380 kg.
Po rwaniu Zieliński był trzeci z rezultatem 174 kg. Polak zaliczył dwa podejścia do 170 i 174 kg, trzecie - do 176 - spalił. W listopadzie w mistrzostwach świata w Paryżu, gdzie był trzeci, w rwaniu miał także zaliczone 174 kg.

Zobacz relację z finału podnoszenia ciężarów w kat. 85 kg i złota Adriana Zielińskiego >>>

Julia
Julia Michalska (P) i Magdalena Fularczyk (L)

Polska ekipa miała także powody do radości wcześniej, gdy wioślarki Magdalena Fularczyk i Julia Michalska zajęły 3. miejsce w wioślarskim finałowym wyścigu dwójki podwójnej. W sumie biało-czerwoni mają na koncie cztery medale.

Zobacz relację z finału wioślarek i brązowego medalu Magdaleny Fularczyk i Julii Michalskiej >>>

Phelps pobija kolejne medalowe rekordy
Tymczasem Amerykanin Michael Phelps wywalczył 21. krążek w igrzyskach, wygrywając pływacki wyścig na 100 m st. motylkowym. Z kolei Amerykanka Missy Franklin pobiła rekord świata na 200 m stylem motylkowym. 17-letnia pływaczka uzyskała czas 2.04,06 i poprawiła o 0,75 s wynik Kirsty Coventry z Zimbabwe z 1 sierpnia 2009 z Rzymu.
W finale singla turnieju tenisowego mężczyzn Roger Federer zmierzy się z Andym Murray'em. Szwajcar wygrał w półfinale z Argentyńczykiem Juanem Martinem Del Potro 3:6, 7:6 (7-5), 19:17, natomiast Szkot pokonał rozstawionego z numerem 1 Serba Novaka Djokovica 7:5, 7:5.

Roger
Roger Federer

W turnieju kobiet o złoto powalczą dwie byłe liderki rankingu tenisistek WTA Tour - Amerykanka Serena Williams (rozstawiona z nr 4.) i Rosjanka Maria Szarapowa (nr 3.). W półfinałach reprezentantka USA pokonała Białorusinkę Wiktorię Azarenkę 6:1, 6:2, a Szarapowa wyeliminowała swoją rodaczkę Marię Kirilenkę (6:2, 6:3).
Białorusin Siergiej Martynow zdobył w piątek na olimpijskiej strzelnicy złoty medal igrzysk olimpijskich w konkurencji karabin 50 m w pozycji leżącej, bijąc wynikiem 705,5 pkt rekord świata.
Francuz Teddy Riner, który w 1/16 finału wyeliminował Janusza Wojnarowicza, wywalczył złoty medal w judo w kategorii +100 kg. Wśród kobiet w kategorii +78 kg triumfowała Kubanka Idalys Ortiz. W czasie tych zawodów po raz pierwszy w historii igrzysk olimpijskich 18-letnia judoczka Wodjan Shahrkhani z Arabii Saudyjskiej wystąpiła w chuście na głowie. Saudyjka przegrała w pierwszej rundzie przez ippon z Portorykanką Melissą Mojicą.
Wioślarze z Niemiec w składzie Karl Schulze, Philipp Wende, Lauritz Schoof, Tim Grohmann zdobyli złoty medal w czwórce podwójnej, wyprzedzając o ponad 2 sekundy Chorwację. Polska osada została sklasyfikowana na 6. pozycji.
W piątek były rekordzista świata w biegu na 100 m Jamajczyk Asafa Powell złożył do MKOl skargę na komisję antydopingową, której przedstawiciele wtargnęli do jego pokoju, gdy już spał, około godziny 22.15 czasu londyńskiego. Powell w ciągu pięciu dni po raz trzeci był sprawdzany. Pobrano mu w sumie siedem próbek. Jak zapowiadał przewodniczący MKOl Jacques Rogge, w Londynie inspektorzy Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) pracują przez 24 godziny na dobę.

/

Tak jak przewidywali pesymiści, w Londynie w piątek doszło do awarii jednej z głównych linii metra dowożącej kibiców do Parku Olimpijskiego. Linia przez ponad godzinę nie była czynna z powodu kłopotów z systemem sygnalizacyjnym; dziesiątki tysięcy osób spóźniło się na zawody.