Michał Kwiatkowski - Kolarstwo

polskieradio.pl
Martin Ruszkiewicz 17.07.2012
Michał Kwiatkowski
Michał Kwiatkowski, foto: PAP/Andrzej Grygiel

Polski kolarz szosowy. Mistrz Europy i świata w kategorii juniorów oraz medalista mistrzostw Polski seniorów na szosie i na torze.

Michał Kwiatkowski urodził się 2 czerwca 1990.

Pierwszy duży sukces odniósł w lipcu 2007 roku wygrywając mistrzostwa Europy w Sofii w wyścigu ze startu wspólnego i zajmując drugie miejsce w "czasówce". Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) sklasyfikowała go na pierwszym miejscu w rankingu juniorów.

W 2010 roku z dobrej strony pokazał się na Tour de l'Avenir (3. miejsce na 1. etapie). Jeden z najzdolniejszych polskich kolarzy młodego pokolenia trafił do ekipy RadioShack. Dyrektor sportowy Johan Bruyneel podkreślał, że wierzy w potencjał Polaka, ale Kwiatkowski szybko postanowił zmienić grupę. Za karę szefowie ekipy wycofali go ze składu na ubiegłoroczny Tour de Pologne, podczas którego miał być jednym z liderów grupy.

Trafił do Omega Pharma-Quick Step. Wiosną 2012 roku przez dwa dni był liderem wyścigu Trzy Dni Zachodniej Flandrii i niemal pewniakiem do końcowego triumfu, ale na ostatnim etapie rozbił się w kraksie i musiał wycofać się z wyścigu. Bardzo dobrze rozpoczął tegoroczną edycję Giro d'Italia - 18. miejsce w prologu, a po udanej drużynowej jeździe na czas i zajęciu 10. miejsca na jednym z kolejnych etapów awansował na 11. pozycję w klasyfikacji generalnej. Ostatecznie zajął 136. miejsce.

Podczas pierwszego etapu Tour de Pologne finiszował drugi, co uznał za największy sukces w karierze.

Wikipedia/mr

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!