Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00.
06.00-09.00 - "Sygnały dnia" - zapraszają Daniel Wydrych i Krzysztof Świątek
W audycji m.in. rozmowy polityczne - o godzinie 7.15 spotkanie z Mariuszem Błaszczakiem - ministrem obrony narodowej, a o godzinie 8.15 - spotkanie z Tomasem Trelą - posłem Lewicy.
09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Roman Czejarek
W Międzynarodowym Dniu Mediacji o tym, kim jest mediator i czym się zajmuje ? Najczęściej mówi się o mediacjach rodzinnych, ale warto wiedzieć, że są także inne rodzaje mediacji (pracownicze, karne czy nawet … rówieśnicze - dotyczące uczniów). O tym wszystkim Jerzy Książek - prezes Polskiego Centrum Mediacji.
W audycji także o początku sezonu grzewczego, który niestety przyniósł już pierwsze ofiary zatrucia tlenkiem węgla. Jak chronić się przed zatruciem, dlaczego warto zainwestować w czujniki czadu , jak one działają o tym w rozmowie z brygadierem Karolem Kierzkowskim z Państwowej Straży Pożarnej.
Poza tym (jak w każdy co drugi czwartek miesiąca) cykl Agnieszki Ciecierskiej o oswajaniu choroby nowotworowej. Tym razem relacja z Wojskowego Instytutu Medycznego o tym jak działa i na czym polega Breast Cancer Unit czyli interdyscyplinarne leczenie raka piersi?
19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Katarzyna Kobylecka
* Dzieje leków roślinnych. Rośliny były przez setki lat niemal jedynym źródłem substancji leczniczych, ale dopiero narodziny nowożytnej farmacji wprowadziły terapeutyczny surowiec roślinny w obieg naukowy. Tę wiedzę zebrał dr hab. n. farm. Jacek Drobnik w publikacji, która niedawno zdobyła Nagrodę im. Jana Jędrzejewicza dla najlepszej polskojęzycznej książki poświęconej historii nauki i techniki. Gość: dr hab. n. farm. Jacek Drobnik z Wydziału nauk Farmaceutycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, autor monografii "Historia botaniki farmaceutycznej".
* Pół miliona lat temu homo heidelbergensis mieszkał koło Ojcowa. Takie sensacyjne wnioski płyną z analiz zabytków krzemiennych, odkrytych w jaskini Tunel Wielki koło Ojcowa. Liczą one sobie 500 tys. lat, a to oznacza, że wykonał je kuzyn człowieka współczesnego - Homo heidelbergensis, który znany jest z „produkcji” takich narzędzi z innych części Europy. W Polsce to trzecie stanowisko z tak starymi artefaktami, ale jedyne jaskiniowe, co daje nadzieję na znalezieni kości tego człowieka. Najstarsze dotąd szczątki gatunku homo znalezione w Polsce należą do neandertalczyka i datowane są na kilkadziesiąt tys. lat. Gość - dr Małgorzata Kot z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, kierownik badań w jaskini Tunel Wielki.
20.00-22.00 - Transmisja koncertu "To, co najpiękniejsze"
Podczas tego wyjątkowego wydarzenia usłyszymy fragmenty z opery "Carmen" Georges'a Bizeta w wykonaniu Małgorzaty Walewskiej oraz Tadeusza Szlenkiera w towarzystwie Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy, a także standardy m.in. George'a Gershwina, Glenna Millera, Duke'a Ellingtona w wykonaniu Chopin University Big Band pod batutą Piotra Kostrzewy.
LITERATURA W JEDYNCE:
11.35 - Maria Rodziewiczówna "Wrzos", słuchowisko z 1986 roku w reż. Andrzeja Zakrzewskiego z Grażyną Barszczewską, Joanną Jędryką, Krzysztofem Kołbasiukiem, Krzysztofem Gosztyłą i Gustawem Lutkiewiczem.
21.45 / 20.45 - "Królowa Margot" - XIX-wieczna powieść "płaszcza i szpady" autorstwa Aleksandra Dumasa (ojca), przedstawiająca ostatni okres panowania we Francji dynastii Walezjuszów i początku władzy Burbonów. Czyta Andrzej Ferenc (Radiobook, nagranie z roku 2007).
23.50 - Romain Rolland "Colas Breugnon" w interpretacji Bronisława Pawlika.
07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek
Gościem audycji Katarzyna Dąbrowska - znakomita aktorka teatralna, filmowa, telewizyjna, związana również z Teatrem Polskiego Radia i z Dwójką. Rozmowa o planach artystycznych oraz o rolach, w których ją zobaczymy – m. in. w serialu "Votum nieufności" (o godzinie 9.30).
W audycji także odwiedziny Białegostoku, gdzie można zobaczyć wystawę "Podniebne obrazy Marcina Giby", zorganizowaną w ramach XI Festiwalu Kultur i Podróży "Ciekawi świata". Ponadto Jerzy Haszczyński w opowieści o swojej najnowszej książce "Rzeźnia numer jeden i inne reportaże z Niemiec" oraz wizyta na wystawie "Wiwat Muzeum!" w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Róża Światczyńska
10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie"
Wspominając Jana Webera (w trzydziestą rocznicę śmierci)
11.10-12.00 - Jean Sibelius III Symfonia C-dur op. 52, wyk. Gothenburg Symphony, dyr. Santtu-Matias Rouvali.
12.05-12.45 - Władysław Żeleński Kwartet fortepianowy c-moll op. 61, wyk. Paweł Wakarecy - fortepian, Jakub Jakowicz - skrzypce, Katarzyna Budnik - altówka, Marcin Zdunik - wiolonczela
12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" / Paweł Skawiński - aut. Aldona Łaniewska-Wołłk
13.00-15.00 - "Muzyka w porze lunchu" - prowadzi Przemysław Psikuta
Monachium, Hercules Hall, 27 V 2022; Fryderyk Chopin II Koncert fortepianowy f-moll op. 21. Jean Sibelius II Symfonia D-dur op. 43.Wyk. Emanuel Ax - fortepian, Bavarian Radio Symphony Orchestra, dyr. Hannu Lintu.
15.50-16.00 - "Słowem gramy" - prowadzi Michał Dębski
Ewa Bem Trudniej wierną być w sobotę, sł. Andrzej Bianusz, muz. Roman Orłow; Wojciech Młynarski Kartoflanka, sł. Wojciech Młynarski, muz. Roman Orłow.
16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla
Hinode (日の出) to japoński wschód słońca. Hinode Tapes jest eksperymentalną próbą uwolnienia się od dotychczasowych ścieżek artystycznych, którymi kroczyli muzycy. Artyści: Piotr Chęcki, Piotr Kaliński i Jacek Prościński - swoje inspiracje czerpią z wielu źródeł, a na ich debiutanckim albumie słychać echa ambientu, free jazzu, a nawet shoegaze'u oraz post-rocka. Co znajdzie się programie "Miejscówki z Dwójką" - gitarzysta Piotr Kaliński (o godzinie 16.30).
Ponadto w audycji o najbliższym koncercie "Jazz.pl", którego bohaterem będzie saksofonista Andrzej Olejniczak. Bartek Chaciński zapowie kolejną odsłonę plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku. Omówimy także Festiwal Geat September, który właśnie rozpoczyna się w Łodzi.
17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" - aud. Michała Szułdrzyńskiego
18.00-21.30 - "Filharmonia Dwójki" - transmisja XVI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego / finały - prowadzi Andrzej Sułek, komentują: Magdalena Łoś i Marcin Majchrowski
21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Bystry David Foster Wallace - aut: Dorota Gacek
22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / "Nowa Polska" - prowadzi Ewa Szczecińska
Andrzej Karałow /Jerzy Przeździecki "Ideal Limit". W trakcie audycji - transmisja ogłoszenia wyników Konkursu im. Wieniawskiego.
23.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzą Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński
LITERATURA W DWÓJCE:
11.00-11.10 - "To się czyta" / Maryna Miklaszewska "Proces Szolema Szwarcbarda, mordercy atamana Symona Petlury", czyta Łukasz Lewandowski
15.00-15.15 - "Literacka sjesta" / Edgar Allan Poe "Opowieść Artura Gordona Pyma", przekład Stanisława Sierosławskiego, czyta Krzysztof Kołbasiuk.
"Informacje po ukraińsku w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00.
00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Michalina Szymborska
Współczesne wyzwania kina historycznego w kontekście edukacji młodzieży. Gościem audycji Tadeusz Syka - reżyser, scenarzysta, producent filmowy i telewizyjny. Współtwórca ponad stu programów telewizyjnych o tematyce społecznej i kulturalnej oraz filmów dokumentalnych o losach Polonii w USA, Australii i Afryce. Jego debiut fabularny z 2021 roku opowiadał o nieznanym, wojennym wątku Stefana Wyszyńskiego w czasie powstania warszawskiego - film "Wyszyński - zemsta czy przebaczenie". Obecnie pracuje na filmem fabularnym o powstaniu styczniowym.
02.00-04.00 - "Od punka do franka" - Radosław Okrasko
04.00-06.00 - "Trójka budzi" - Michał Grabkowski
06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Piotr Firan
W Światowy Dzień Mediacji o powodach, dla których dochodzi do sytuacji konfliktowych i o najlepszych sposobach na rozładowanie napięć. O tym w rozmowie z Magdaleną Grudziecką, wiceprezeską Polskiego Centrum Mediacji. Ponadto o tym, że konflikty oraz metody ich rozwiązywania to bardzo popularny temat wśród filmowców. Kargul i Pawlak, Tom i Jerry czy Batman i Joker. Odwieczni wrogowie, którzy nie mogą istnieć bez siebie. Rozmowa z Arturem Cichmiński, filmoznawcą.
Poza tym, o tym, że w pracy spędzamy większość swojego dnia i to właśnie w tam jesteśmy najbardziej narażeni na konflikty z innymi. Rozmowa z dr hab. Joanną Żukowską, prof. SGH.
Wstyd, zazdrość czy po prostu rutyna prowadzą do poważnych konfliktów w związku. W tym aspekcie życia często też potrzebujemy mediacji. Przedstawimy sposób na dobrą rozmowę z partnerem i techniki łagodzenia konfliktów. Rozmowa w studio z Aleksandrą Plewka, psychologiem i seksuologiem.
08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz
Gościem Krzysztof Sobolewski, sekretarz generalny PiS.
09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Tomasz Miara
Z uwagi na Dzień Statystyki postanawiamy pochylić się nad najciekawszym zbiorem danych, które dotyczą Polaków. O tym jakie informacje były zbierane podczas Narodowego Spisu Powszechnego i czego ciekawego możemy się z nich dowiedzieć - w rozmowie z doktorem Dominikiem Rozkrutem, Prezesem Głównego Urzędu Statystycznego.
W cyklu "Trójka po królewsku" - zamek w Niemodlinie, który ma ponad siedemset lat i jest jednym z największych zamków w Polsce. W otaczającym parku można spotkać stado danieli, a w komnatach oglądać m.in. zbiór ikon, a w zamkowej kaplicy… wziąć ślub.
Z kolei w "Informatorze ekonomicznym" o najnowszych danych GUS o zatrudnieniu, wynagrodzeniach, cenach produkcji i produkcji przemysłowej - komentarze i prognozy.
W cyklu "Niezła historia" przypomnienie wydarzenia z 1962 roku, kiedy rozpoczęła się wojna chińsko - indyjska zwana też sino-indyjskim konfliktem granicznym. Dlaczego doszło do tego konfliktu, co było przedmiotem sporu? W jaki sposób zakończyła się ta wojna? Konflikt dotyczył dwóch obszarów spornych: Aksai Chin i tzw. NEFA.
12.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Marta Piasecka
W audycji wizyta w Centrum Sztuki Współczesnej, gdzie otwarto wystawę Konrada Dobruckiego "Warstwy". Wystawa inauguruje cykl prezentacji młodych twórców w CSW, a gościem Trójki - Konrad Dobrucki, artysta.
Slam poetycki, czyli amatorskie pojedynki na poezję. Za pierwszy polski slam można uznać tzw. ucztę grudniową, która odbyła się 25 grudnia 1840 roku w Paryżu i była improwizowanym pojedynkiem poetyckim między Adamem Mickiewiczem i Juliuszem Słowackim. O tej formie artystycznej rywalizacji, która po dziś dzień cieszy się popularnością w rozmowie z mistrzynią Warszawy w slamie - Magdaleną Walusiak. Z kolei w cyklu "Fajny film" o tym, że slam poetycki czyli amatorskie pojedynki na poezję odbywają się co tydzień w różnych miejscach Polski. Dziś rywalizacja będzie odbywać się w Białymstoku.
W Toruniu trwa Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek Spotkania. To jeden z najważniejszych festiwali tego typu w Europie. Podczas imprezy można obejrzeć nie tylko najlepsze przedstawienia, lecz także zapoznać się techniką animacji lalek. O tym Zbigniew Lisowski, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek Spotkania. A skoro o teatrze lalek - to forma spędzania czasu nie tylko dla dzieci i rodzin. To także kultura poważna, wręcz ambitna. Lalki i co najważniejsze aktorzy potrafią w ten sposób pertraktować o problemach społecznych oraz nadchodzących dla świata niebezpieczeństwach. O tym Lucyna Kozień, red. naczelna pisma "Teatr lalek".
15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej
18.10 - "Trójkowy komentarz dnia" - Bartłomiej Graczak
Gośćiem Andrzej Halicki, Koalicja Europejska (Platforma Obywatelska).
19.00-21.00 - "W tonacji Trójki" - Grzegorz Hoffmann
21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Wojciech Reszczyński
Organizacja przyszłych wyborów parlamentarnych. Dwie strony polskiego "konfliktu" oskarżają się wzajemnie o zamiar fałszowania wyborów. PiS proponuje utworzenie liczącego 70 tysięcy ludzi Korpusu Ochrony Wyborów, podobnie Platforma Obywatelska. Równocześnie ruszają zmiany legislacyjne. Ma być większa ilość komisji i nowe metody liczenia głosów. Co na to przedstawiciele Stowarzyszenia Ruch Kontroli Wyborów, dzięki któremu poprzednie wybory były bardziej transparentne, a poza tym uruchomiły oddolny społeczny ruch obywateli chcących sprawiedliwych wyborów, ruch nie inicjowany przez partie polityczne. RKW działa w całej Polsce. Także ma konkretne propozycje dotyczące organizacji wyborów przypadających za rok.
22.00-23.00 - "Wieczór w Trójce" - Jacek Pietrasik
22.10 - Serial reportażowy - "Ukrainka pod Wawelem" odc.3 / Martyna Kozak
22.30 - "Trójka literacka" - Tomasz Zapert
"Detektyw literacki" - Piotr Kitrasiewicz o pisarzach wprzężonych w tryby komunistycznej ideologii.
22.45 - kolejny odcinek powieści "Reytan. Upadek Polski" Jarosława Marka Rymkiewicza. Czyta Andrzej Masztalerz.
23.00-00.00 - "Białe szumy" - Justyna Grabarz
20.33 - "Szkiełko i oko" - zaprasza Dorota Kania
W środę obchodziliśmy 38. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. O kapelanie Solidarności i jego działalności opowie w Polskim Radiu 24 prof. Jan Żaryn, historyk, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
22.06 - "Nakręceni - magazyn premier filmowych" - zapraszają Piotr Gociek i Łukasz Adamski
Rozmowa o najgorętszych premierach filmowych i serialowych tygodnia. W audycji publicyści Piotr Gociek i Łukasz Adamski dyskutują nie tylko o premierach kinowych, ale także o najważniejszych produkcjach sygnowanych przez popularne portale filmowe.
W tym tygodniu tematem audycji będą: "Silent Twins" - polsko-amerykańsko-brytyjski film w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej, "Amsterdam" - amerykańska komedia w reżyserii Davida O. Russella oraz dramat "Ojciec Stu" w reżyserii Rosalind Ross.
06.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - Kamil Jasieński
W audycji o tym, czym się różni jubilat od solenizanta - to w cyklu "Ojczysty, dodaj do ulubionych", we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. Ponadto o darmowej grze przygotowywanej od 40 lat i zaproszenie na Splat!FilmFest - festiwal nowego kina grozy, fantastyki, kina gatunkowego i bezkompromisowego kina arthousowego, odbywający się w Warszawie i Wrocławiu, a także online.
10.00-12.00 - "Stacja Kultura" - Kasia Dydo
Rozmowa z Magdaleną Różczką o jej roli w filmie "Brigitte Bardot Cudowna" w reżyserii Lecha Majewskiego. Ponadto odwiedziny Czytelni Instytutu Fotografii Fort, która powstała by gromadzić i udostępniać zbiory albumów fotograficznych i książek o fotografii zarówno profesjonalistom, jak i szerokiej publiczności.
12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Weronika Puszkar
Ze studentami z Koła Energetyków z Politechniki Warszawskiej porozmawiamy o prądzie - jaką drogę pokonują prąd, zanim trafi do naszych domów? Gdzie i jak jest produkowany? I później skąd bierze się w naszym gniazdkach? Dlaczego wysiadają korki? Co to tak naprawdę oznacza?
17.00-19.00 - "Top - Trochę optymizmu popołudniem" - Jan Olejniczak
Studenci Uniwersytetu Warszawskiego stworzyli aplikację, która zbiera różne studenckie zniżki. Wyjście do kina, restauracji czy na kawę to dzisiaj coraz większy wydatek. Dzięki aplikacji możemy zaoszczędzić kilka złotych. Są w niej też promocje na książki i zaproszenia do miejsc kultury.
22.00-00.00 - "Tłusty czwartek" - duet Miętha
Nowa, świeża muzyka i beaty na styku hip-hopu, soulu, elektroniki oraz brzmień R&B. Usłyszymy dokonania takich wykonawców, jak m.in. afro-brytyjska wokalistka Iamddb, Umi, czy choćby amerykański producent Nosaj Thing.
07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Europejski Dzień Seniora – co dzieci mogą zrobić dla starszych osób? Jak o nie dbać i im pomagać? Posuniemy kilka pomysłów od jednorazowej pomocy, po pomoc stałą. Starsi ludzie często są samotni i ogromną pomocą może być dla nich obecność drugiego człowieka, lub rozmowa.
11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" - Kiedy powstał pierwszy komputer, jak był duży i w jakim celu został skonstruowany? Czy dzisiaj możliwe jest życie bez nich, i jakie funkcje mogą pełnić w przyszłości.
15.00-18.00 - "Popołudnik w PRD" - Międzynarodowy Dzień Szefa Kuchni Dzisiaj zastanowimy się jak wyglądają nasze kuchnie, co się w nich znajduje i jak należy używać poszczególnych sprzętów. Podzielimy się również naszymi przepisami - tymi ulubionymi oczywiście.
18.00-19.00 - "Lista przebojów Polskiego Radia Dzieciom" - 185. Notowanie Listy Przebojów dla najmłodszych. Audycja, nad którą kontrolę przekazujemy naszym młodym słuchaczom. Na podstawie głosów, które oddają na naszej stronie na swoje ulubione piosenki, tworzymy zestawienie i co tydzień wzbogacamy je o dwie nowe propozycje.
21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - "Niespokojny maluch". Dzieci są mądre, kochane i… wymagające, zwłaszcza te, które są bardziej czujne i pobudliwe niż inne niemowlęta. Niespokojny maluch, nowy poradnik dr Mary Sheedy Kurcinki, autorki bestsellerowego Temperamentnego dziecka, powstał właśnie z myślą o niemowlakach, które mają bardziej wrażliwą naturę, i o ich rodzicach. Może okazać się niezastąpionym przewodnikiem po pierwszych 18 miesiącach życia niespokojnego maluszka. Gość: Agnieszka Skoczylas - jest psycholożką i terapeutką pracującą z dziećmi i rodzicami (w tym rodzicami niemowląt), zajmuje się również wczesnym diagnozowaniem nieprawidłowości rozwojowych, pisze artykuły z zakresu psychologii rozwoju dziecka z perspektywy rodzicielstwa bliskości.
.
08.00 - "Laureaci nagrody Polskiego Radia" - Anna Skulska
W programie Anna Skulska przedstawi interpretacje wybranych utworów Chopina w wykonaniu Jana Ekiera – laureata VIII nagrody na III Konkursie Chopinowskim (1937). Usłyszymy m. in. Mazurek fis-moll op. 6 nr 1, Sonatę h-moll op. 58, Nokturn c-moll op. 48 nr 1 oraz Balladę f-moll op. 52.
18.00 - Audycja specjalna - Marta Jankowska [PREMIERA]
Podobno nie ma ludzi "niezastąpionych". Jan Weber był jednak zdecydowanie postacią niezastąpiona i niepowtarzalna. Zapraszamy na audycje specjalna przygotowana z okazji 30. rocznicy śmierci Redaktora. Razem z Krzysztofem Lipką i Maciejem Grzybowskim będziemy wspominać Jana Webera w tym szczególnym dniu, wrócimy do jego mikrofonowych początków, niezwyklej kolekcji nagrań, misji radiowej, której poświęcił swoje życie.
22.00 - Audycja specjalna - Jakub Puchalski [PREMIERA]
XVI Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego - kolejne odcinki kontrapunktują tegoroczny turniej, przedstawiając najchwalebniejsze momenty jego historii oraz wybitne interpretacje utworów obowiązujących w kolejnych etapach Konkursu.
Zapraszamy!