Polskie Radio

Aktualności Europejskie

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2014 15:05
Trójstronne negocjacje gazowe. Unijne rekompensaty dla polskich rolników. Rosyjskie niebo zamknięte dla samolotów z UE. Antyimigracyjna wypowiedź na Wyspach Brytyjskich. Apel o pomoc UE w konflikcie izraelsko-palestyńskim.
Audio

- Bruksela podejmuje kolejne próby zorganizowania trójstronnego spotkania między Unią Europejską, Rosją a Ukrainą. Celem negocjacji ma być rozwiązanie sporu gazowego. Pod koniec sierpnia planowane są w Moskwie unijno-rosyjskie rozmowy w tej sprawie.

- 7 sierpnia ma się odbyć spotkanie polskich ekspertów z Komisją Europejską w sprawie strat polskich sadowników i rolników w związku z rosyjskim embargiem. Oficjalny wniosek o wypłatę rekompensat ma być wkrótce przesłany do Brukseli.

- W odpowiedzi na unijne sankcje, Rosja może zamknąć przestrzeń powietrzną nad Syberią dla samolotów pasażerskich z krajów Unii Europejskiej. Unijne sankcje doprowadziły do upadku rosyjskich tanich linii, dotowanych przez rosyjski rząd.

- W mediach na Wyspach Brytyjskich pojawiły się przecieki z przemówienia wicepremiera Nicka Clegg'a. Polityk, który do tej pory wykazywał sympatię do imigrantów i Wspólnoty, teraz zaostrza ton. Clegg mówi o stosunkach pomiędzy Londynem a krajami, które w przyszłości wstępować będą do Unii Europejskiej. Według niego trzeba zmienić zasady tak, by nie powtórzył się napływ imigrantów, jak ten sprzed dziesięciu lat, gdy na Wyspy Brytyjskie przybywali Polacy.

- Szef hiszpańskiej dyplomacji zaapelował do Wspólnoty o dołożenie większych starań w doprowadzeniu do stałego zwieszenia broni między Palestyńczykami a Izraelem.

Zobacz więcej na temat: Euranet Plus