Finansowana m.in. ze środków Programu Kulturalnego Komisji Europejskiej wystawa "Świat sułtana - Osmański Orient w sztuce renesansu" prezentowana jest w brukselskim muzeum BOZAR. Jej współorganizatorem jest Muzeum Narodowe w Krakowie. Ilustruje wzajemne wpływy kultury tureckiej i europejskiej i można na niej zobaczyć m.in. dzieła Dürera, Memlinga, Tycjana, Tintoretta i Veronese'a. Barbara Schabowska rozmawiała z jednym z kuratorów wystawy - Michałem Dziewulskim.
Jedną z platform współpracy między instytucjami kultury z kilkunastu krajów Unii jest Europejska Sieć Akademii Operowych ( European Network of Opera Academies). ENOA zrzesza instytucje, które stawiają sobie za wspólny cel budowane silnych fundamentów opery przyszłości. To właśnie stawia sobie za cel - działająca przy warszawskim Teatrze Wielkim - Akademia Operowa. Opowiada o tym Beata Klatka z Teatru Wielkiego.
Rozpoczęła się rejestracja do programu Idea Camp 2015, stworzonego przez organizację European Cultural Foundation. Instytucja, której projekty były już wielokrotnie dofinansowywane przez Unię Europejską, ma nadzieję ściągnąć na kilkudniowe warsztaty do Szwecji najbardziej zaangażowanych europejskich działaczy, którzy mają swoją własną wizję zmiany świata. Mówią twórcy programu, Charles Beckett i Vivian Paulissen.
Zakończyła się pierwsza sesja tegorocznej edycji EKRAN+ wspieranego przez Program EU Kreatywna Europa - MEDIA. To program dla profesjonalistów filmowych. W tym roku do programu zakwalifikowało się dziewięć zespołów z Polski, Izraela, Turcji, Austrii, Szwajcarii, Chorwacji, Litwy, Francji i Hiszpanii. Kolejna sesja programu EKRAN+ odbędzie się między 22 a 28 kwietnia 2015 i będzie poświęcona pracy nad wybranymi scenami z udziałem polskich aktorów. O szczegółach opowiada Agnieszka Marczewska.
O tym jakie tematy dotyczące UE znalazły się w prasie europejskiej- Beata Płomecka z Brukseli.