1/ Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker wygłosił orędzie o stanie Unii Europejskiej. “Dziś kluczowym priorytetem jest i musi być opanowanie kryzysu migracyjnego” – mówił przewodniczący KE. „Unia Europejska zmagająca się z migracją, kryzysem gospodarczym i wojnami w sąsiedztwie musi przyczynić się do rozwiązania tych problemów” – stwierdził przewodniczący PE Martin Schulz, otwierając debatę. Materiał Agaty Kasprolewicz. „Euranet Plus News Agency”.
2/ Jak poprawić wizerunek Unii Europejskiej w oczach Europejczyków – zastanawiano się nad tym na Forum Ekonomicznym w Krynicy. Autor: Michał Strzałkowski. „Euranet Plus News Agency”.
3/ Parlament Europejski poparł projekt Komisji Europejskiej, w którym zakazano klonowania zwierząt, poszerzając ten zakaz o klonowanie wszystkich zwierząt hodowlanych, klonowanie potomstwa tych zwierząt oraz import wszelkich produktów pochodzących z klonowania na teren UE. Obywatele UE są zdecydowanie przeciwni żywności wytwarzanej ze sklonowanych zwierząt lub ich potomków, większość obywateli nie akceptuje również klonowania do celów hodowlanych. Zgodnie z przyjętymi poprawkami, przepisy przyjęły formę rozporządzenia, bezpośrednio obowiązującego we wszystkich państwach członkowskich, a nie dyrektywy, która wymagałaby dalszych zmian w przepisach krajowych. Parlament poszerzył także zakaz, aby objąć nim wszystkie zwierzęta hodowlane, a nie tylko bydło, świnie, owce, kozy i konie, jak wnioskowała Komisja Europejska. Autor: Adrian Bąk. „Euranet Plus News Agency”.
4/ Prze wsparciu funduszy unijnych, w Akademii Górniczo-Hutniczej trwają prace nad programem komputerowym, który pozwoli "porozumiewać się" człowiekowi z komputerem. Program będzie miał zastosowanie w call center różnych instytucji. Autor: Dorota Truszczak.
5/ W roku 2012 Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii otrzymali John Gurdon i Shinya Yamanaka za odkrycie, że dojrzałe komórki organizmu można cofnąć w rozwoju do etapu komórek macierzystych, które potem można ponownie przekształcić w dowolne komórki organizmu. Uzasadniając swą decyzję Komitet Noblowski napisał wówczas, że nagroda została przyznana "za odkrycia dowodzące, że dojrzałe komórki mogą być przeprogramowane w macierzyste komórki pluripotentne". I właśnie prace nad takimi komórkami pluripotentnymi iPS prowadzi profesor Maciej Wiznerowicz z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, laureat programu „Welcome” finansowanego ze środków Unii Europejskiej, w ramach działania „Wzmocnienie potencjału kadrowego nauki”. Autor: Krzysztof Michalski.