Firmy technologiczne, dubajskie przysmaki oraz samotne podróże kobiet

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2025 18:00
W środowej audycji "Świat 4.0" porozmawiamy o akcji "Droga kobiet", nowej książce Sylwii Czubkowskiej oraz o modzie na dubajską czekoladę. 
Świat 4.0
"Świat 4.0"Foto: Shutterstock

Po godzinie 16.00 studio Czwórki odwiedzi Sylwia Czubkowska. Autorka w swojej najnowszej książce "Bóg Techy. Jak wielkie firmy technologiczne przejmują władzę nad światem?" opowiada o tym, co dzieje się z nami i naszymi danymi od momentu zalogowania się do sieci. Sylwia Czubkowska, ekspertka w dziedzinie nowych technologii, odbyła dziesiątki rozmów z ekspertami z różnych krajów i przestudiowała tysiące stron dokumentów, żeby poznać i ujawnić wzorzec, stosowany powszechnie przez wielkie firmy technologiczne. To dzięki niemu te korporacje coraz bardziej się wzbogacają i powiększają swoją władzę. Kim są dla nich użytkownicy technologii? Czy są bezradni wobec technologicznych imperialistów?

Po godzinie 16.40 wysłuchamy materiału przygotowanego przez Alicję Michalską kulisach mody na dubajskie przysmaki. Dlaczego pokochaliśmy dubajską czekoladę? Czym różni się od belgijskiej? I jakie są ciemne strony popularności pistacji?

W drugiej godzinie audycji porozmawiamy o zaczepianiu, niewybrednych komentarzach, nachalnych propozycjach oraz molestowaniu. Na takie zachowania narażone są samotnie podróżujące kobiety. Doświadczyła takich seksistowskich i agresywnych zachowań Aleksandra Wierzbowska, dokumentalistka i podróżniczka, założycielka studia kreatywnego Untold Stories oraz inicjatorka akcji Droga Kobiet. Czy kierunek podróży może kobietom zagwarantować bezpieczeństwo, albo - wprost przeciwnie - narazić je na zagrożenia? Jak się przed nimi obronić?

***

Na audycje "Świat 4.0" w środę (21.05) o godzinie 16.00 zaprasza Weronika Puszkar.

gV

Czytaj także

Sprzątanie świata. "Zacznij od własnego podwórka"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 15:00
- Ludzie śmiecą, najczęściej nie zdając sobie sprawy z tego, jak jest to niebezpieczne dla nich i dla planety, dlatego tak ważna jest edukacja - podkreślał Grzegorz Mikosza z Fundacji Nasza Ziemia, główny koordynator akcji "Sprzątanie świata - Polska". 
rozwiń zwiń