Polskie Radio

"Sacrum Profanum" 2015 na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2015 21:00
W niedzielę 13 września w Krakowie rusza 13. odsłona "Sacrum Profanum". Program 2 Polskiego Radia, patron festiwalu, zaprasza na transmisje koncertów.
Audio
  • Filip Berkowicz zaprasza w rozmowie z Justyną Nowicką na festiwal Sacrum Profanum (Wybieram Dwójkę)
  • Relacja Jacka Hawryluka z festiwalu Sacrum Profanum (Wybieram Dwójkę)
Fragment plakatu 13. Festiwalu Sacrum Profanum
Fragment plakatu 13. Festiwalu "Sacrum Profanum"Foto: mat. promocyjne

W ramach "Sacrum Profanum" (13-19 września 2015) będzie można usłyszeć utwory najlepszych kompozytorów wykonujących muzykę współczesną, czołowe zespoły zagraniczne specjalizujące się w interpretacji muzyki współczesnej, a także gwiazdy światowej sceny alternatywnej.

W poniedziałek - 14 września o godz. 20.00 - zapraszamy na transmisję koncertu "Bryce Dessner – Garcia Counterpoint / Music for Wood and Strings / St. Carolyn by the Sea / Lachrimae", podczas którego wystąpią bracia Bryce i Aaron Dessnerowie z The National – jednego z najważniejszych zespołów rockowych ostatnich lat. W trakcie krakowskiego koncertu muzycy zaprezentują materiał z ostatnich płyt Bryce’a z udziałem specjalnie zaproszonych na tę okazję znakomitych gości: formacji Sō Percussion, dyrygenta André de Riddera i Sinfonietty Cracovii.

Dzień później - 15 września o godz. 20.00 - słuchaczy Programu 2 czeka kolejna transmisja. Choć multiinstrumentalista Richard Reed Parry na co dzień gra w słynnej grupie rockowej Arcade Fire, na festiwalu "Sacrum Profanum" przedstawi kompozycje ze swojego eksperymentalnego albumu "Music For Heart and Breath". Każdy z występujących muzyków zagra te kompozycje w sposób zsynchronizowany ze swoim oddechem lub z biciem swego serca. Tę niezwykłą muzykę będzie można usłyszeć w wykonaniu Parry’ego oraz zespołu Stargaze i jego kolegów z The National: Bryce’a i Aarona Dessnerów.

W czwartek - 17 września o godz. 20.00 - Dwójka poleca koncert, w trakcie którego muzycy goszczący w Krakowie oddadzą hołd pionierowi wykorzystywania niekonwencjonalnych dźwięków w muzyce: Johnowi Cage’owi. W programie wydarzenia zatytułowanego "We Are All Going In Different Directions – A John Cage Celebration" znajdzie się hipnotyczna rytmika Martina Schmidta z Matmos oraz nieoczywiste i niebanalne, ale piękne dźwięki tworzone przez Sō Percussion.

jp/mm

Zobacz więcej na temat: koncert Sacrum Profanum
Czytaj także

Festiwal Wratislavia Cantans na antenie Dwójki!

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2015 18:46
Rozpoczynające się w niedzielę 6 września wrocławskie święto muzyki będzie w tym roku połączone z otwarciem gmachu Narodowego Forum Muzyki. Program 2 Polskiego Radia, patron medialny wydarzenia, zaprasza słuchaczy na transmisje festiwalowych koncertów.
rozwiń zwiń