Polskie Radio
Section05
Sacrum Profanum

Festiwal Sacrum Profanum tym razem jeszcze odważniejszy

- W tym roku chcemy tym mocniej, tym pełniej pokazać właśnie to, czym Sacrum Profanum jest, sięgając po jeszcze większe stylistyczne zróżnicowanie, trochę samych siebie prowokując do jeszcze dalszych poszukiwań, ale też zapraszając do trochę odważniejszych prób na własnej percepcji czy swojej wrażliwości - Krzysztof Pietraszewski, dyrektor artystyczny festiwalu.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla muzyka współczesna Kraków

Gdzie sacrum łączy się z profanum – inspirująca i kontrowersyjna postać Jánosa Esterházyego

Dwa tematy, które łączy sztuka. Pierwszy z nich to życie polsko-węgierskiego arystokraty Jánosa Esterházyego. Drugi – nowe stacje drogi krzyżowej w warszawskiej archikatedrze. Jak podkreśla Arkadiusz Gołębiewski, prowadzący "Klub Trójki" – to sacrum, które zainspirowało twórców i stało się podstawą do stworzenia dzieł kultury. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Arkadiusz Gołębiewski

Sacrum Profanum. Gatunki muzyczne też wymierają

- Zagrożone wyginięciem są nie tylko fauna i flora. Umierają języki, tracimy, obok bioróżnorodności, różnorodność kulturalną, wiele sfer naszego życia wymaga troski i zainteresowania. (…) Wyginięciem zagrożone są również gatunki muzyczne. Tak lubię myśleć o tych gatunkach, które prezentujemy na Sacrum Profanum. Jest to kultura niszowa, wymagająca zarówno publicznego mecenatu, jak i zaangażowanej publiczności - mówi na antenie Programu 2 Polskiego Radia Krzysztof Pietraszewski, dyrektor artystyczny Sacrum Profanum.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek Kraków muzyka współczesna opera perkusja ekologia biologia

"Gatunki zagrożone wyginięciem". Przed wrześniowym Festiwalem Sacrum Profanum

- Jeżeli uda nam się wprowadzić w drażniący, drapiący dyskomfort naszego odbiorcę, publiczność, to możemy poczuć, że się udało, bo skłoniliśmy do refleksji albo pozostawiliśmy w lekkim szoku - mówił w Dwójce Krzysztof Pietraszewski, dyrektor Festiwalu Sacrum Profanum. Na naszej antenie opowiedział o założeniach tegorocznego festiwalu, który odbędzie się na początku września.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla muzyka współczesna ekologia

Sacrum Profanum 2020. Festiwal niczym produkcja filmowa

- Od początku staraliśmy się patrzeć na wszelkie ograniczenia związane z pandemią jako na motywator do kreatywności, a wejście w internet staraliśmy się przekuć w atut. Doszliśmy do wniosku, że wszelkiego typu hybrydowe rozwiązania na dłuższą metę niekoniecznie się sprawdzają. Minęło pół roku odkąd wybuchła pandemia, więc mieliśmy czas, żeby zaproponować coś więcej - mówił w "Poranku Dwójki" Krzysztof Pietraszewski, kurator 18. Festiwalu Sacrum Profanum.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Siwek Dwójka online

Inauguracja XVIII Festiwalu "Sacrum Profanum". Transmisja w Dwójce

Dziś zapraszamy do wysłuchania koncertu, który otworzy 18. odsłonę Festiwalu Sacrum Profanum – to jednocześnie pierwsza edycja, odbywająca się całkowicie w internecie. Bohaterem wieczoru będzie jeden z najbardziej obiecujących kompozytorów i producentów młodego pokolenia Stefan Węgłowski. Usłyszymy jego utwór "From 1 to 7", nawiązujący do dawnej muzyki i formy Ars Antiqua. Transmisja w Dwójce od godz. 21.00.
Zobacz więcej na temat:  koncert

Sacrum Profanum. Jak zachęcić do strefy dyskomfortu

- Nasze tegoroczne hasło jest przekornym rzuceniem wyzwania publiczności, która do tej pory do nas nie dotarła, bo była przekonana, że to jest festiwal z "nieludzką muzyką". Staramy się walczyć z takimi stereotypami - mówił Krzysztof Pietraszewski, kurator Sacrum Profanum, który w tym roku odbywa się pod hasłem "Wejdź do strefy dyskomfortu".
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna Piotr Kędziorek muzyka współczesna MUZYKA