Polskie Radio

Festiwal "Dwa Teatry" – dzień drugi

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2017 15:28
Impreza wkracza w decydująca fazę. Tego dnia będzie można wysłuchać wielu wyjątkowych słuchowisk, w Teatrze Wybrzeże przypomiane natomiast zostaną spektakle, które dzięki Teatrowi Telewizji można było obejrzeć w całej Polsce.
Wiktoria Gorodeckaja, która wystąpi w konkursowym słuchowisku Zwierzęca zajadłość Stanisława Barańczaka (Program 3 PR)
Wiktoria Gorodeckaja, która wystąpi w konkursowym słuchowisku "Zwierzęca zajadłość" Stanisława Barańczaka (Program 3 PR) Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Tak samo jak pierwszego dnia, odsłuch słuchowisk rozpocznie się już o 10:00 w sali nr 4 Multikina w Sopocie przy ul. Bohaterów Monte Cassino 63.

Na początek Seans Radiowy, opowieść o ludziach i wydarzeniach z czerwca 1956 roku. Narratorem jest Romek, młody mężczyzna, który zginął 28 czerwca 1956 roku w Poznaniu. Zastrzelił go funkcjonariusz UB. Jako anioł opowiada historię swoją i swoich kolegów, którzy w tym czasie na poznańskie ulice walczyć o godność, wolność i chleb.

Historię powstania Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” poznamy w słuchowisku Nasz Teatr. Jest ono inspirowane działalnością - Stefana Karskiego. - Największym skarbem rodziców, społeczeństwa i narodów jest dziecko. Pragniemy, aby świat, w którym przyjdzie mu żyć, był jeszcze lepszy i jeszcze piękniejszy od naszego - oto słowa, które Stefan Karski powtarzał jak manifest. Takie też przesłanie chciał nieść zarówno dla publiczności, ale też własnych aktorów. Pracę w teatrze - swoją i zespołu - traktował jako edukowanie najmłodszych, jako misję pokazywania dzieciom dobrego i pięknego świata.

Nieco odleglejszą historię prezentuje Lilla Wenda. To dramat z 1893 roku rozgrywający się w czasach przedchrześcijańskich - historia upadku starożytnego ludu Wenedów zamieszkującego tereny nad Bałtykiem. Ten szlachetny lud zostaje najechany przez Lechitów. Tytułowa Lilla pragnie ocalić swoją rodzinę i poddanych, a ma jej w tym pomóc królewska harfa ojca, która jednak - wraz z uwięzieniem króla Derwida - trafia w ręce wroga.

FC Gochy to opowieść osnuta wokół piłkarskiego turnieju o juniorski tytuł Króla Kaszub. Pod fikcyjnymi nazwami rywalizujących ze sobą klubów, kryją się nazwy kaszubskich miejscowości. Głównym bohaterem jest szesnastoletni Michał. Chłopak ma pretensje do ojca, będącego trenerem tytułowej drużyny, że wciąż musi siedzieć na ławce rezerwowych. Nie domyśla się, że ojciec boi się o jego zdrowie. Niedawno Michałowi zmarła matka, pogrążając nastolatka i mężczyznę w żałobie.

Następne będzie słuchowisko poetycko-muzyczne na postawie fragmentów książki Stanisława Barańczaka pt. Zwierzęca zajadłość i inne wiersze. W słuchowisku każdej literze alfabetu przypisano jedno lub więcej zwierząt. To radiowa podróż do zwierzęcego świata. Wiersze ilustrowane są muzyką multiinstrumentalisty Sambora Dudzińskiego i w jego wykonaniu.

Słuchowiska prezentowane podczas drugiego dnia festiwalu Dwa Teatry. Słuchowiska prezentowane podczas drugiego dnia festiwalu Dwa Teatry.

A był w śród nich jeden Samarytanin… inspiracją do napisania słuchowiska były podkreślone czerwoną kredką dwa fragmenty Biblii, którą znaleziono w domu zamordowanej rodziny Ulmów w Markowej pod Łańcutem. Pierwszy o miłosiernym Samarytaninie i drugi o uzdrowieniu dziesięciu trędowatych, wśród których tylko jeden nie był Żydem, lecz Samarytaninem. Przez pryzmat wybranych wersów Pisma Świętego poznajemy historię rodziny Ulmów sprowadzoną do kilku epizodów z ostatnich godzin ich życia.

On i Ona. Starsza Pani i Starszy Pan. Chociaż znają się od dawna nigdy się nie spotkali. Dopiero wypadek sprawia, że stają twarzą w twarz. On chce ją zabrać tam, gdzie znikną wszystkie jej troski. Gdzie dla nikogo nie będzie ciężarem. Każde jego słowo przemawia za słusznością tej koncepcji. Każdy argument jest niepodważalny i prawdziwy jak ból istnienia. Mimo to Starsza Pani nie chce się poddać sile ostatecznej perswazji. Dlaczego jeszcze walczy? Odpowiedzi szukajcie w słuchowisku Ten jeden moment przed świtem.

 Jako przedostatni zaprezentowany zostanie Sponsor. Słuchowisko w lekkiej, dowcipnej formie zwraca uwagę słuchaczy na postępującą komercjalizację świata i na konflikt wartości, którego uczestnikami chcąc nie chcąc jesteśmy wszyscy. W miejscu gdzie teologia dotyka sportu może otworzyć się nowa perspektywa, nowa droga.

Lento rubato to z kolei opowieść o polskim kompozytorze Aleksandrze Kościowie, który wskutek międzynarodowej intrygi zostaje oskarżony o plagiat. Słuchowisko jest satyrą na rynek kultury i sztuki, gdzie sukces komercyjny często ważniejszy jest niż artystyczny. Tekst słuchowiska Marka Kochana zwyciężył w konkursie Dwójki i ZAiKS-u „Muzyka: bohater, inspiracja, pretekst”, rozpisanym z okazji 80-lecia Programu 2.

Oko można nacieszyć ponownie w sali nr 2 Multikina. O 10:30 ruszają prezentacje w kategorii Spektakl Telewizyjny.
Konkurs spektakli Teatru Telewizji MULTIKINO, sala nr 2 Konkurs spektakli Teatru Telewizji MULTIKINO, sala nr 2

Ciekawie zapowiadają się też atrakcje dla najmłodszych. 

Konkurs słuchowisk dla dzieci i młodzieży MULTIKINO, sala "Urodzinowa" Konkurs słuchowisk dla dzieci i młodzieży MULTIKINO, sala "Urodzinowa"

Teatr Wybrzeże w Sopocie przy ul. Bohaterów Monte Cassino 30 pokaże na Scenie Kameralnej spektakle przeniesione z Teatru Telewizji. O 15:00 zobaczymy Ślub a o 18:00 Arkadię. W ramach Dwóch Teatrów Josepha Conrada o 10:00 Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie, przy Alei Franciszka Mamuszki 2, odegra słuchowiska Smuga cienia i Tajfun.

O 17:00 w sopockim wielkim Teatrze Muzycznym będzie można natomiast posłuchać Wielkiej podróży Dorotki. W ramach spotkań z gwiazdami w Państwowej Galerii Sztuki na Placu Zdrojowym od 12 pojawią się Stanisław Brudyny, o 13:30 Olgierd Łukaszewicz, a Danuta Stenka o 15:00.

Wieczorem rusza koncert "Wesele w kurnej chacie. Piosenki Jana Kaczmarka". Początek o 20:30 w Sopocie, Muszla Koncertowa na Placu Zdrojowym.

Zobacz więcej na temat: Dwa teatry 2017