Polskie Radio

Wyjątkowa akcja "100 książek na stulecie niepodległości"

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2018 15:11
Program 3 Polskiego Radia rozpoczyna prezentację najważniejszych dzieł polskiej literatury opublikowanych po roku 1918. Listę stu najważniejszych książek przygotowali wybitni literaturoznawcy. Ale opinia słuchaczy jest dla nas najważniejsza. I dlatego chcielibyśmy, aby to państwo wskazali tę najważniejszą z najważniejszych książek stulecia niepodległości. Głosować można na dziesięć pozycji. Wyniki plebiscytu ogłosimy tuż po 11 listopada. 
Sto książek na Stulecie Niepodległości
Sto książek na Stulecie NiepodległościFoto: Łukasz Haponiuk/PR

Dla tych z państwa, którzy ciekawie uzasadnią swój wybór przygotowaliśmy atrakcyjne nagrody książkowe. Będziemy je rozdawać w środowym wydaniu audycji "Do Południa", a także w sobotnim "Radiowym Domu Kultury". Wystarczy w czasie audycji zadzwonić pod numer, który znają wszyscy słuchacze – dwie dwójki i siedem trójek – (22) 3333333.

Wybrane pozycje będą prezentowane na antenie Trójki codziennie – od poniedziałku do czwartku. Krótkie omówienia pojawią się w porannych i popołudniowych wydaniach "Zapraszamy do Trójki" oraz w paśmie "Do południa". Ale ci z państwa, którzy chcieliby zapoznać się z nimi od razu, mogą to zrobić właśnie tu. Zarówno w wersji tekstowej, jak i dźwiękowej, przygotowanej przez redakcję we współpracy ze znanymi aktorami: Robertem Jarocińskim, Januszem Zadurą i Sebastianem Konradem

Do przygotowania listy najważniejszych polskich książek, napisanych po 1918 roku zaprosiliśmy wybitnych literaturoznawców: Macieja Urbanowskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Krzysztofa Dybciaka - członka  Rady Sztuki przy Ministerstwie Kultury i Sztuki , Dariusza Nowackiego z Uniwersytetu Śląskiego, dyrektora warszawskiego Muzeum Literatury i wykładowcę Uniwersytetu Warszawskiego Jarosława Klejnockiego oraz Krzysztofa Koehlera – dyrektora programowego Instytutu Książki. Każdy z zaproszonych podał swoje typy i w ten sposób powstała okrągła setka tytułów. Znalazły się w niej bodaj wszystkie najważniejsze nazwiska polskiej literatury XX i początków XXI wieku oraz książki, bez których nie sposób sobie wyobrazić intelektualnego krajobrazu ostatniego stulecia takie jak: "Noce i dnie" Dąbrowskiej, "Transatlantyk" Gombrowicza, "Tango" Mrożka, pełna kolekcja najważniejszych tytułów Miłosza, Herberta, Iwaszkiewicza, Szymborskiej czy Herlinga-Grudzińskiego. Od skamandrytów po Świetlickiego i od Żeromskiego po Myśliwskiego. Na liście nie brakuje jednak dowodów, że literacki kanon wciąż ulega przewartościowaniu. Zaskoczeniem może obecność wśród najważniejszych książek stulecia pozycji mało znanych. Stało się tak np. z tego powodu, że ich autorzy mieszkali na emigracji, publikowali w niszowych wydawnictwach i nie mieli kontaktu z czytelnikami w kraju. Dziś czas nadrobić te zaległości.

Zachęcamy do udziału w głosowaniu i mamy nadzieję, że ten rodzaj literackiej zabawy przypadnie państwu do gustu.