X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio

Na Wniebowzięcie zakończone żęcie

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2018 11:00
W kulturze ludowej zioła i inne święcone dary leczyły ludzi i zwierzęta, przypisywano im właściwości czarodziejskie. Już sama obecność bukietu z odpowiednio dobranymi roślinami odstraszała uroki. Zioła, zboża, warzywa, dary ziemi przynoszone Matce Boskiej do kościoła zwyczajowo kończyły żniwa.
Audio
  • Na Wniebowzięcie zakończone żęcie. Wspomnienia Władysławy Świątek i Marii Bienias (Dwójka/Źródła)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

- Żeby kury nie zdychały, żeby dobrze się nosiły, dodawano im do jedzenia kurze ziele. Jak były małe kurczęta, to się je okadzało ziołami, żeby ładnie się chowały. Nie wiem, czy to było pomocne, ale kury były zdrowe i ładnie się chowały. Teraz to już kurcząt nie okadzam, ale kiedyś to się zawsze kadziło - wspominała lubelskie zwyczaje Władysława Świątek ze Stojeszyna. - Na burze podwieszam pod sufitem brzózki obłamane w kościele na Bożym Ciele, gromnicę zapalam na stole i już się nie boję ani burzy, ani niczego. Z tym się żyło, to się robiło. Teraz inny zrobił się świat - kończy pani Władysława.

- U nas w ogródku mama zawsze sieli: miętę, mirrę i wrotycz. Wrotycz zawsze był od robaków i się go parzyło. U każdego w ogródku musiał być rumianek. Mirra była bardzo pachnącą, kiedyś ją w ogródku każdy miał - wspominała dawne ogrody przydomowe Maria Bienias. - Myślicie, że ktoś kiedyś na wsi kupował nasiona kapusty, marchwi, brukwi czy buraka? Swoje co roku zbierali. Zachowywali najładniejsze rośliny i z ich nasion wysiewali nowe. Zwano je "wysotki". Żeby wzeszły, trzymano je w wełnianym gałganku, nie w jakiejś tam plastikowej reklamówce. Ludzie byli zdrowe.

A co takiego gotowano w dawnych kuchniach, żeby nie chorować? Zachęcamy do odsłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Źródła

Rozmawiała: Anna Szewczuk

Goście: Władysława Świątek, Maria Bienias (pieśniarki i gawędziarki) 

Data emisji: 16.08.2018

Godzina emisji: 15.15

gs/at

Zobacz więcej na temat: Anna Szewczuk kultura ludowa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak