Polskie Radio

Wspieramy Ryszarda Szurkowskiego. Wylicytowaliśmy 47 400 zł!

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2018 10:23
Mówiąc kolarstwo – myślisz Szurkowski. Mówiąc Szurkowski – myślisz kolarstwo. Polski peleton pamięta wielu wspaniałych zawodników, ale to Ryszard Szurkowski był tym najważniejszym, którego jazda elektryzowała miliony kibiców przy trasie, przed radioodbiornikami i telewizorami.
Audio
  • Rozmowa z Ryszardem Szurkowskim z 11 listopada 2018 roku (rozmawiał Krzysztof Kuzak).mp3
  • Ryszard Szurkowski o swoich zwycięstwach - wypowiedź z 2017 roku
  • Zwycięstwo Ryszarda Szurkowskiego w mistrzostwach świata w Barcelonie - sprawozdawca Bogdan Tuszyński
  • Zwycięstwo Ryszarda Szurkowskiego w Wyścigu Pokoju 1971 - meta ostatniego etapu w Pradze - sprawozdawca Tadeusz Cegielski
Ryszard Szurkowski
Ryszard SzurkowskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W czerwcu 2018 roku Ryszard Szurkowski bardzo poważnie ucierpiał w kraksie podczas wyścigu weteranów w Kolonii, po którym przeszedł kilka operacji kręgosłupa i rekonstrukcji twarzy. Od kilku miesięcy intensywnie rehabilituje się  w Konstancinie-Jeziornie. Aby ułatwić mistrzowi powrót do zdrowia, w radiowej Jedynce zorganizowaliśmy na jego rzecz licytację pamiątek, które z tej okazji przekazali wybitni polscy sportowcy.

- Jeżeli widzi się poprawę tego, co się w człowieku dzieje, to można być dobrej myśli i ta pozytywna myśl tworzy lepszą atmosferę niżby w organizmie nic w tym kierunku się nie działo. Po tych kilku miesiącach są już postępy, mam możliwość ruszyć ręką. Może jeszcze nie przenosić góry, ale już poruszać jedną, poruszać drugą ręką. Od kilku tygodni zaczynają pracować mięśnie nóg. Dziękuję wszystkim, którzy myślą o mnie w tej dosyć trudnej dla mnie chwili. Czuję to wsparcie i wszystkim mogę dzisiaj powiedzieć: oby do zobaczenia – mówi Ryszard Szurkowski.

Andrzej Supron o radiowej akcji wsparcia Ryszarda Szurkowskiego 

Licytacja odbyła się na antenie Programu 1 Polskiego Radia 18 grudnia. Uzyskane podczas zbiórki pieniądze - 47 400 zł - zostaną przekazane Fundacji "Stowarzyszenie Lions Club Poznań 1990", która organizuje zbiórkę pieniędzy na rehabilitację Ryszarda Szurkowskiego.

Przedmioty na licytację przekazali: Agnieszka Radwańska, Michał Jurecki, Kajetan Kajetanowicz, Łukasz Kubot, Czesław Lang, Włodzimierz Lubański, Jakub Przygoński, Kamil Stoch, Sobiesław Zasada

***

Gdy na "zachodnich" szosach dominował Belg Eddy Merckx, w bloku wschodnim niedościgniony był właśnie Szurkowski. Sławę przyniósł mu Wyścig Pokoju. Debiutował w 1969 roku.  23-letni wtedy kolarz wygrał drugi etap i przez kilka dni był liderem klasyfikacji generalnej, a ostatecznie do mety w Berlinie dojechał drugi. To było preludium do jego późniejszych sukcesów. W Wyścigu Pokoju zwyciężał czterokrotnie – w 1970, 1971, 1973 i 1975 roku. Wygrał też 13 etapów. Wrażenie robi również inna statystyka – przejechał w tym wyścigu 89 etapów, z czego 52 w koszulce lidera.

Czesław Lang o akcji wsparcia Ryszarda Szurkowskiego:

W kolekcji ma m.in. dwa srebrne medale olimpijskie w jeździe drużynowej na czas – w 1972 roku w Monachium i cztery lata później w Montrealu. Zdobył też cztery medale mistrzostw świata amatorów (dwa indywidualne i dwa w zespole), w tym ten najsłynniejszy z 1973 roku z Barcelony, gdy w wyścigu ze startu wspólnego zaatakował z czteroosobowej grupy, zwyciężył i wywalczył tęczową koszulkę (drugi był wtedy Stanisław Szozda). Na tych samych mistrzostwach triumfował z kolegami w drużynie. Biało-czerwoni powtórzyli ten sukces dwa lata później w Yvoir. W 1974 roku w Montrealu w rywalizacji ze startu wspólnego był drugi, przegrywając tylko z rodakiem Januszem Kowalskim. Co ciekawe, Szurkowski nigdy nie triumfował w Tour de Pologne. Wygrał za to aż 15 etapów i jest pod tym względem rekordzistą tej imprezy.

Po zakończeniu kariery w latach 1984-1988 był trenerem reprezentacji Polski. Największe sukcesy osiągnął z Lechem Piaseckim, który pod jego wodzą w 1985 roku wygrał Wyścig Pokoju i został mistrzem świata amatorów w wyścigu ze startu wspólnego. Trzy lata później doprowadził polski zespół do srebrnego medalu olimpijskiego w wyścigu drużynowym podczas igrzysk w Seulu.

Szurkowski był też założycielem pierwszej polskiej zawodowej grupy kolarskiej (1988), a później m.in. prezesem Polskiego Związku Kolarskiego (2010-11). W Warszawie prowadzi sklep rowerowy.

Przyjaciel Polskiego Radia, jeden z ośmiu sportowców wyróżnionych tytułem „Osobowości sześćdziesięciolecia Kroniki Sportowej”.

***

Znani sportowcy w ramach wsparcia akcji radiowej Jedynki przeznaczyli niezwykle atrakcyjne przedmioty na licytację: 

Sukienka Agnieszki Radwańskiej – najlepszej polskiej tenisistki, która kilka tygodni temu zakończyła karierę. Agnieszka Radwańska to finalistka Wimbledonu w 2012 roku, była wiceliderka rankingu WTA, a także zwyciężczyni kończącego sezon turnieju WTA Finals w 2015 roku.


Koszulka Roberta Lewandowskiego

Reprezentacyjna koszulka Roberta Lewandowskiego. Kapitana piłkarskiej reprezentacji Polski.


Pakiet Czesława Langa:

- strój kolarski z limitowanej edycji „90 lat Tour de Pologne"

- książka „Zawodowiec” – autobiografia Czesława Langa z dedykacją autora

- oficjalna maskotka wyścigu Tour de Pologne

- pamiątkowy medal z Tour de Pologne Amatorów


Koszulka Zenona Jaskuły

Profesjonalna kolarska koszulka z autografem Zenona Jaskuły.

Zenon Jaskuła - były znakomity kolarz, trzeci zawodnik Tour de France 1993 i srebrny medalista olimpijski z Seulu w wyścigu drużynowym (1988 r.).


Rękawice rajdowe Jakuba Przygońskiego – zwycięzcy Pucharu Świata w rajdach terenowych w 2018 roku. Piątego kierowcy Rajdu Dakar w 2018 roku.


 

Kask kierowcy rajdowego Kajetana Kajetanowicza –  rajdowego mistrza Europy w 2016 i 2017 roku.


Oficjalny kubek z zimowych igrzysk olimpijskich w Pjongczangu z podpisem Kamila Stocha i oficjalne wyniki konkursu olimpijskiego w skokach narciarskich na dużej skoczni z autografem mistrza.

 

Nagroda dla legendarnego kierowcy rajdowego Sobiesław Zasady z zwycięstwo w 50. Rajdzie Żubrów w 2016 roku.


 

Reprezentacyjna koszulka Michała Jureckiego z jego autografem – wicemistrza świata i dwukrotnego brązowego medalisty MŚ w piłce ręcznej.


Koszulka legendarnego piłkarza reprezentacji Polski Włodzimierza Lubańskiego. Koszulka klubowa z okresu kiedy grał we francuskiej drużynie Stade Quimper (1983-1985). Ze zbiorów muzeum Górnika Zabrze. 

Koszulka tenisisty Łukasz Kubota – jednego z najlepszych deblistów na świecie. Zwycięzcę w parze z Brazylijczykiem Marcelo Melo wielkoszlemowego Wimbledonu (2017), a ze Szwedem Robertem Lindstedtem wielkoszlemowego Australian Open (2014).

Koszulka Rafała Sonika – zwycięzcy Rajdu Dakar w rywalizacji quadów w 2015 roku, wielokrotnego triunfatora Pucharu Świata FIM.


KK 

Puchar od Krzysztofa Hołowczyca – za zwycięstwo w 21. Rajdzie Krakowskim.


ksw

Rękawice z Gali KSW 46 (m.in.  Mamed Khalidov, Tomasz Narukun, Mateusz Gamrot i Artur Sowiński)

Były selekcjoner reprezentacji Polski Jerzy Engel przekazał koszulkę kapitana polskiego zespołu Tomasza Wałdocha z piłkarskich mistrzostw świata 2002 w Korei i Japonii. Trener ofiarował też napisaną przez siebie książkę "Prosta gra".


Autorski, kolekcjonerski album fotograficzny wokalisty, perkusisty, kompozytora i kierowcy rajdowego - Andrzeja Dąbrowskiego, wydany z okazji 100-lecia ZAIKS-u, zawierający artystyczne fotografie światowej czołówki muzyków jazzowych. Andrzej Dąbrowski ma na swoim koncie pięć indywidualnych wystaw fotograficznych.

Agnieszka Radwańska również bierze udział w naszej akcji:

Zobacz więcej na temat: Ryszard Szurkowski