X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio

Alzheimer zaczyna się w jamie ustnej

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2019 15:54
Do takich wniosków doszli na podstawie wieloletnich badań naukowcy. Odkryli, że porphyromonas gingivalis, negatywna dla zdrowia bakteria, rozwijająca się w środowisku beztlenowym, czyli poddziąsłowo, prowadzi nie tylko do utraty zębów. Jak rozpoczyna się choroba Alzheimera?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Nieleczona paradontoza prowadzi dalej do wielu przykrych konsekwencji jak: zanik kości wyrostka zębowego i utraty podparcia zębów. Co to oznacza w praktyce? Zęby zaczynają się ruszać i mogą nawet wypaść. Udowodniono, że porphyromonas gingivalis za swój teren bytowania nie wybiera tylko jamy ustnej i dziąseł, ale też doskonale migruje po całym organizmie wnikając do komórek nabłonka czy mięśni. Wysokie stężenie tej bakterii znaleziono również w płytce miażdżycowej, będącej odpowiedzialnej nie tylko za choroby serca, ale i za otępienie miażdżycowe z powodu niedokrwienia mózgu. Jaki jest skutek bytowania tej bakterii w naczyniach? Zmniejsza się przepływ krwi w zawężonych naczyniach krwionośnych, co powoduje obumieranie neuronów w mózgu i prowadzi do zaburzeń funkcjonowania pacjenta. I rozpoczyna się choroba Alzheimera

Profesor Jan Potempa z Wydziału Biochemii i Biotechnologii UJ wraz ze swoim zespołem udowodnił, że to właśnie gingipainy zaburzają reakcję obronną organizmu człowieka, a to pierwszy krok do początków Alzheimera.

W audycji opowiemy o badaniach, które otworzyły zupełnie nowe pole poznawcze choroby Alzheimera.

Ekspertem będzie dr Urszula Jarosz - protetyk, implantolog i ortodonta. Studia stomatologiczne ukończyła w Niemczech w Rhein-Westphälische Technische Hochschule. Następnie rozpoczęła pracę w Aachen, w klinice specjalizującej się w protetyce i chirurgii stomatologicznej. Ukończyła również studia implantologiczne i otrzymała Curriculum Implantologiczne Niemieckiego Towarzystwa Implantologicznego. Jest członkiem Niemieckiego Towarzystwa Implantologicznego DGI (Deutsche Gesellschaft für Implantologie) i Akademii Nauki i Praktyki (Akademie Praxis und Wissenschaft).

***

Do słuchania audycji z cyklu "Eureka" w czwartek (27.06) o godz. 19.05 zaprasza Artur Wolski.

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak