Polskie Radio
Section05
choroba Alzheimera

Choroba Alzheimera. "Osoby chore widzą kogoś innego, a nie swych bliskich"

- Kiedy w rodzinie pojawia się jakakolwiek choroba, to wszyscy chorują razem. Ale jednocześnie obserwujemy rozpad tych więzi, każdy z nas jest sam i nie wie jak się zachować. Na początku są to delikatne oznaki choroby Alzheimera, zdarzają się lekkie i zabawne sytuacje, rodzina stara się śmiechem przykryć to, co się zaczyna dziać. Potem jest coraz gorzej - mówiła w Dwójce aktorka Agnieszka Radzikowska.
Zobacz więcej na temat:  choroba Alzheimera Dwójka Roch Siciński psychologia psychoterapia

Alzheimer - choroba utraconych wspomnień

Choroba Alzheimera stanowi 60-65 proc. przypadków otępienia. W jej przebiegu dochodzi do zniszczenia komórek mózgu. Początkowo charakteryzuje się ona utratą pamięci krótkotrwałej, trudnością ze znalezieniem właściwych słów i zmianami osobowości oraz nastroju. Dziś na świecie prawie 44 miliony ludzi żyje z Alzheimerem, a co 4 sekundy diagnozowany jest nowy przypadek tej choroby.
Zobacz więcej na temat:  choroba choroba Alzheimera medycyna badania Artur Wolski

Zaburzenia pamięci. Jak stymulować mózg w celu jej poprawy?

Zaburzenia pamięci i funkcji poznawczych, demencje i choroby neurodegeneracyjne stają się jednym z najważniejszych problemów zdrowotnych starzejącego się społeczeństwa. - Tak naprawdę pamięć i funkcje poznawcze są zaburzone praktycznie w każdej chorobie mózgu. Naszym modelem jest padaczka - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o prowadzonych badaniach dr Michał Kucewicz.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski mózg choroba choroba Alzheimera

Dobrze jeść, to znaczy dbać o dobrą kondycję swojego mózgu

Badania naukowe jednoznacznie wskazują, że odpowiednia dieta redukuje możliwość wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych w wieku dojrzałym. Mówiąc wprost: jeśli zdrowo się odżywiasz, zwiększasz swoje szanse na uniknięcie w starości choroby Alzheimera czy Parkinsona. A więc warto się nad tym pochylić!
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zdrowie mózg inteligencja choroba Alzheimera Anna Popek jedzenie zdrowe odżywianie Trójka

Alzheimer – od ponad 100 lat zagadka dla neurochirurgów

107 lat temu, 19 grudnia 1915 roku, zmarł Alois Alzheimer, lekarz psychiatra, neuropatolog. Jako pierwszy sporządził raport pośmiertny z badania mózgu pacjentki, która cierpiała na zaburzenia pamięci, mowy i innych funkcji życiowych, stwierdzając u niej "rozległą przedstarczą atrofię mózgu", którą nazywa się oficjalnie do dziś chorobą Alzheimera.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA medycyna Niemcy choroba Alzheimera badania

Puzzle, łamigłówki, gry logiczne: siłownia dla umysłu

29 stycznia to Międzynarodowy Dzień Puzzli i Łamigłówek – doskonały pretekst, by zamiast siedzieć przed komputerem bądź telewizorem, zająć się rozrywkami umysłowymi. Tym bardziej że bardzo korzystnie wpływają one na kondycję naszego umysłu: rozwijają umiejętność logicznego myślenia, kreatywność i wyobraźnię.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo rozrywka zabawa kreatywna umysł mózg rozwój osobisty Tomasz Miara Trójka choroba Alzheimera starość

"Nie wiemy, co znajduje się w tuszu". Dermatolog o tatuażach

Jedni uważają je za formę sztuki i sposób na wyrażenie siebie, inni zaś są zdania, że po prostu szpecą nasze ciało. Tatuaże mają swoich zwolenników, jak i przeciwników, a czy tak naprawdę są bezpieczne dla naszego zdrowia? - Tatuaż to trauma dla skóry - mówi wprost dr Małgorzata Marcinkiewicz, dermatolog i specjalistka medycyny estetycznej. Dlaczego tak twierdzi?
Zobacz więcej na temat:  choroba Alzheimera Joanna Racewicz zdrowie choroba uroda