Polskie Radio
Section05
choroba

TYLKO U NAS Rak trzustki. Szykuje się przełom w leczeniu?

Naukowcy z Instytutu Medycznego Howarda Hughesa na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco w USA podzielili się na łamach "Nature Chemical Biology" informacją o odkryciu cząsteczki, która modyfikuje mutację K-Ras G12D, powodującą agresywnego raka trzustki. Czy to zapowiada przełom w leczeniu złośliwego nowotworu? Ekspert wyjaśnia czytelnikom portalu PolskieRadio24.pl, przypomina też o profilaktyce. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA onkologia leki medycyna choroba nowotwory profilaktyka onkologiczna społeczeństwo NAUKA

TYLKO U NAS Alkohol, bezdomność i ciąża. Byliśmy z kamerą na "Ulicznym Patrolu Medycznym"

Bezdomna pani Iwona mieszka z kilkoma osobami w koczowisku znajdującym się na działkach. Kobieta jest w 13 tygodniu ciąży, mimo to wciąż sięga po alkohol. - Jak mogę iść na detoks, skoro wszyscy tu piją - argumentuje, dyskutując ze strażnikami z "Ulicznego Patrolu Medycznego". Zapraszamy do obejrzenia czwartego odcinka cyklu pt. "Teraz tak wygląda mój dom".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA bezdomność straż miejska ratownik medyczny choroba pomoc Paweł Kurek

Wzrasta liczba zachorowań na odrę. Jak długo utrzymuje się odporność po szczepieniu?

WHO i lekarze alarmują, że wzrasta liczba zachorowań na odrę. "Jestem zaszczepiony, mnie to nie dotyczy" - mówi wiele osób. A to błąd. Wiele szczepionek daje ochronę na kilka, kilkanaście lat, a nie na całe życie. Jak długa jest ochrona w przypadku szczepionek na tężec, odrę, świnkę, gruźlicę, polio czy wirusowe zapalenie wątroby typu B? Które choroby (mimo szczepień w dzieciństwie) mogą nas dotknąć w życiu dorosłym? A które szczepionki chronią nas na całe życie?
Zobacz więcej na temat:  zdrowie choroba szczepienia medycyna choroby zakaźne Roman Czejarek społeczeństwo Paweł Grzesiowski infografika

Festiwal Nowe Epifanie. "Mówiąc o swoim bólu, nie czujemy się samotni"

- To historia o chorobie i bólu, nie tylko fizycznym, ale również odczuciu egzystencjalnym, duchowym. Chodzi o przeżywanie choroby własnej oraz osoby bliskiej. Jest to spektakl instalacyjny, nie ma charakteru linearnego, każda historia gdzieś się zapętla, mogą się połączyć, nie są zupełnie osobne - mówiła w Dwójce Kinga Chudobińska-Zdunik, reżyserka spektaklu-instalacji "Ból" podczas trwającej właśnie 15. edycji Festiwalu Nowe Epifanie.
Zobacz więcej na temat:  Nowe Epifanie Aldona Łaniewska-Wołłk choroba choroby onkologiczne stwardnienie rozsiane spektakl TEATR Kinga Chudobińska-Zdunik reżyser

Rak piersi. Samobadanie to wyraz miłości do siebie. Jak wykonać samobadanie piersi?

Codziennie 19 kobiet w Polsce umiera na raka piersi. Można temu przeciwdziałać poprzez zwiększenie dostępu kobiet do wczesnej diagnostyki i odpowiednią edukację. Ambasadorki Różowego Patrolu, wolontariuszki, działają w całym kraju, by zwiększać wiedzę i świadomość kobiet na temat samobadania. Jak wykonać samobadanie piersi?
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Weronika Puszkar onkologia rak piersi choroba medycyna zdrowie badania badanie profilaktyka profilaktyka onkologiczna samobadanie piersi

TYLKO U NAS Światowy Dzień Chorego. Jak przyjmować cierpienie? Czy można je oswoić?

Choroba spada na nas często niespodziewanie, bywa jak wyrok, od którego nie ma odwołania. Jak radzić sobie z cierpieniem, także wśród najbliższych, co pomaga, by mimo wszystko zachować pogodę ducha i odnaleźć sens zmagania się z trudami w codzienności? Swoimi doświadczeniami podzieliły się z portalem Polskiego Radia 24 lekarka z 30-letnim stażem pracy z osobami terminalnie chorymi oraz mama 11-letniej Kornelii Glazy, która urodziła się bez oznak życia, w ciężkiej zamartwicy. Otrzymała 0 punktów w skali Apgar.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA choroba hospicjum cierpliwość trudności lekarz dziecko

TYLKO U NAS Światowy Dzień Chorego. Kapelan szpitalny o towarzyszeniu osobom chorym: trzeba się tego uczyć

11 lutego obchodzony jest 32. Światowy Dzień Chorego. Święto jest okazją do uwrażliwienia na sytuację osób chorych. - Bycia z drugim człowiekiem, zwłaszcza chorym, trzeba się po prostu cały czas uczyć - mówi w rozmowie z Przemysławem Goławskim o. Roman Zając, kamilianin, członek Zakonu Kleryków Regularnych Posługujących Chorym, kapelan w Szpitalu św. Elżbiety w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo choroba aktualności katolickie zdrowie papież papież Franciszek HISTORIA Kościół Przemysław Goławski