Polskie Radio
Section05
choroba

Co jeść w podróży?

Posiłki w trasie budzą wiele kontrowersji. Jedni lubią wesprzeć się niezdrowymi fastfoodami i wrzucić „coś na szybko”, inni głodzą się w wielogodzinnej podróży, bo jedzą tylko z ręki żony i mamusi. Jak znaleźć złoty środek między zdrowiem a wygodą? Czy rzeczywiście hot dog ze stacji jest aż tak szkodliwy? Jak nasze codzienne wybory przyczyniają się do trwałego uszczerbku na zdrowiu?
Zobacz więcej na temat:  jedzenie kierowcy podróże bezpieczeństwo POLSKA drogi społeczeństwo Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio motoryzacja samochody samochód autostrady autostrada zdrowie dieta choroba

Adam Asnyk. Poeta, spiskowiec, obieżyświat

Od dziecka był radykalnym niepodległościowcem. Swoje marzenie o walce spełnił, gdy wybuchło powstanie styczniowe. Załamany klęską zrywu, sięgnął po pióro. Życie nie oszczędziło mu osobistych tragedii. Leczył smutek, podróżując do najodleglejszych zakątków świata, ale nie skończyło się to dla niego dobrze.
Zobacz więcej na temat:  Adam Asnyk Powstanie Styczniowe poezja podróże literatura książki romantyzm filozofia Syberia wiersze choroba pisarz niepodległość HISTORIA

Prof. Gut: ponad 90 procent osób zetknęło się już z koronawirusem, ta choroba po prostu jest

- W kwestii COVID-19 nic się w ostatnim czasie nie zmieniło; ta choroba po prostu jest i warto przyjąć to do wiadomości – mówi wirusolog prof. Włodzimierz Gut. Dodaje, że nie wywoła już ona problemów w systemie ochrony zdrowia, a także nie spowoduje w Polsce masowych hospitalizacji i zgonów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo zdrowie koronawirus Koronawirus w Polsce COVID-19 choroba służba zdrowia

Terapeutyczna moc bajki. "O tym, jak Arbin uwierzył w siebie"

Zarówno czytanie, jak i tworzenie książek ma terapeutyczną moc. Wiedzą o tym bohaterki nowego wydania "Zagadkowej niedzieli" – Magda Małyniuk, dziewięciolatka, dla której napisanie opowiadania "O tym, jak Arbin uwierzył w siebie" pomogło podźwignąć się po ciężkiej chorobie, oraz biblio- i bajkoterapeutka Roksana Kociołek-Kaszyńska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Stoparczyk dzieci KULTURA dzieciństwo psychologia choroba nowotwory terapia koń opowiadanie literatura

Topinambur – roślina w której kryje się wielka moc

Topinambur to roślina niepopularna, choć jej właściwości zdrowotne były znane już setki lat temu. To jadalne warzywo stopniowo zaczyna powracać na nasze talerze, co dzieje się za sprawą nie tylko jego smaku, ale przede wszystkim niesamowitych właściwości. Pierwotnie topinambur obrastał jedynie Wielkie Jeziora Ameryki Północnej, jednak w połowie siedemnastego wieku trafił do Europy Zachodniej i Azji Wschodniej. U nas traktowano topinambur jako warzywo, zaś w Azji skupiono się na jego działaniu prozdrowotnym.
Zobacz więcej na temat:  rośliny zdrowie Strefa Rodzica zdrowie i dieta radio dla rodziców choroba

Co z niewykorzystanymi szczepionkami przeciw COVID-19? Prof. Gut o możliwych scenariuszach

Nie ma szans na to, że zużyjemy w Polsce kolejne miliony dawek szczepionki przeciw COVID-19 – powiedział wirusolog prof. Włodzimierz Gut. Ocenił, że doszczepiane powinny być jeszcze grupy pacjentów z obniżoną odpornością i w zaawansowanym wieku, a także osoby nieszczepione, które przybyły do Polski z Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo COVID-19 Koronawirus w Polsce Ministerstwo Zdrowia pandemia szczepienia zdrowie choroba

Dzieci w Polsce tyją najszybciej w Europie

Jak alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia, dzieci w Polsce tyją szybciej od swoich kolegów ze Starego Kontynentu. Problem z nadmierną masą ciała dotyczy 10 proc. małych dzieci do trzech lat, 30 proc. dzieci w wieku wczesnoszkolnym i 22 proc. młodzieży do 15. roku życia.  
Zobacz więcej na temat:  otyłość zdrowie dziecka zdrowie zdrowie i dieta kuchnia polska nowotwory nowotworowy cukrzyca narodowy fundusz zdrowia medycyna młodzież cukier cukierki słodycze słodkości nadwaga badania Światowa Organizacja Zdrowia WHO choroba

Małpia ospa w kolejnych krajach. Potwierdzono już kilkaset przypadków zachorowań

Na świecie odnotowano ponad 400 przypadków małpiej ospy w 24 krajach na 5 kontynentach, przy czym najwięcej w krajach europejskich: Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Eksperci uspokajają, że większość chorych nie wymaga żadnego leczenia, jednak nie potrafią wyjaśnić rozprzestrzeniania się wirusa poza Afryką. WHO uważa jednak, że kraje będą w stanie powstrzymać rozprzestrzenianie się małpiej ospy poprzez rygorystyczne śledzenie kontaktów osób zakażonych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT WHO społeczeństwo zdrowie wirus choroba

Rewolucja pod szkiełkiem. Robert Koch i jego bakterie

Zarazki wywołujące choroby? W XIX wieku większość lekarzy odrzucano taką możliwość. Bardziej atrakcyjna wydawała się teoria samorództwa sprzed 2200 lat. Ideę tę obalił Ludwik Pasteur, ale dopiero Robert Koch w naukowy sposób udowodnił chorobotwórczość niektórych drobnoustrojów.
Zobacz więcej na temat:  Robert Koch bakterie gruźlica Wrocław Niemcy epidemia wąglik nagroda Nobla medycyna lekarz choroby zakaźne choroba choroby płuc HISTORIA