Polskie Radio
Section05
choroba

Wsparcie dla osób z nowotworem. Każdy chory musi mieć wyznaczonego koordynatora onkologicznego

W Polsce jest już blisko 1400 koordynatorów onkologicznych - wynika z danych Ministerstwa Zdrowia. Prezes koordynatorów opieki onkologicznej Eliza Działach w rozmowie z IAR podkreśliła, że zgodnie z założeniami Krajowej Sieci Onkologicznej placówki muszą wyznaczyć każdemu choremu koordynatora, który będzie wspierał pacjenta i prowadził go "za rękę" przez proces diagnostyczno- terapeutyczny.
Zobacz więcej na temat:  onkologia POLSKA lekarz pomoc stres choroba

Miłość dwojga dojrzałych ludzi i walka z chorobą. Reportaż Joanny Bogusławskiej [POSŁUCHAJ]

Adam i Wanda Piątkowscy to małżeństwo z ponad 40-letnim stażem. Są bardzo dobraną parą. Wspólnie podróżowali, chodzili po górach. Wraz z upływem lat na ich życiowej drodze pojawiały się różne wyzwania. Niekiedy zadawali sobie pytanie, czy z każdego zakrętu da się wyjść na prostą…? Jak najważniejsze uczucie zmienia swoje oblicze wraz z wiekiem? Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Z miłości" Joanny Bogusławskiej.
Zobacz więcej na temat:  reportaż reportaż w Jedynce miłość senior Joanna Bogusławska pr poleca choroba choroba Alzheimera społeczeństwo

Dodatkowe możliwości dla lekarzy rodzinnych i pacjentów. MZ rozszerza zakres opieki koordynowanej

Od listopada opieka koordynowana w POZ jest rozszerzona o leczenie przewlekłej choroby nerek w nowej tak zwanej ścieżce nefrologicznej. Oznacza to, że ta choroba może być diagnozowana już na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej - podkreślił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Zdrowia Waldemar Kraska zdrowie badania lekarz choroba choroby nerek społeczeństwo

Sprawa sądowej zgody na śmierć chorej 8-miesięcznej dziewczynki. Włochy chcą podjąć się leczenia

Rząd Włoch przyznał obywatelstwo tego kraju ciężko chorej 8-miesięcznej dziewczynce z Wielkiej Brytanii po to, by mogła być leczona w watykańskim szpitalu, który wyraził gotowość jej przyjęcia. Wcześniej brytyjski sąd utrzymał w mocy decyzję lekarzy, umożliwiającą odłączenie niemowlęcia od aparatury podtrzymującej życie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa eutanazja Włochy Wielka Brytania społeczeństwo prawo sąd choroba

Światowy Dzień Walki z Wścieklizną. Co wiemy o tym wirusie?

Światowy Dzień Walki z Wścieklizną ma na celu podnoszenie świadomości na temat skutków tej choroby u zwierząt i ludzi. - Wścieklizna jest jedną z najgroźniejszych chorób odzwierzęcych - mówi w Czwórce Kacper Kowalczyk, lekarz weterynarii. - Jest wirusową chorobą zakaźną dotykającą centralnego układu nerwowego, na którą wrażliwe są wszystkie gatunki ssaków, w tym ludzie.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka wścieklizna zwierzęta Marta Hoppe choroba

Światowy Dzień Sepsy. Zaprezentowano narodowy program walki z niebezpieczną przypadłością

Skuteczność wyleczenia sepsy zależy głównie od wczesnej diagnostyki. W tym celu w ramach Narodowego Programu Zwalczania Sepsy lekarze specjaliści podkreślają konieczność powołania wielodyscyplinarnych zespołów, zajmujących się rozpoznawaniem i leczeniem sepsy, wprowadzenie krajowego rejestru przypadków sepsy, wyszkolenia personelu medycznego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zdrowie służba zdrowia szpital choroba społeczeństwo

Adam Asnyk. Poeta, spiskowiec, obieżyświat

Od dziecka był radykalnym niepodległościowcem. Swoje marzenie o walce spełnił, gdy wybuchło powstanie styczniowe. Załamany klęską zrywu, sięgnął po pióro. Życie nie oszczędziło mu osobistych tragedii. Leczył smutek, podróżując do najodleglejszych zakątków świata, ale nie skończyło się to dla niego dobrze.
Zobacz więcej na temat:  Adam Asnyk Powstanie Styczniowe poezja podróże literatura książki romantyzm filozofia Syberia wiersze choroba pisarz niepodległość HISTORIA 160. rocznica powstania styczniowego

Bangladesz: denga zaatakowała wyjątkowo wcześnie. WHO wini klimat i wskazuje na "zagrożenie pandemiczne"

Bangladesz doświadcza "najpoważniejszego wybuchu dengi w historii" - oświadczył dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus. Niepokojący wzrost liczby przypadków tej choroby odnotowano także w innych krajach świata, co eksperci wiążą ze zmianami klimatycznymi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Azja Wschodnia Bangladesz choroba choroby zakaźne infografika

"Za systemy wodociągowe w Polsce odpowiadają samorządy". Rzecznik rządu o zakażeniach legionellą

W czwartek w Programie 3 Polskiego Radia rzecznik rządu Piotr Müller pytany, czy rząd podejmie nadzwyczajne działania w związki z zakażeniami legionellą, wskazał, że "za systemy wodociągowe w Polsce odpowiadają samorządy, natomiast rząd odpowiada za nadzór nad inspekcją sanitarną, która kontroluje samorządy".
Zobacz więcej na temat:  zdrowie POLSKA rząd PiS Prawo i Sprawiedliwość Piotr Müller samorząd Główny Inspektor Sanitarny szpital choroba społeczeństwo