Polskie Radio

Położna z Auschwitz Stanisława Leszczyńska

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2020 11:58
W 75. rocznicę wkroczenia Armii Czerwonej do obozu opowiemy o położnej pełniącej posługę w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau oraz Służebnicy Bożej Kościoła katolickiego. Swoje przeżycia z obozu opisała w pracy "Raport położnej z Oświęcimia", która powstawała od przejścia Leszczyńskiej na emeryturę.
Historyczna brama b. niemieckiego obozu zagłady Auschwitz
Historyczna brama b. niemieckiego obozu zagłady AuschwitzFoto: Pixabay

W KL Auschwitz przyjęła 3000 porodów. Imię Stanisławy Leszczyńskiej od 1983 nosi Krakowska Szkoła Położnych. Jej wizerunek widnieje także na Kielichu Życia i Przemiany Narodu, złożonym przez pielęgniarki na Jasnej Górze, jako wotum na sześćsetlecie obecności cudownego obrazu Matki Boskiej, podczas uroczystości 3.5.1982. Dziesięć lat później rozpoczął się proces beatyfikacyjny Stanisławy Leszczyńskiej.

>>> Dowiedz się więcej o Stanisławie Leszczyńskiej<<<

W audycji również o najpopularniejszych nazwiskach w Polsce. Jakie jest ich pochodzenie, czy Nowakowie zdetronizowali Kowalskich, jak się żyje z popularnym nazwiskiem. Nowak -  to nazwisko nosi 204 912 osób, Kowalska/Kowalski - to nazwisko 138 612 Polaków, Wiśniewska/Wiśniewski - tak na nazwisko ma 110 375 osób, Wójcik - to nazwisko ma 99 464 Polaków, Kowalczyk - to nazwisko 97 928 mieszkańców naszego kraju. Gościem będzie językoznawca Monika Kresa z Uniwersytetu Warszawskiego. Będzie też relacja z Urzędu Stanu Cywilnego. A tropem popularnych i ciekawych nazwisk wyruszy Patryk Bedliński.

Jak znaleźć swoich przodków? Czasem wystarczy tylko wpisać w wyszukiwarkę nazwisko i możemy znaleźć swoich przodków i stworzyć drzewo genealogiczne. Archiwa i państwowe, i kościelne swoje zbiory, po pierwsze, digitalizują, a po drugie - udostępniają chętnym. Jak wykreować własne drzewo genealogiczne poradzi Adam Pszczółkowski - heraldyk, genealog, konsultant genealogiczny Związku Szlachty Polskiej.

***

Do słuchania "Czterech pór roku" w poniedziałek (27.01) w godzinach 9.00 - 12.00 zapraszają Marzena Kawa i Daniel Wydrych.

ag


Zobacz więcej na temat: Auschwitz drzewo genealogiczne