Polskie Radio
Section05
Auschwitz

Apogeum zagłady, czyli akcja "Reinhardt"

78 lat temu rozpoczęła się akcja "Reinhardt", czyli zaplanowana przez niemieckich nazistów zagłada Żydów na terenie Generalnego Gubernatorstwa. W nocy z 16 na 17 marca 1942 roku Niemcy rozpoczęli likwidację lubelskiego getta, wysyłając pierwsze transporty Żydów do obozu zagłady w Bełżcu.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust II wojna światowa Warszawa getto warszawskie Niemcy deportacja niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Bełżec Auschwitz Żydzi

Jan Sehn kontra brunatna okupacja

– Do dziś Jan Sehn jest postacią słabiej znaną, niż na to zasługuje. Gdyby zapytać przeciętnego człowieka, o to, kim był, wiele osób miałoby kłopot z udzieleniem odpowiedzi. Mam nadzieję, że moja książka to zmieni – mówił Filip Gańczak, autor publikacji "Jan Sehn. Tropiciel nazistów".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marek Stremecki społeczeństwo HISTORIA II wojna światowa nazizm KSIĄŻKA Auschwitz Galicja zbrodnie wojenne historia Polski Gabriela Darmetko zbrodnia katyńska

"Marsz Żywych 2020" ku pamięci ofiar Holokaustu. MEN zachęca do udziału

Szkoły mogą już zgłaszać się do wzięcia udziału w "Marszu Żywych 2020". Marsz co roku odbywa się na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, w celu upamiętnienia ofiar Holokaustu i Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Marsz odbędzie się 21 kwietnia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Auschwitz Ministerstwo Edukacji Narodowej Holokaust Żydzi edukacja