Polskie Radio
Section05
Auschwitz

80 lat temu o. Kolbe zgłosił się w Auschwitz na śmierć za współwięźnia

29 lipca 1941 r. podczas apelu w niemieckim obozie Auschwitz franciszkanin Maksymilian Kolbe zgodził się dobrowolnie oddać życie za współwięźnia Franciszka Gajowniczka, jednego z dziesięciu skazanych na śmierć głodową w odwecie za ucieczkę Polaka. Franciszkanin zmarł w bunkrze głodowym 14 sierpnia 1941 r. Został dobity zastrzykiem fenolu.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa Auschwitz Maksymilian Kolbe

"Totalny święty, wzór dla każdego." Czesław Ryszka o bohaterze swojej najnowszej publikacji

- Nie było dla mnie bardziej radosnej propozycji, jak napisać książkę o największym świętym, oprócz Jana Pawła II, z Polaków - mówił w Polskim Radiu 24 Czesław Ryszka, autor książki "Wiara i ofiara. Życie, dzieło i epoka św. Maksymiliana Marii Kolbego". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Maksymilian Maria Kolbe II wojna światowa Auschwitz Kościół katolicki wiara społeczeństwo KSIĄŻKA

Zbrodnia bez kary, czyli powojenne losy pięciu nazistowskich zbrodniarzy

Po II wojnie światowej niektórzy Niemcy odpowiedzialni za zbrodnie nazistowskie z czasów istnienia III Rzeszy stanęli przed sądem. Nie wszyscy winowajcy ponieśli karę adekwatną do swoich czynów: niektórzy w więzieniu spędzili zaledwie kilka lat, inni zostali z niego zwolnieni warunkowo. Spora część natomiast nigdy nie została osądzona. 
Zobacz więcej na temat:  nazizm zbrodnie wojenne III Rzesza niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Powstanie Warszawskie getto warszawskie Auschwitz II wojna światowa Norymberga Erich von dem Bach-Zelewski Holokaust historia Polski historia warszawy HISTORIA

Tadeusz Borowski. Zdać relację żywym, stanąć w obronie zmarłych

"Patrz na to wszystko uważnie i nie trać siły, gdy jest Ci źle. Bo może z tego czasu obozu, z tego czasu oszustw będziemy musieli zdać ludziom żywym relację i stanąć w obronie zmarłych" pisał w opowiadaniu "U nas w Auschwitzu" Tadeusz Borowski. Tej zasadzie podporządkował swoją twórczość.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz HISTORIA literatura Tadeusz Borowski II wojna światowa komunizm pisarz książki stalinizm

"Niewyobrażalne zakłamanie historii". Jerzy Klistała o wpisie Katarzyny Markusz

- Absolutnie nie ma nic wspólnego z prawdą. Niewyobrażalnym jest, że w ten sposób można zakłamywać historię, która działa się na oczach wielu ludzi - mówił w Polskim Radiu 24 współautor publikacji "Księga Pamięci. Więźniowie KL Auschwitz rozstrzelani pod Ścianą Śmierci w latach 1941-1943". Jerzy Klistała skomentował wpis dziennikarki Jewish Telegraphic Agency Katarzyny Markusz, że "dla Polaków nie powstały nigdy obozy masowej zagłady, w czasie wojny mogli chodzić po ulicach, pracować, żyć".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Tadeusz Płużański Polskie Radio 24 Auschwitz Holokaust Niemcy II wojna światowa

Żydzi z getta w Łodzi trafili do piekła Auschwitz

Łódzkie getto było jedynym na ziemiach polskich, które funkcjonowało prawie do końca niemieckiej okupacji. Mieszkający na jego terenie Żydzi byli zmuszani do niewolniczej pracy w fabrykach. Większość z nich nie doczekała końca II wojny światowej - zginęli w komorach gazowych w niemieckich nazistowskich obozach zagłady w Auschwitz i Kulmhof. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Żydzi nazizm Holokaust Auschwitz II wojna światowa III Rzesza Łódź

Prof. Grabowska: to były niemieckie obozy śmierci. Nie można wymazywać tej części historii

- Chciano zastąpić wyrażenie "niemieckie obozy śmierci" wyrażeniem "nazistowskie obozy śmierci", a później można było to już związać z obecnym terytorium Polski i posługiwać się jeszcze inną nazwą. To proces haniebny, historyczny; trwający długo, ale widoczny. I temu trzeba było postawić tamę - powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Genowefa Grabowska, ekspert prawa europejskiego i międzynarodowego. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Auschwitz II wojna światowa Trybunał Sprawiedliwości UE

Pełnomocnik b. więźnia Auschwitz o orzeczeniu TSUE

- Sprawa trafiła do TSUE i nagle pojawiło się poparcie Komisji Europejskiej, pani Very Jourovej, która to Komisja wyraziła stosunek akceptujący argumentację prawników - polskich prawników - reprezentujących niemieckich wydawców - mówił w Polskim Radiu 24 mec. Lech Obara, pełnomocnik Stanisława Zalewskiego, byłego więźnia Auschwitz.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Luksemburg Trybunał Sprawiedliwości UE Auschwitz Niemcy sąd sądownictwo Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel