Polskie Radio
Section05
Auschwitz

Gadowski: Cywiński pierze Auschwitz z pierwiastków polskich

- Panie Cywiński, jeśli nie chce pan eksponować polskich wątków, najważniejszych jeśli chodzi o ruch oporu w Auschwitz, to wynoś się pan z Oświęcimia - stwierdził Witold Gadowski w opublikowanym w serwisie YouTube filmie. Zapytaliśmy publicystę, dlaczego w tak ostry sposób skrytykował dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotra Cywińskiego.
Zobacz więcej na temat:  Witold Gadowski Auschwitz Żydzi historia Polski IPN TYLKO U NAS

Kornel Morawiecki o serwisie "Sprawiedliwa wśród narodów"

Marszałek-senior Sejmu Kornel Morawiecki ma nadzieję, że nowy portal internetowy Polskiego Radia 24 o relacjach polsko-żydowskich pomoże zmienić nastawienie młodych Izraelczyków do zagadnień historycznych związanych z obydwoma krajami. - Mam nadzieje, że młodzi Izraelczycy zrozumieją fakty, które miały miejsce - powiedział Kornel Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żydzi Izrael Auschwitz Holokaust Polskie Radio

"Polski wywiad szczegółowo informował o zbrodniach wojennych"

- Rząd emigracyjny w Londynie miał bardzo dobrą siatkę informacyjną. Wywiad Armii Krajowej podawał szczegółowo informacje o tym, co działo się w obozach koncentracyjnych – podkreślił dr Wojciech Kozłowski, mówiąc o dokumentacji Komisji Narodów Zjednoczonych ds. Zbrodni Wojennych, do jakiej dostęp otrzyma Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz Paweł Siwek totalitaryzm

Debata Poranka. Jak rozmawiać z Izraelem?

- Utraciliśmy już istotę dyskusji w sporze między Polską a Izraelem. Dyskusja nie toczy się już o prawdę historyczną, o to kto kolaborował z Niemcami, a kto nie. Toczy się przepychanka między oba państwami, łapanie za słowa i robienie wokół tego skandalu – powiedział w Debacie Poranka Grzegorz Łaguna z Superstacji. O sporze polsko-izraelskim mówili także Jacek Liziniewicz (Gazeta Polska Codziennie) i publicysta Wojciech Korkuć.
Zobacz więcej na temat:  Izrael Holokaust Auschwitz IPN

Jan Dziedziczak: Będziemy walczyć o dobre imię Polski

- Mamy nadzieję, że jak najszybciej uda się osiągnąć pełne porozumienie z Izraelem. Nasze kraje ze sobą współpracują. Polska jest najbliższym partnerem Izraela w Unii Europejskiej, w Europie – powiedział w audycji 24 Pytania wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak. Odniósł się także do zespołu powołanego przez stronę polską w celu prowadzenia dialogu ze stroną izraelską.
Zobacz więcej na temat:  MSZ Unia Europejska Izrael Holokaust Beniamin Netanjahu Auschwitz POLSKA

Rada Oświęcimska murem za dyrektorem Muzeum Auschwitz

"Miejsca Pamięci muszą pozostać przestrzenią wolną od bieżących sporów politycznych, a instytucje państwa powinny aktywnie chronić ich działalność przed kampaniami kłamstw i nienawiści" - oświadczyła Międzynarodowa Rada Oświęcimska. Rada wydała oświadczenie "w związku z falą kłamliwych ataków i jawnych oszczerstw" kierowanych pod adresem dyrektora Muzeum Auschwitz Piotra Cywińskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Auschwitz Holokaust

W Gruncie Rzeczy: Historia św. Maksymiliana

Maksymilian Maria Kolbe – polski franciszkanin, założyciel miesięcznika „Rycerz Niepokalanej”, redaktor „Małego Dziennika”. Zginął śmiercią męczeńską, w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. W audycji W Gruncie Rzeczy Tomasz Terlikowski, publicysta i autor książki „Maksymilian M. Kolbe. Biografia świętego męczennika”, opowiadał o życiu i śmierci duchownego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maksymilian Maria Kolbe II wojna światowa Tomasz Terlikowski Auschwitz chrześcijaństwo